Справа № 646/7954/16-а
№ провадження 2-а/646/147/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.08.16 року суддя Червонозаводського районного суду міста Харкова Журавель В.А., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії
В с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду та просить визнати неправомірним рішення УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії в розмірі 90% відповідно до довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про заробітну плату від 06 червня 2016 року № 5514/03.
Відповідач по справі - управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу». 13 червня 2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку від 06 червня 2016 року № 5514/03 про заробітну плату. Рішенням Управління від 17 червня 2016 року позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії у зв"язку з відсутністю підстав для цього. Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій" було встановлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям виключно на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про дипломатичну службу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування" тощо. У зв"язку із чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.
Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» .
13 червня 2016 року позивач звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, надавши довідку Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про заробітну плату від 06 червня 2016 року № 5514/03.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова від 17.06.2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно із статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії передбачено відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України». Згідно п.11 цього Закону текст ст. 37-1 Закону України «Про державну службу викладено в такій редакції «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців був викладений в п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», яким передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, мають право на перерахунок пенсії, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-ІУ «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ».
09 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів», яка набула законної сили з дня опублікування - 15.12.2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови).
Згідно пункту 3 Постанови «у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено:
додатками 1-37, 43 і, 432, 48-55 до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (Офіційний вісник України, 2006, №10, ст. 632)».
Цією ж Постановою виключений п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.
До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Закону України «Про державну службу»). Тому, звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.
Аналізуючи категорію «звуження змісту прав і свобод», Конституційний Суд України в мотивувальній частині свого Рішення від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) констатував: «Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задовлення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами і свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики (абз.5, 6 пункту 4)».
Крім того, Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 22.09.2005 № 5-рп/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками) роз'яснив своє розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України. Так, Конституційний Суд України вважає, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними». При цьому Конституційний Суд України зазначив, що «загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основаного права в жодному разі не може бути порушена».
У зв'язку з цим Конституційний Суд України визначено, що визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.
Таким чином, скасування п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» є скасуванням права особи на перерахунок пенсії як колишньої посадової особи місцевого самоврядування, що порушує норму прямої дії - ст.22 Конституції України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання про перерахунок пенсії посадової особи місцевого самоврядування підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу», а саме нормативні положення ст. 37-1 цього Закону, які були діючими на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати посадової особи місцевого самоврядування, а саме з 01.12.2015 року.
Відповідно до п.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:
- суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
- суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Конституційний Суд України в п.З Рішення №3-рп/2012 від 25.01.2012 констатував, що «суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно- правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України».
Таким чином, рішення Управління Пенсійного Фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова від 17 червня 2016 року про відмову у здійсненні перерахунку пенсії є неправомірним.
Тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати ОСОБА_1 . пенсію державного службовця з 01.01.2016 року відповідно до Довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, від 06 червня 2016 року № 5514/03, у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів» із збереженням відсотка нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році в розмірі 90%.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст. 6, 17, 18, 99, 100, 106, 160, 163, 183-2 КАС України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова від 17 червня 2016 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця з 01 січня 2016 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.01.2016 року відповідно до Довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, від 06 червня 2016 року № 5514/03, у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів» із збереженням відсотка нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році в розмірі 90%.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 суму судового збору 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя В.А.Журавель