У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2016 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Рівненської області в складі суддів: Бондаренко Н.В., Малько О.С., Ковалевича С.П.
секретар судового засідання: Демчук Ю.Ю.
розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Демидівської селищної ради Рівненської області на рішення Демидівського районного суду Рівненської області від 30 червня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Демидівської селищної ради Рівненської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Демидівська районна рада Рівненської області про стягнення індексації заробітної плати,
заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача-Денисюк І.В., перевіривши матеріали справи, колегія суддів
в с т а н о в и л а :
Рішенням Демидівського районного суду Рівненської області від 30 червня 2016 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено.
Стягнуто з Демидівської селищної ради Рівненської області на користь ОСОБА_1 індексацію заробітної плати за період з 1 січня по 31 липня 2015 року в розмірі 4019,63грн.
Стягнуто з Демидівської селищної ради Рівненської області в дохід держави судовий збір в розмірі 551,2 грн.
В поданій апеляційній скарзі Демидівська селищна рада Рівненської області вказує, що рішення суду ухвалене за неповного з'ясування обставин справи, без належної оцінки доказів, з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Вважає, що оскільки відповідно до чинного законодавства України фінансування закладів дошкільної освіти віднесено до районних бюджетів, то Демидівська селищна рада є неналежним відповідачем.
У зв'язку із внесенням змін у діюче законодавство, з 2015 року виплата індексації здійснюється лише при наявності коштів на видатки бюджетів всіх рівнів, а оскільки такі кошти є обмеженими, позивачці здійснювалось нарахування лише окладу, надбавки за вислугу років та обов'язкових нарахувань на заробітну плату.
Стверджує, що відповідно до рішення Демидівської районної ради у 2015 році було передбачено кошти на дошкільну освіту селищної ради в сумі 886 164 грн., при потребі 1 596 671 грн. (на рівні 2014 року), внаслідок чого коштів на виплату індексації в 2015 році не вистачило.
Після виділення селищному бюджету в жовтні 2015 року дотації на виплату індексацій заробітної плати працівникам дошкільних навчальних закладів за вересень-грудень 2015 року, позивачці була нарахована та виплачена індексація заробітної плати за серпень, вересень, жовтень, листопад місяці та 60 % за липень місяць.
Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю за безпідставністю вимог.
Апеляційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що невиплата позивачці індексації заробітної плати за період з 1 січня 2015 року по 31 липня 2015 року в розмірі 4019,63 грн. порушує її трудові права, які підлягають поновленню шляхом стягнення із відповідача вказаних грошових коштів.
Такі висновки суду відповідають обставинам справи та вимогам закону.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює вихователем Демидівського ясла-садка "Сонечко" з 29 липня 1982 року.
Згідно довідки № 2-7/145, виданої 18 лютого 2016 року Демидівською селищною радою Рівненської області за період з січня по липень 2015 року ОСОБА_1 була не виплачена планова індексація заробітної плати в розмірі 4019,63 грн.
Відповідно до пунктів 1.1., 1.3., 10.1. статуту Демидівського ясла - садка "Сонечко" Демидівської селищної ради Демидівського району Рівненської області його засновником є Демидівська селищна рада Рівненської області, яка здійснює його фінансування та матеріально-технічне забезпечення. Одними із джерел фінансуванню дошкільного закладу "Сонечко" є кошти засновника та кошти відповідних бюджетів у розмірі, передбаченому нормативами фінансування.
Частиною 6 ст. 95 КЗпП України передбачено, що заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про оплату праці" в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 6.02.2003 № 491-IV з наступними змінами, у ст. 2 якого зазначено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Статтею 6 цього закону встановлено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України. Такий Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення".
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VIII доповнено статтю 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" частиною шостою такого змісту: "Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік".
Пунктом 14 Прикінцевих положень вказаного закону доручено Кабінету Міністрів України за результатами першого півріччя 2015 року та з урахуванням економічної ситуації затвердити порядок проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат.
Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.
Однак, на час виникнення спірних правовідносин особливий порядок індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів всіх рівнів на 2015 рік Кабінетом Міністрів України затверджений не був.
Аналіз наведених нормативно-правових актів, за відсутності затвердженого особливого порядку індексації працівників бюджетних установ у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2015 рік, дає підстави для нарахування індексації заробітної плати у встановленому Урядом України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Відповідно до пунктів 23, 26 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" від 8.11.2005 року, судом зауважено, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Європейський Суд не прийняв аргумент уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
За наведеного, суд першої інстанції прийшов до законного і обґрунтованого висновку про те, що невиплата позивачці індексації заробітної плати за період з 1 січня 2015 року по 31 липня 2015 року є незаконною, а тому невиплачені суми підлягають стягненню із відповідача на її користь. Доводи апеляційної скарги правильності висновків суду не спростовують.
Покликання відповідача на те, що Демидівська селищна рада Рівненської області є неналежним відповідачем спростовується п.п. 1.1., 1.3., 10.1. Статуту Демидівського дошкільного навчального закладу ясла-садка "Сонечко" Демидівського району Рівненської області.
При цьому, доводи скарги про те, що комунальна установа проводить нарахування заробітної плати та інших платежів працівникам освіти у межах наданого кошторису з районного бюджету й питання формування та затвердження цього кошторису не вирішує, тому не є відповідальною особою, на яку законом покладено обов'язок вирішення питань нарахування та виплати індексації заробітної плати не узгоджуються з наведеними вимогами закону про те, що саме на роботодавця, яким є селищна рада, законом покладається обов'язок виплати індексації заробітної плати, як складової частини заробітної плати. Відсутність фінансування не є підставою для відмови у стягненні заборгованості по заробітній платі.
Рішення суду постановлено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, судом в повній мірі з'ясовано обставини, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги правильності висновків суду не спростовують, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 303,307,309,313,314,315,317,319, 323-325 ЦПК, колегія суддів
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Демидівської селищної ради Рівненської області відхилити.
Рішення Демидівського районного суду Рівненської області від 30 червня 2016 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Судді: Бондаренко Н.В.
Малько О.С.
Ковалевич С.П.