Постанова № 59805700, 16.08.2016, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
16.08.2016
Номер справи
461/2773/16-а
Номер документу
59805700
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 461/2773/16-а

Категорія 3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.08.2016 року Галицький районний суд м. Львова

в складі: головуючого судді Волоско І.Р.

при секретарі Підлужному Р.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради, Львівської міської ради, за участю третіх осіб: Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, Громадської організації «Кращий Сихів» про визнання незаконним та скасування рішення , -

В С Т А Н О В И В :

ФОП ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом про визнання незаконним та скасування рішення Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради № 2401-998 від 11.04.2016 року «Про скасування сезонів паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика на проспекті ОСОБА_2 109»; рішення від 21.03.2016 року комісії, утвореної Львівською міською радою.

В обґрунтування заявленого позову покликається на те, що рішенням від 21.03.2016р. комісії, утвореної Львівською міською радою, зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, протокол засідання комісії №9 від 21.03.2016р. з додатком, вирішено скасувати позивачу паспорт №53-2015 від 06.04.2015р. відкритого літнього майданчика на пр. Червоної Калини, 109. Рішенням Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради №2401-998 від 11.04.2016р. «Про скасування сезонів паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика на просп. Червоної Калини, 109» повідомлено позивача про те, що паспорт №53-2015 від 06.04.2015р. відкритого літнього майданчика на пр. Червоної Калини, 109 з 01.04.2016р. до 31.10.2019р. скасовано. Вважає вказані вище рішення суб'єктів владних повноважень незаконними, прийнятими не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; необгрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; упереджено. У зв'язку з наведеним, вказані рішення суб'єктів владних повноважень просить визнати протиправними та скасувати.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, давши пояснення, аналогічні викладеним у фабулі позовної заяви. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, пояснивши, що приймаючи рішенням №2401-998 від 11.04.2016р, Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради діяло законно, в межах наданих йому повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи Сихівської районної адміністрації ЛМР проти задоволення позову заперечив з підстав, вказаних представником відповідача. Просить відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи ГО «Кращий Сихів» проти задоволення позову заперечив з підстав, вказаних представником відповідача. Просить відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 06.04.2015р. позивачу видано паспорт №53-2015 відкритого літнього майданчика біля обєкту ресторанного господарства площею 163,50 м. кв., з них 87,3 м. кв. оренда конструктивних елементів благоустрою. Термін дії паспорту:

- з 01.04.2015р. до 31.10.2015р.

- з 01.04.2016р. до 31.10.2016р.

- з 01.04.2017р. до 31.10.2017р.

- з 01.04.2018р. до 31.10.2018р.

- з 01.04.2019р. до 31.10.2019р.

Затверджений проект літнього майданчика є невідємною частиною згаданого вище паспорта.

16.04.2015р. між Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради (орендодавець) та позивачем (орендар) укладено договір №С-53-2015(П) на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення. Відповідно до п. 1 даного договору предметом цього договору є надання орендодавцем орендареві права на тимчасове користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності для розміщення обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення на умовах оренди на терміни відповідно до виданого паспорту на розміщення обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення у межах м. Львова. Невідємною частиною цього договору є паспорт на розміщення обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, розмір орендованої площі.

Відповідно до п. 2.1.1. вищенаведеного договору, орендодавець зобовязується надати у тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності на розміщення відкритого літнього майданчика площею 163,50 м. кв. з яких 87,3 м. кв. оренда конструктивних елементів благоустрою) (тротуар, газон, тощо) за адресою: м. Львів, пр. Червоної Калини, 109.

Термін дії договору (розділ 7): з 01.04.2015р. до 31.10.2015р., з 01.04.2016р. до 31.10.2016р., з 01.04.2017р. до 31.10.2017р., з 01.04.2018р. до 31.10.2018р., з 01.04.2019р. до 31.10.2019р.

Рішенням від 21.03.2016р. комісії, утвореної Львівською міською радою, зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, протокол засідання комісії №9 від 21.03.2016р. з додатком, вирішено скасувати позивачу паспорт №53-2015 від 06.04.2015р. відкритого літнього майданчика на пр. Червоної Калини, 109.

Рішенням Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради №2401-998 від 11.04.2016р. «Про скасування сезонів паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика на просп. Червоної Калини, 109» повідомлено позивача про те, що паспорт №53-2015 від 06.04.2015р. відкритого літнього майданчика на пр. Червоної Калини, 109 з 01.04.2016р. до 31.10.2019р. скасовано.

Судом встановлено, що оскаржуване рішення Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради №2401-998 від 11.04.2016р. «Про скасування сезонів паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика на просп. Червоної Калини, 109» прийняте на підставі п. 3.4., п. 4 та п. 5 Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009р. (зі змінами та доповненнями), з врахуванням звернення Ініціативної групи ГО «Кращий Сихів» від 22.02.2016р., зареєстроване відділом «Центр надання адміністративних послуг» за №2-3671-С-2401, листа Сихівської районної адміністрації від 16.03.2016р. №4-3408-25 та рішення комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові від 21.03.2016р. (протокол №9).

Вирішуючи позовну вимогу про визнання протиправним та скасування рішення Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради №2401-998 від 11.04.2016р. «Про скасування сезонів паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика на просп. Червоної Калини, 109», суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів врегульовані Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

В статті 1 вказаного закону наведено визначення наступних понять: дозвільна система у сфері господарської діяльності - сукупність урегульованих законодавством відносин, які виникають між дозвільними органами, адміністраторами та суб'єктами господарювання у зв'язку з видачею документів дозвільного характеру, переоформленням, видачею дублікатів, анулюванням документів дозвільного характеру; дозвільні органи - субєкти надання адміністративних послуг, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру; документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності; об'єкт, на який видається документ дозвільного характеру (далі - об'єкт), - природні ресурси, земельна ділянка, ґрунтовий покрив земельних ділянок, споруда, будівля, приміщення, устаткування, обладнання та механізми, що вводяться в експлуатацію або проектуються, окрема операція, господарська діяльність певного виду, робота та послуга, а також документи, які використовуються суб'єктом господарювання у процесі проходження погоджувальної (дозвільної) процедури (проектна документація на будівництво об'єктів, землевпорядна документація, містобудівна документація, гірничий відвід).

Дія цього Закону, згідно ст. 2, поширюється на дозвільні органи, адміністраторів, уповноважений орган та суб'єктів господарювання, які мають намір провадити або провадять господарську діяльність.

Виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються, зокрема, вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, видачі дубліката, анулювання документа дозвільного характеру (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»).

Абзацом 2 ч. 1 ст. 4-1 вказаного вище закону передбачено, що порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання, видача або відмова у видачі яких законами України віднесена до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Частиною 11 ст. 4-1 вказаного закону передбачено, що основні вимоги до порядку видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання документів дозвільного характеру поширюються на всі документи дозвільного характеру, у тому числі на дозвільні (погоджувальні) процедури, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №140 від 27.02.2012р. «Про внесення змін до рішень виконавчого комітету від 23.10.2009р. №880 і від 30.12.2011р. №1104», внесено зміни у додаток до рішення виконавчого комітету від 23.10.2009р. №880 «Про затвердження переліку адміністративних послуг, які надаються виконавчими органами Львівської міської ради» (зі змінами) та викласти пункт 168 у новій редакції: п. 168. Управління архітектури департаменту містобудування. Надання паспорта відкритого літнього майданчика.

Стандартом надання паспорта відкритого літнього майданчика, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №140 від 27.02.2012р., передбачено, що порядок надання паспорта відкритого літнього майданчика для провадження підприємницької діяльності є метою адміністративної послуги, Управління архітектури департаменту містобудування - виконавчим органом, який здійснює послугу.

Ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009р. №2452 затверджено Порядок отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, який регламентує набуття дозволів на розміщення літніх майданчиків лише біля стаціонарних закладів ресторанного господарства (п. 1.1. Порядку).

Ухвалою Львівської міської ради від 16.02.2012р. №1266 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 05.03.2009р. №2452», слова дозвіл на встановлення відкритого літнього майданчика замінено словами паспорт відкритого літнього майданчика.

Розділом 4 згаданого Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що контроль за дотриманням цього Порядку покладено на районні адміністрації за місцем знаходження літнього майданчика, які, зокрема:

- здійснюють контроль відповідності фактично встановлених літніх майданчиків погодженим проектам (п.п. 4.2.1. п. 4.2.);

- звертаються до субєктів підприємницької діяльності з вимогою щодо усунення порушень, що вказані в п.п. 4.2.9. п. 4.2. Порядку, у визначений термін, а у разі невиконання цієї вимоги, згідно абз. 1 п.п. 5.1.3. п. 5.1. розділу 5 Порядку, вносять подання управлінню архітектури департаменту містобудування про скасування паспорта (п.п. 4.2.2. п. 4.2.);

- забезпечують демонтаж літніх майданчиків на підставі рішення суду з підстав та в порядку, згідно розділу 6 Порядку (п.п. 4.2.3. п. 4.2.).

Розділом 5 згаданого Порядку врегульовано питання скасування паспорта. Зокрема, п. 5.1. Порядку передбачено, що паспорт скасовує управління архітектури департаменту містобудування до закінчення терміну дії: за письмовою заявою субєкта підприємницької діяльності (п.п. 5.1.1. п. 5.1.); за поданням відповідних служб про виявлення грубих порушень під час експлуатації літнього майданчика (такими службами є: районні санітарно-епідеміологічні станції, що виявляють порушення санітарних вимог тощо) (п.п. 5.1.2. п. 5.1.); за поданням відповідних районних адміністрацій (п.п. 5.1.3. п. 5.1.) з підстав наявності: інформації про не приведення фактично встановлених літніх майданчиків до погоджених проектів впродовж термінів, встановлених для усунення виявлених відхилень, з дотриманням порядку, передбаченого п.п. 4.2.8. п.п. 4.2.10. п. 4.2. Порядку; інформації про несплату оренди протягом трьох місяців з дня закінчення терміну платежу, з дотриманням порядку, передбаченого п.п. 4.2.6. п.п. 4.2.7. п. 4.2. Порядку,

З детального правового аналізу положень Порядку вбачається, що саме управління архітектури департаменту містобудування є єдиним органом, до компетенції якого віднесено скасування паспорта на встановлення літнього майданчика до закінчення його дії, згідно приводів, визначених п. 5.1. Порядку (письмова заява субєкта підприємницької діяльності, подання відповідних служб (районні санітарно-епідеміологічні станції, що виявляють порушення санітарних вимог тощо), подання відповідних районних адміністрацій), з підстав та в порядку, що викладені вище. При цьому, у разі якщо приводом для скасування паспорта до закінчення до дії є подання районної адміністрації, то підставами для скасування паспорта визначено лише наступні порушення:

- інформація про не усунення субєктом господарювання в період призупиненої дії паспорта у строк до 1 місяця всіх невідповідностей обєкта погодженому проекту, виявлених під час щорічної перевірки районним архітектором та працівником районної адміністрації (член комісії), які зафіксовані в відповідному акті перевірки з переліком; в такому разі управління архітектури департаменту містобудування приймає рішення про анулювання (скасування) паспорта до закінчення його дії;

- інформація про заборгованість більше ніж за 6 місяців (як наслідок, факт несплати оренди протягом трьох місяців з дня закінчення терміну платежу) по сплаті коштів за користування конструктивними елементами благоустрою для розміщення відкритих літніх майданчиків, по відповідному договору; в такому разі управління архітектури департаменту містобудування приймає рішення про анулювання (скасування) паспорта до закінчення його дії у формі листа (п.п. 4.2.10. п. 4.2. та п. 5.2. Порядку), яким повідомляє заявника, управління комунальної власності департаменту економічної політики та районну адміністрацію про факт анулювання (скасування) паспорта до закінчення його дії.

Жодні інші порушення, згідно Порядку, не можуть розцінюватись як законні підстави для звернення районної адміністрації до управління архітектури департаменту містобудування з поданням про скасування паспорта до закінчення його дії. Разом з тим, жодні інші приводи для скасування управлінням архітектури департаменту містобудування паспорта до закінчення терміну дії, окрім тих, що вказані в п. 5.1. Порядку, Порядком не передбачені.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

У відповідності до ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Судом встановлено, що приводами для прийняття оскаржуваного рішення відповідача-1 слугували: лист Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 16.03.2016р. №4-3408-25, звернення Ініціативної групи ГО «Кращий Сихів» від 22.02.2016р., зареєстроване відділом «Центр надання адміністративних послуг» за №2-3671-С-2401, та рішення комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові від 21.03.2016р. (протокол №9).

Надаючи правову оцінку листу Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 16.03.2016р. №4-3408-25, як приводу для прийняття оскаржуваного рішення відповідача-1, суд відзначає наступне.

У вказаному листі районної адміністрації, з покликанням на п. 5.1. Порядку, висловлено прохання до начальника Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради розглянути на черговому засіданні комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності питання щодо скасування паспорта №53-2015 відкритого літнього майданчика біля обєкта ресторанного господарства на просп. Червоної Калини, 109, виданого ФОП ОСОБА_1 Підставою для скасування паспорта визначає невиконання ФОП ОСОБА_1 п. 3.4. зазначеної ухвали щодо демонтажу літнього майданчика та вимог районної адміністрації щодо демонтажу елементів літнього майданчика після закінчення сезонного періоду.

Пунктом 3.4. Порядку, яким обгрунтовано і оскаржуване рішення відповідача-1, і лист Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 16.03.2016р. №4-3408-25, передбачено, що після закінчення сезонного періоду субєкт підприємницької діяльності зобовязаний забезпечити демонтаж літнього майданчика власними силами та за власний рахунок. В окремих випадках, за рішенням комісії, якщо літній майданчик не розташований на проїжджій частині вулиць пішохідної зони міста та не створює перешкод для механічного прибирання снігу, сміття, літні майданчики можуть не демонтовуватись. У цьому разі субєкт підприємницької діяльності сплачує орендну плату за користування елементами благоустрою впродовж року.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що правовою підставою для скасування позивачу паспорта до закінчення його дії відповідачем-1 обрано порушення позивачем п. 3.4. Порядку - не демонтаж літнього майданчика по закінченні сезонного періоду з 01 листопада по 01 квітня.

Згадане порушення, в розумінні п. 5.1.3. Порядку, не розцінюється як підстава для скасування паспорта до закінчення його дії за поданням районної адміністрації. При цьому, суд відзначає, що факт не демонтажу літнього майданчика по закінченні сезонного періоду, згідно приписів Порядку, має правомірним наслідком: застосування судової процедури демонтажу літнього майданчика за позовом районної адміністрації (розділ 6 Порядку), а також, згідно п.п. 2.4.4. п. 2.4. Порядку, є підставою для відмови у наданні дозволу на влаштування літнього майданчика. Жодного іншого правового наслідку, в тому числі скасування паспорта до закінчення терміну його дії, згадане порушення немає.

Судом встановлено, що Сихівська районна адміністрація Львівської міської ради звернулась до господарського суду з позовом до ФОП ОСОБА_1 про демонтаж елементів літнього майданчика за адресою м. Львів, просп. Червоної Калини, 109. На момент вирішення даного адміністративного провадження в господарській справі №914/241/16 зупинено.

Покликання в поданні районної адміністрації на будь-які інші обгрунтування як привід для скасування управлінням архітектури департаменту містобудування паспорта до закінчення його дії, ні Порядком, ні жодним іншим нормативним документом не передбачені, а тому не можуть братись до уваги як правовірні, в тому числі покликання на порушення, передбачені п. 3.4. Порядку, що має місце за дійсних обставин справи.

З матеріалів та дійсних обставин справи судом встановлено, а відповідачами не спростовано, що правові підстави, визначенні п.п. 5.1.3. п. 5.1. Порядку, для звернення районної адміністрації до управління архітектури департаменту містобудування станом на 16.03.2016р. (дата листа) були відсутні. У звязку з цим, лист Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 16.03.2016р. №4-3408-25 не може розцінюватись судом як законний привід для скасування позивачу паспорта на встановлення літнього майданчика до закінчення його дії.

Покликання в оскаржуваному рішенні відповідача-1 на звернення Ініціативної групи ГО «Кращий Сихів» від 22.02.2016р., зареєстроване відділом «Центр надання адміністративних послуг» за №2-3671-С-2401, та рішення комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові від 21.03.2016р. (протокол №9), як на приводи для скасування паспорта до закінчення його дії не беруться судом до уваги як законні, оскільки вказані особи не є субєктами такого звернення, в розумінні п. 5.1. Порядку, тому їх звернення не передбаченні Порядком як приводи для реагування відповідачем-1.

Більше того, підставою для прийняття комісією зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові рішення від 21.03.2016р. (протокол №9), вказано порушення позивачем п. 4.2.2. Порядку, де передбачено, що районні адміністрації звертаються до субєктів підприємницької діяльності з вимогою щодо усунення порушень у визначений термін, а у разі невиконання цієї вимоги вносять подання управлінню архітектури департаменту містобудування про скасування паспорта.

Детальний правовий аналіз положень Порядку дозволяє стверджувати, що виявленими районною адміністрацією порушеннями, у відповідності до п.п. 4.2.9. п. 4.2. Порядку, є порушення, що виявленні комісією за участю районного архітектора та працівника районної адміністрації після встановлення літнього майданчика невідповідності встановленого літнього майданчика погодженому проекту. При цьому, за фактом виявлення вказаної невідповідності субєкту господарювання надається вимога в місячний строк усунути виявлені порушення, на цей час дія паспорта призупиняється, про що обовязково повідомляється субєкт господарювання (п. 4.2.10. п. 4.2. Порядку).

В судовому засіданні представник відповідачів в обґрунтування законності оскаржуваного рішення відповідача-1 покликався на виявленні невідповідності літнього майданчика позивача погодженому проекту, в підтвердження чого надав в матеріали справи акт від 29.03.2016р. комісійного огляду літнього майданчика за адресою: м. Львів, проспект Червоної Калини, 109, складений за участю працівників районної адміністрації, ГО «Кращий Сихів» та мешканців сусідніх будинків.

Судом відхиляються за безпідставністю покликання на вказане порушення, оскільки таке не слугувало підставою для прийняття оскаржуваного відповідача-1. Окрім цього, акт від 29.03.2016р., в розумінні приписів ст. 70 КАС України, не є належним та допустимим доказом у справі, оскільки датований до початку сезону (до 01.04.2016р.), що суперечить п. 1.2., п.п. 3.1. 3.2., п.п. 4.2.8. п. 4.2. Порядку, а у складі комісії був відсутній районний архітектор, що суперечить п.п. 4.2.8. п. 4.8. Порядку.

За наведеного суд констатує, що літній майданчик, встановлений позивачем, відповідає затвердженому проекту, жодних письмових приписів щодо приведення літнього майданчика до погодженого проекту до відома позивача в порядку, встановленому п. 4.2.4. Порядку, не доводилось, дія паспорта, згідно п.п. 4.2.9. Порядку, позивачу не призупинялась, у відповідності до п.п. 4.2.10. Порядку, позивач про цей факт не був повідомлений. Належні та допустимі докази в підтвердження протилежного відповідачами в матеріали справи не представлено. Позивачем належним чином виконуються зобовязання за договором від 16.04.2015р. №С-53-2015(П) на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, заборгованість за користування конструктивними елементами благоустрою у позивача перед управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради відсутня.

За наведеного, не підтверджується факт невідповідності літнього майданчика погодженому проекту, а отже, він не може слугувати підставою для скасування позивачу паспорта до закінчення його дії.

Разом з тим, матеріалами та дійсними обставинами справи не підтверджується наявність порушень, на які покликаються відповідачі, та які можуть бути розцінені судом як визначена Порядком підстава для скасування позивачу паспорта до закінчення терміну його дії.

З наведеного суд приходить до висновку, що рішення Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради №2401-998 від 11.04.2016р. «Про скасування сезонів паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика на просп. Червоної Калини, 109» прийняте за відсутності для цього приводі та підстав, визначених Порядком.

Згідно абз. 12 ч. 7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

Суд також відзначає, що згідно п. 5.2. Порядку, управління архітектури департаменту містобудування надсилає заявнику рішення та районній адміністрації рішення про скасування паспорта для порушення питання про демонтаж літнього майданчика.

Пунктами 4.1.-4.2. Положення про управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради та його структури, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №578 від 13.06.2008р., передбачено, що найвищою посадовою особою управління є начальник, який здійснює керівництво управлінням, виступає від його імені та несе персональну відповідальність за виконання завдань управління, в межах своїх повноважень та на виконання завдань управління видає накази, які є обовязковими для виконання всіма підпорядкованими структурами і посадовими особами.

З огляду на викладене вище, у разі скасування паспорта до закінчення його дії за поданням відповідної районної адміністрації управління архітектури департаменту містобудування приймає відповідне рішення у формі наказу начальника управління, а не у формі листа, як це має місце за спірних правовідносин. У звязку цим, суд відзначає, що оскаржуване рішення відповідача-1 прийняте всупереч п.п. 4.1.-4.2. Положення про управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради та його структури, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №578 від 13.06.2008р., та п. 5.2. Порядку.

Рішення дозвільного органу про анулювання документа дозвільного характеру може бути оскаржено до адміністративного суду (абз. 11 ч. 7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»).

Частина 2 ст. 144 Конституції України передбачає, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

У відповідності до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Судом встановлено, що рішення Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради №2401-998 від 11.04.2016р. «Про скасування сезонів паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика на просп. Червоної Калини, 109» прийняте за відсутності для цього визначених Порядком приводів та підстав, а також не у формі наказу начальника управління архітектури департаменту містобудування. У звязку з цим, суд погоджується з доводами позивача, що оскаржуване рішення відповідача-1 прийняте з порушенням ст.ст. 19, 144 Конституції України, ст.ст. 24, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 4, 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», положень Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009р. №2452, а тому вказане рішення визнається судом протиправним та скасовується.

Вирішуючи позовну вимогу про визнання протиправним та скасування рішення від 21.03.2016р. комісії, утвореної Львівською міською радою, зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, протокол засідання комісії №9 від 21.03.2016р. з додатком, яким скасовано Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 паспорт №53-2015 від 06.04.2015р. відкритого літнього майданчика біля обєкту ресторанного господарства, суд виходить з наступного.

Як зазначалось вище, 21.03.2016р. на своєму засіданні комісія, яка утворена Львівською міською радою, зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності (протокол засідання комісії №9 від 21.03.2016р. з додатком), врахувавши лист Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 16.03.2016р. №4-3408-25, скаргу Громадської організації «Кращий Сихів», керуючись п. 4.2.2. Порядку, вирішила скасувати ФОП ОСОБА_1 паспорт за адресою пр. Червоної Калини, 109. Саме вказане рішення комісії розцінювалось відповідачем-1 одним з приводів для прийняття ним рішення.

Детальний правовий аналіз положень Порядку дає підстави стверджувати, що повноваження комісії обмежуються підготовкою позитивних або негативних висновків щодо видачі паспорта відкритого літнього майданчика або прийняття рішення про не демонтаж літнього майданчика поза сезонним періодом з підстав та порядку, передбачених п. 3.4. Порядку.

Судом встановлено, що на жоден інший нормативний документ, як на правове обгрунтування прийнятого рішення, комісія у своєму рішенні від 23.03.2016р. не покликається. Разом з тим, жодним іншим нормативним документом, в тому числі Порядком, не передбачено повноваження вказаної комісії вирішувати питання дострокового скасування дії паспорта на встановлення відкритого літнього майданчика.

Підпункт 4.2.2. п. 4.2. Порядку, яким мотивовано оскаржуване рішення відповідача-2, врегульовує компетенцію районної адміністрації, а не компетенцію комісії.

Комісія взагалі не наділена повноваженнями на розгляд і вирішення питання про скасування паспорта до закінчення терміну його дії, відтак, будь-яке звернення до комісії як привід для вирішення питання про скасування паспорта до закінчення терміну його дії не може бути розцінено як належне та правомірне, в тому числі лист Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 16.03.2016р. №4-3408-25 з обґрунтуванням порушень, які не мають наслідком скасування паспорта до закінчення терміну його дії.

З наведеного слідує, що комісія, утворена Львівською міською радою, з видачі дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків, діяла не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Рішення засідання вказаної комісії від 21.03.2016р., протокол №9 з додатком, прийняте з порушенням ст.ст. 19, 144 Конституції України, ст.ст. 24, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 4, 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», положень Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009р. №2452, а тому вказане рішення визнається судом протиправним та скасовується.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави

Статтею ст. 11 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суб'єкти владних повноважень зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову. Субєкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідачами належними та допустимими доказами не підтверджено законності оскаржуваних рішень у даному спорі.

Оскаржуваними у даній справі рішеннями субєктів владних повноважень, які прийнятті не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, позивача позбавлено права на зайняття підприємницькою діяльністю шляхом влаштування літнього майданчика біля обєкта ресторанного господарства. Судом встановлено невідповідність прийнятих рішень субєктів владних повноважень чинному законодавству та порушення цими рішеннями прав позивача, у звязку з цим права позивача підлягають поновленню.

Згідно з ч. 1 ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Абзацом 13 ч. 7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» передбачено, що у разі анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, документ дозвільного характеру підлягає поновленню за рішенням дозвільного органу або адміністративного суду. Поновлення документа дозвільного характеру відбувається шляхом здійснення відповідного запису в реєстрі документів дозвільного характеру та повернення субєкту господарювання безпідставно анульованого документа дозвільного характеру.

Строк дії безпідставно анульованого документа дозвільного характеру продовжується на строк, протягом якого такий документ дозвільного характеру вважався анульованим (абз. 16 ч. 7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Днем поновлення безпідставно анульованого документа дозвільного характеру є день внесення відповідного запису до реєстру документів дозвільного характеру (абз. 17 ч. 7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»).

У звязку з наведеним вище, суд відзначає, що паспорт №53-2015 від 06.04.2015р. відкритого літнього майданчика біля обєкта ресторанного господарства на просп. Червоної Калини, 109, виданого ФОП ОСОБА_1, підлягає поновленню. При цьому, строк його дії продовжується на строк, протягом якого останній був безпідставно скасований з 11.04.2016р. і по момент вчинення запису до відповідного реєстру.

Керуючись ст.ст. 6-12, 17, 86, 158 - 162, 167 КАС України, ст.ст. 19, 55, 144 Конституції України, ст.ст. 24, 59, 74 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст. 4, 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», положеннями Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009р. №2452, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради № 2401-998 від 11.04.2016 року «Про скасування сезонів паспорту на розміщення відкритого літнього майданчика на проспекті ОСОБА_2 109».

Визнати незаконним та скасувати рішення від 21.03.2016 року комісії, утвореної Львівською міською радою, зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м.Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, протокол засідання комісії №9 від 21.03.2016 року з додатком, яким скасовано Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 паспорта № 53-2015 від 06.04.2015 року відкритого літнього майданчика біля обєкту ресторанного господарства.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення або з дня отримання копії постанови.

Суддя І.Р.Волоско.