Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 серпня 2016 р. Справа № 805/2327/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
ухвалено у нарадчій кімнаті
Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді – Троянової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області
до Комунального підприємства “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них”
про стягнення коштів у розмірі податкового боргу з податку на додану вартість, з податку на доходи фізичних осіб, з земельного податку у сумі 460 475,50грн.,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” про стягнення коштів у розмірі податкового боргу з податку на додану вартість, з податку на доходи фізичних осіб, з земельного податку у сумі 460 475,50грн. /а.с.4-6/.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що за Комунальним підприємством “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” обліковується податковий борг з податку на додану вартість, з податку на доходи фізичних осіб, з земельного податку у сумі 460 475,5грн., який утворився внаслідок несплати узгоджених податкових зобов’язань по податковим деклараціям з податку на додану вартість , податкових повідомлень-рішень та нарахованої пені.
Просить суд стягнути з Комунального підприємства “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” (ЄДРПОУ 13489818) відкритих у банківських установах, обслуговуючих такого платника податків заборгованість з податку на додану вартість у сумі 442 121,60грн.(чотириста сорок дві тисячі сто двадцять одну гривню шістдесят копійок) на користь державного бюджету(р/р31112029700059, одержувач Краматорське УК/м. Краматорськ, банк одержувача ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37944338, код платежу 14060100);заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у сумі 4 754,09грн.(чотири тисячі сімсот п’ятдесят чотири гривні дев’ять копійок) на користь державного бюджету(р/р33112340700059, одержувач Краматорське УК/м. Краматорськ, банк одержувача ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37944338, код платежу 11010100); заборгованість з земельного податку з юридичних осіб у сумі 13 599,81грн.(тринадцять тисяч п’ятсот дев’яносто дев’ять гривень вісімдесят одну копійку) на користь державного бюджету(р/р33210811700059, одержувач Краматорське УК/м. Краматорськ, банк одержувача ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37944338, код платежу 18010500)/а.с.5/.
У судове засідання представник позивача не прибув, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином/а.с.54/. Надав заяву про розгляд справи без участі представника позивача в порядку письмового провадження/а.с.57/.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином /а.с.55/. Заяв про відкладення розгляду справи суду не надавав.
Відповідно до приписів ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження, на підставі наявних у справі доказів.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач – Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області діє на підставі положення про Державну фіскальну службу України та керується Податковим кодексом України.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, порядок адміністрування податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.
Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
Відповідач - Комунальне підприємство “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них”, зареєстрований в якості юридичної особи, ЄДРПОУ 13489818 /а.с.46-50/. КП “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” знаходиться на податковому обліку в ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області, зареєстроване в якості платника податку на додану вартість.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади..
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України.
Так, згідно п.п. 41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби є органи державної податкової служби.
Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Статтею 8. Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов’язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Згідно зі п.15.1. ст.15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Тобто, на відповідача у справі покладений обов'язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в визначеному порядку і встановлені строки.
Відповідно до Податкового кодексу України, податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
Відповідно до п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Станом на 01.07.2016 сума податкового боргу Комунального підприємства “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” складає 460475,50грн., а саме: з податку на додану вартість (14010100) – 442 121,60грн., у тому числі недоїмка 436 939,24грн., пеня – 5182,36грн.; з податку на доходи фізичних осіб (11010100) – 4754,09грн. у тому числі недоїмка 4343,18грн.; з земельного податку (18010500) – 13599,81грн. у тому числі недоїмка – 13531,90грн., пеня – 67,91грн.
Так, податковий борг Комунального підприємства “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” з податку на додану вартість у сумі 442 121,60грн.(недоїмка – 436 939,24грн., пеня – 5182,36грн.) виник внаслідок несплати самостійно визначеного податкового зобов’язання відповідно:
- податкової декларації з податку на додану вартість від 18.01.2016 року №9273177121 на суму податкового зобов’язання 351033,00грн. по строку сплати 30.01.2016року;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 16.02.2016 року №9017715391 на суму податкового зобов’язання 13724,00грн. по строку сплати 01.03.2016 року;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 16.03.2016 року №9036789115 на суму податкового зобов’язання 84112,00грн. по строку сплати 30.03.2016 року;
- уточнюючої податкової декларації від 12.04.2016 року №9053504772 на суму податкового зобов’язання 5879,00грн. та штрафу 176,00грн. по строку сплати 12.04.2016 року;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.04.2016 року №9059095819 на суму податкового зобов’язання 51439,00грн. по строку сплати 30.04.2016 року;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 16.05.2016 року №9078280180 на суму податкового зобов’язання 207013,00грн. по строку сплати 30.05.2016 року;
- податкової декларації з податку на додану вартість від 16.06.2016 року №9100396691 на суму податкового зобов’язання 72879,00грн. по строку сплати 30.06.2016 року /а.с.36-43/.
Крім того, відповідно до ст.129 Податкового кодексу України в автоматичному режимі Відповідачу нараховано пеню у сумі 5 182,36грн.
З урахуванням часткового погашення за рахунок сплати 349315,76грн., податковий борг з податку на додану вартість становить 442121,60грн.
Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у сумі 4754,09грн.(недоїмка – 4343,18грн. пеня – 410,91грн.) виник внаслідок несплати податкового зобов’язання визначеного податковими повідомленнями рішеннями.
Так,за наслідками документальної планової виїзної перевірки Комунального підприємства “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” з питань правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2013р по 31.12.2015 року, правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2013р по 31.12.2015 року, складено акт перевірки №98/05-15-13-04-13489818 від 07.04.2016 року /а.с.26-33/.
З урахуванням висновків акту перевірки №98/05-15-13-04-13489818 від 07.04.2016 року, за порушення п.п.168.1.2, 168.1.5 п.168.1 ст.168 та п.51.1 ст.51 п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, податковим органом прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:
- №0000341304 від 29.04.2016 року, яким Комунальному підприємству “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” визначено суму грошового зобов’язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені у розмірі 4244,09грн., з яких 3833,18 – сума основного платежу, 410,91грн. – сума штрафних(фінансових) санкцій /а.с.23/;
- №0000331304 від 29.04.2016 року, яким Комунальному підприємству “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” збільшено суму грошового зобов’язання за платежем з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 510грн./а.с.24/.
Податкові повідомлення-рішення від 29.04.2016 отримані підприємством 11 травня 2016 року, про що свідчить поштове повідомлення /а.с.22/.
Відомостей щодо оскарження, скасування податкових повідомлень-рішень суду не надано.
В автоматичному режимі відповідно до вимог ст.129 Податкового кодексу України нарахована пеня у сумі 410,91грн.
Таким чином, загальна сума податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб становить 4754,09грн.
Податковий борг Комунального підприємства “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” з земельного податку у сумі 13599,81грн. (недоїмка – 13531,90грн., пеня – 67,91грн.) виник внаслідок несплати податкового зобов’язання, самостійно визначеного відповідачем за податковою декларацією від 02.02.2016 року №9008083552 на суму 4070,85грн.(щомісячний платіж) по строку сплати 30.03.2016, 30.04.2016, 30.05.2016, 30.06.2016р/а.с.34-35/.
В автоматичному режимі відповідно до вимог ст.129 Податкового кодексу України нарахована пеня у сумі 67,91грн.
З урахуванням часткової сплати у сумі 2751,50грн., сума податкового боргу з земельного податку становить 13599,81грн.
Згідно п. 57.1 ст.57 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 59.1 ст.59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 59.3 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
З метою погашення податкового боргу податковим органом на адресу Комунального підприємства “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” було направлено податкову вимогу форми «Ю» №444-25 від 04.04.2016 року, яка була отримана 09 квітня 2014 року /а.с.44/.
Однак, прийняті заходи податковим органом не призвели до погашення податкового боргу.
Станом на момент розгляду справи податковий борг з податку на додану вартість, з податку на доходи фізичних осіб, з земельного податку у сумі 460 475,5грн. не сплачено, що підтверджується відповідно довідкою та витягом з обліковою карткою платника податків /а.с.7-20/.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки та збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 14.1.137 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що орган стягнення це – державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно п.п.20.1.34. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України податковий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.3 ст.95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи наявність податкового боргу у Комунального підприємства “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” з податку на додану вартість, з податку на доходи фізичних осіб, з земельного податку у сумі 460 475,5грн., який є несплаченим станом на дату розгляду справи, у в’язку з чим позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, 257,263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області до Комунального підприємства “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” про стягнення коштів у розмірі податкового боргу з податку на додану вартість, з податку на доходи фізичних осіб, з земельного податку у сумі 460 475,50грн.– задовольнити.
Стягнути з рахунків Комунального підприємства “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” (ЄДРПОУ 13489818) відкритих у банківських установах, обслуговуючих такого платника податків заборгованість з податку на додану вартість у сумі 442 121,60грн.(чотириста сорок дві тисячі сто двадцять одну гривню шістдесят копійок) на користь державного бюджету(р/р31112029700059, одержувач Краматорське УК/м. Краматорськ, банк одержувача ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37944338, код платежу 14060100).
Стягнути з рахунків Комунального підприємства “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” (ЄДРПОУ 13489818) відкритих у банківських установах, обслуговуючих такого платника податків заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у сумі 4 754,09грн.(чотири тисячі сімсот п’ятдесят чотири гривні дев’ять копійок) на користь державного бюджету(р/р33112340700059, одержувач Краматорське УК/м. Краматорськ, банк одержувача ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37944338, код платежу 11010100).
Стягнути з рахунків Комунального підприємства “Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них” (ЄДРПОУ 13489818) відкритих у банківських установах, обслуговуючих такого платника податків заборгованість з земельного податку з юридичних осіб у сумі 13 599,81грн.(тринадцять тисяч п’ятсот дев’яносто дев’ять гривень вісімдесят одну копійку) на користь державного бюджету(р/р33210811700059, одержувач Краматорське УК/м. Краматорськ, банк одержувача ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37944338, код платежу 18010500).
Постанову прийнято в порядку письмового провадження 16 серпня 2016 року.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 19 серпня 2016 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Троянова О.В.