Справа № 450/1540/16-а Провадження № 2-а/450/105/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 серпня 2016 року Пустомитівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Добош Н.Б.
при секретарі Зварич С.,
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Верещинська О.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області в якому просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії починаючи з 24.05.2012 року та виплачувати призначену пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» з урахуванням інших видів виплат (допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань), які вказані у поданій довідці головного фінансового управління Львівської обласної державної адміністрації від 23.05.2012 року № 09-36/2, в розмірі 80 % від суми заробітної плати.
Свої вимоги мотивує тим, що з 24.05.2012 року позивачці призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. про що видано довідку від 25.06.2012 року. У розрахунок пенсії не було враховано виплат допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань про які вказано у поданій нею довідці для призначення пенсії, де зазначено що на всі виплати включені у довідку і в тому числі на «інші» виплати» (виплати на допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань) нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. З приводу зазначеного звернулась в Управління Пенсійного фонду України, однак отримала відмову 17.05.2016 року. З рішенням відповідача не погоджується та вважає його неправомірним.
В судове засідання позивач з'явилася, надали пояснення, аналогічні викладеному, просить позов задовольнити з підстав, вказаних у позовній заяві.
В судове засідання представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області з'явилася, проти задоволення позовних вимог заперечила, вважає такі безпідставними та необгрунтованими та просила у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав викладених в письмових запереченнях. Також вказала, що види виплат, які позивач просить включити до складової заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії відповідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу».
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову виходячи із наступного.
Судом встановлено, що до виходу на пенсію ОСОБА_1 працювала державним службовцем в Головному фінансовому управлінні Львівської обласної державної адміністрації.
На даний час позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області та з 24.05.2012 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 80% від заробітної плати державного службовця відповідно до поданої заяви та довідок про складові заробітної плати.
Судом встановлено, що 16.05.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Проте, листом від 17.05.2016 року № 3772/031 позивачці в перерахунку пенсії було відмовлено.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно положень ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, входила до системи оплати праці державного службовця.
За змістом норм ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788- XII, Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", та ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-ІV, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та не включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 р.
За приписами ч.2 ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що дії управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області щодо не перерахунку та не виплати пенсії позивачу, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань є неправомірними.
Відповідно до вимог ч.ч.1,2 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 24.05.2012 р. було призначено пенсію по віку без врахування в суму заробітної плати для обчислення пенсії суми виплаченої допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. З цього часу, як підтверджено позивачем у судовому засіданні, їй було відомо щодо неправильного нарахування пенсії, але вона своєчасно не звернулась до суду про порушення її прав, свобод чи інтересів, а лише 29.06.2016 р. подала позовну заяву до суду з вищезазначеними позовними вимогами. Поважних причин пропуску строку на звернення до суду позивачем не зазначено та не подано клопотання про поновлення пропущеного строку, а тому суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги 24.05.2012 р. по 28.12.2015 р. включно слід залишити без розгляду.
Відповідно до вимог ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із вимогами ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст. 2, 11, 18, 41, 71, 99, 100, 101, 106, 159-163 КАС України ст.ст. 33, 35 Закону України "Про державну службу", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд, -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області, починаючи з 29.12.2015р., здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 як державного службовця з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії суми виплаченої допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та виплатити недоплачену пенсію за даний період.
Позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 24.05.2012р. по 28.12.2015р. - включно залишити без розгляду.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського адміністративного апеляційного суду через Пустомитівський районний суд Львівської області.
У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяН. Б. Добош