про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії за вислугу років Справа № 450/1011/16-а Провадження № 2-а/450/76/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" червня 2016 р. Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді Кукси Д. А.
при секретарі Козак К.В.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Фентісової М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Пустомити справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України Пустомитівського району Львівської області про визнання відмови в перерахунку пенсії протиправною та зобов"язання в проведенні перерахунку пенсії, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області в якому просить визнати протиправним рішення відповідача про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років та скасувати його, зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії позивача та стягнути на користь останнього сплачений судовий збір.
Свої вимоги мотивує тим, що з 12.12.2006 року перебуває на обліку управління пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області, як одержувач пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру". Одночасно позивач працює на посаді прокурора відділу прокуратури Львівської області.
17 березня 2016 року позивач звернувся із заявою до Відповідача, про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною оплати праці на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/823 від 12 березня 2016 року, проте пенсійним органом у здійсненні такого перерахунку було відмовлено, обґрунтовуючи своє рішення тим, що ч. 5 розділу ІІІ Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема згідно з Законом України «Про прокуратуру». Також Відповідач зазначає, що призначення, перерахунок, поновлення виплати пенсії та зміни її виду здійснюється відповідно до закону, чинного на час звернення за призначенням (перерахунку) відповідного виду пенсії. Відповідно до п. 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідний нормативно - правовий акт не прийнятий, а тому на думку Відповідача і відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.
Вважає, що прийняте Відповідачем рішення викладене у листі від 18.03.2016 року про відмову у проведення перерахунку йому пенсії суперечить нормам ст. ст.21, 46 Конституції України щодо гарантії права громадян на належне пенсійне забезпечення, так і нормам ст.ст. 22, 58, 64 Конституції України та іншим нормам Основного Закону щодо недопущення звуження змісту та обсягу їх існуючих прав і свобод. Тому вважає, такі дії відповідача протиправним та такими, що грубо порушують його законні права та занижують розмір належної йому пенсії.
В судовому засіданні преставник позивача ОСОБА_3 за дорученням ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеному, просить позов задовольнити з підстав, вказаних у позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача за дорученням Фентісова М.В., щодо заявлених позовних вимог заперечила, просила у задоволенні таких відмовити з підстав викладених в письмових запереченнях, згідно яких, позивачу не можливо провести перерахунок пенсії, оскільки така, йому була призначена на підставі ЗУ «Про прокуратуру», згідно якого порядок перерахунку пенсії встановлює Кабінет Міністрів України, відтак, оскільки такий порядок відсутній, до даних правовідносин застосуванню не підлягають ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ЗУ «Про пенсійне забезпечення» на які у адміністративному позові посилається позивач. Просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову виходячи із наступного.
Так, відповідно до ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, установленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Судом встановлено та визнано сторонами, що позивач з 12.12.2006 р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», із розрахунку 90 % від суми місячного заробітку. Після призначення пенсії позивач продовжує працювати в органах прокуратури України.
17 березня 2016 року, позивач звернувся із заявою до відповідача, про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною оплати праці на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/823 від 12 березня 2016 року, проте пенсійним органом у здійсненні такого перерахунку йому відмовлено.
В обґрунтування свого рішення Відповідач зазначає, що ч. 5 розділу ІІІ Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема згідно з Законом України «Про прокуратуру». Також, Відповідач зазначає, що призначення, перерахунок, поновлення виплати пенсії та зміни її виду здійснюється відповідно до закону, чинного на час звернення за призначенням (перерахунку) відповідного виду пенсії. Відповідно до п. 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідний нормативно - правовий акт не прийнятий, а тому на думку Відповідача і відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.
Згідно з ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, за змістом ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.ч.13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, згідно з ч.13 ст.50-1Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13 та ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").
Крім того, відповідно до статтей 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII(пункт 5 Прикінцевих положень) визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до окремих Законів України, у тому числі за Законом України «Про прокуратуру».
Позивачу пенсія була призначена 12.12.2006 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.
Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу ОСОБА_3 пенсію, згідно довідки прокуратури Львівської області від 12.03.2016 р. № 18/823 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла станом на грудень 2006 року, з розрахунку 90% місячного заробітку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст.12, 14, 18, 159, 160, 167 КАС України, ст. 58 Конституції України, ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" (у редакції Закону від 08.07.2011 року №3668-VI) суд, -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України Пустомитівського району Львівської області задоволити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі в перерахунку ОСОБА_3 розміру пенсії за вислугою років у зв'язку зі зміною оплати праці на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/823 від 13.03.2016 року про заробітну плату для обчислення пенсії, з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України у Пустомитівському районі здійснити перерахунок ОСОБА_3 розміру пенсії за вислугу років у зв'язку зі зміною оплати праці на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/823 від 13.03.2016 року про заробітну плату для обчислення пенсії, з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку, починаючи з 01.04.2016 року з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 витрати по сплаті судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.
На постанову можна подати апеляційну скаргу до адміністративного апеляційного суду Львівської області через Пустомитівський районний суд Львівської області на протязі 10 днів з моменту проголошення постанови.
СуддяД. А. Кукса