Справа № 643/7028/16-а
Провадження № 2-а/643/240/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.08.2016 року Московський районний суд м.Харкова у складі : головуючого судді - Букреєвої І.А., при секретарі - Темченкової Д.В. , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкова адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення суб»єкта владних повноважень та зобов»язання вчинити певні дії , -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання протиправними рішення суб»єкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в Москоському районі м. Харкова щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця. Також, просила зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 02.07.2014 року , виходячи з розміру заробітної плати, яка включає в себе: посадовий оклад, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію.
В обґрунтування позову вказувала, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України Московського району м.Харкова і з 2009 року отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України „Про державну службу".
На звернення до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за відпустки та індексації в порядку ст. 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - позивач отримала відмову, що й стало підставою для ініціювання даного позову.
В судове засідання позивач не з»явилася, просила розглянути справу у її відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився. Надав свої заперечення за позовом та просив суд розглянути справу у відсутність представника. Позов не визнав, посилаючись на те , що з 01 червня 2015 року пенсії призначені відповідно до Закону України « Про державну службу» не перераховуються .
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України Московського району м. Харкова з 2009 року отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України „Про державну службу".
01.03.2016 р. позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова надано довідку від 08.02.2016 р. про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», для перерахунку призначеної пенсії від більшої заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати відповідно до постанови КМУ №1078 від 17.07.2003р.
Відповідачем по справі Протоколом від 03.03.2016р. було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії від заробітної плати. В протоколі зазначено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» до складових заробітної плати державного службовця, що враховується при обчисленні заробітної плати для призначення (перерахунку ) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та індексація при призначенні (перерахунку) пенсії, відповідно,» до Закону не включаються.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток але не більше 90% заробітної плати.
У ч.1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Ч. 2, ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч. 1, ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Ст. 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція виказана в постанові Верховного Суду України від 14.05.2013 року в адміністративній справі №21-125а13 у якій обґрунтовано правомірність вимог позивача до управління Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії державного службовця та включення до складу заробітної плати також матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Таким чином, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, відповідачем безпідставно не включено до розрахунку пенсії позивача матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби і індексацію.
Аналогічна позиція також викладена в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 14 травня 2013 року у справі №21-125а13, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, від 06 листопада 2013 року у справі №21-350а13, від 04 березня 2014 року у справах №№21-3а14 та 21-14а14, від 03 червня 2014 року у справі №21-134а14, від 16 вересня 2014 року у справі №21-314а14, від 09 червня 2015 року №21-243а15.
Таким чином, відмова управління Пенсійного фонду у перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії державного службовця відповідно до діючого законодавства є протиправною, а позов, відповідно, таким, що підлягає до задоволення.
Згідно ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяці, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Позивач звернулася до УПФУ в Московському районі м. Харкова з відповідною заявою - 01.03.2016 року . З врахуванням зазначеної норми суд вважає , що порушене право позивача підлягає відновленню саме з 01.03.2016 року , а не з 02 .07.2014 року як вимагає позивач.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 37 Закону України „Про державну службу", ст. 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 1 Закону України "Про оплату праці", ст. ст. 9, 11, 159, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення суб»єкта владних повноважень - задовольнити частково.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова у перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії державного службовця відповідно до діючого законодавства протиправною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01.03.2016 року , згідно довідки про заробітну плату від 08.02.2016 року № ХМЦЗ-06-1815-26/16 , виходячи з суми заробітної плати, яка включає в себе: посадовий оклад, премії, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг та інші надбавки, а також матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію.
В решті позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня її отримання. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Московський районний суд м.Харкова.
Суддя