Постанова № 59807031, 14.07.2016, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
14.07.2016
Номер справи
607/16801/15-а
Номер документу
59807031
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.07.2016 Справа №607/16801/15-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Дзюбича В.Л.,

за участю секретаря Грабської Ю.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі справу за адміністративним позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1, третя особа - Тернопільська об'єднана державна фінансова інспекція, про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, -

В С Т А Н О В И В:

Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулося в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що при зверненні до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради відповідач вказала відомості про відсутність у членів сім'ї земельних ділянок на території Млинівецької сільської ради Зборівського району та Оліївської сільської ради Зборівського району. Однак під час проведення зустрічної перевірки Тернопільською міжрайонною державною фінансовою інспекцією цільового використання бюджетних коштів встановлено, що сім'я відповідачки отримує доходи від оренди земельного паю площею 2,69 га на території Оліївської сільської ради Зборівського району. За таких обставин відповідач не мала права на отримання державної соціальної допомоги як малозабезпечена сім'я, в результаті чого незаконно отримала державну соціальну допомогу за період з 01.01.2012 року по 31.07.2015 року в розмірі 44 395,11 грн., у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Представник позивача та третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила суд у задоволенні позову слід відмовити.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.

Судом встановлено, що жительці АДРЕСА_1 ОСОБА_1 за період за період з 01.01.2012 року по 31.07.2014 року неодноразово призначалася державна допомога відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» на підставі поданих нею заяв до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради.

До заяв, серед інших документів, відповідачем були додані декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. У відомостях про земельні ділянки, що перебувають у власності або володінні (користуванні), членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіки, неповнолітні діти) відповідачкою не зазначалося про наявність у члена її сім'ї земельних ділянок площею 2,69 га на території Оліївської сільської ради Зборівського району.

Відповідно ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Згідно ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Тернопільською міжрайонною державною фінансовою інспекцією під час проведення зустрічної перевірки цільового використання бюджетних коштів встановлено, що чоловік відповідачки - ОСОБА_2 отримує доходи від оренди земельного паю площею 2,69 га. на території Оліївської сільської ради Зборівського району.

Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» передбачено що соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I і II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 гектара (крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» від 24.02.2003 № 250, наказом №30 від 16 квітня 2015 року Управління соціальної політики припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'їВівчар О.В. (вул. Чубинського, 2/151) та вручено повідомлення про припинення допомоги та повернення переплачених коштів в сумі 44 395,11 грн.

Згідно п. 25 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; за заявою уповноваженого представника сім'ї - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.

Пунктом 28 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», передбачено якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до довідки ДП «Люкс 1» №500 про склад сім'ї від 23.08.2012 року ОСОБА_1 проживає з чоловіком ОСОБА_2, матір'ю чоловіка ОСОБА_2, доньками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно листа Оліївської сільської ради Зборівського району Тернопільської області №340 від 02 квітня 2015 року, ОСОБА_2 має у власності земельну ділянку - пай 2,69 га.

Отже, судом встановлено, що при зверненнях до позивача ОСОБА_1 не вказувала про те, що її чоловік має у власності земельні ділянки на території Оліївської сільської ради та отримує дохід від їх використання.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I та II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід.

Разом з тим, ч. 2 ст. 7 Закону передбачено, що за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.

Згідно долучених до матеріалів справи копій свідоцтв про народження дітей НОМЕР_2 від 04 липня 2006 року, виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області України, та НОМЕР_3 від 22 липня 2008 року, виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області України, слідує, що у сім'ї відповідачки та її чоловіка виховуються двоє малолітніх дітей: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для виплати відповідачці грошової допомоги стало те, що вона доглядала за дитиною, яка потребує догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку.

Таким чином, судом встановлено, що сім'я відповідачки мала право на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям навіть за умови використання земельної ділянки площею 2,69 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Оліївської сільської ради Зборівського району.

При цьому суд вважає, що хоча відповідачка і не вказала у поданих документах про зазначену земельну ділянку, проте такі дії (бездіяльність) не є достатніми підставами для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Отже, із врахуванням сукупного доходу отриманого від оренди земельних ділянок, суд приходить до висновку, що відповідачці зайво виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 550 грн., що підтверджується розрахунком.

Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що сім'я позивачки мала право на отримання державної соціальної допомоги у 2012-2014 роках, проте у меншому розмірі, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до положень ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, а тоому судом не стягуються із відповідача в кориьсь позивача понесені позивачем судові витрати у справі.

Керуючись ст.ст. 158-167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 (46020, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 550 (пятсот п'ятдесят) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Дзюбич В.Л.