ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16.08.16р. Справа № 904/4425/16
За позовом Комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання "Жовтоводської міської ради", м. Жовті Води, Дніпропетровська область
до Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області, м. Жовті Води, Дніпропетровська область
про визнання незаконним та скасування рішення
Суддя Кеся Н.Б.
Представники:
Від Позивача: представник ОСОБА_1 довіреність № 01-07/1415 від 08.08.2016 р.
Від Відповідача: представник ОСОБА_2довіреність № 4/4-133-01-16 від 02.03.2016р.
СУТЬ СПОРУ:
Комунальне підприємство "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання "Жовтоводської міської ради" (далі-Позивач) звернулось з позовом до Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області, в якому просить господарський суд:
після відкриття провадження в цій адміністративній справі зобов'язати Жовтоводську міську раду опублікувати оголошення про це в газеті Жовтоводської міської ради «Жовтоводські вісті»;
зупинити дію рішення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області від 30 березня 2016 року за №214-6/\/ІІ Про затвердження Положення про Наглядову раду комунального підприємства «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання» Жовтоводської міської ради» до набрання законної сили рішенням суду у даній справі про що постановити ухвалу;
визнати незаконним та скасувати рішення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області від 30 березня 2016 року за №214-6/\/ІІ Про затвердження Положення про Наглядову раду комунального підприємства «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання» Жовтоводської міської ради».
В обґрунтування позову Позивач посилається на те, що Відповідачем порушена встановлена законом процедура по оприлюдненню проекту нормативно-правового акту органу місцевого самоврядування та інших нормативних документів, які регулюють порядок оприлюднення актів органів місцевого самоврядування.
В підтвердження обґрунтованості позовних вимог Позивач надав до позову:
- копію рішення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області від 30 березня 2016 року за №214-6/\/ІІ Про затвердження Положення про Наглядову раду комунального підприємства «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання» Жовтоводської міської ради»;
- копію розпорядження від 31.01.2014р. за №12/01-09р-14 про призначення ОСОБА_3 директором КП ВЖРЕО;
- копію Рішення про затвердження Статуту КП ВЖРЕО;
- копію Статуту КП ВЖРЕО;
- копію свідоцтва про державну реєстрацію КП ВЖРЕО;
- копію листа від 07.04.2016р. за №2/4-710-01-13;
- копію листа від 01 квітня 2016 року за №01-07/686;
- копію листа від 01 квітня 2016 року за №01-07/675.
Відповідач позов не визнав, 08.06.16р. подав заперечення на позовну заяву (а.с. 34-37), в яких вказує про те, що оскаржуване Позивачем рішення Жовтоводської міської ради від 30.03.2016 року №214-6/VII винесено на обґрунтованих та законних підставах, а тому і не підлягає скасуванню, і не може бути визнано незаконним, оскільки дотримано всієї процедури оприлюднення, погодження та затвердження.
До заперечень Відповідач додав (а.с. 38-65):
- копію Регламенту Жовтоводської міської ради УІІ скликання;
- копію Телефонограми від 16.03.2016 року;
- копію Роздруківки відправки електронного повідомлення від 17.03.2016 року;
- копію Протоколу засідання постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, містобудування, землекористування та комунальної власності від23.03.2016 року за № 14;
- копію Статуту територіальної громади м. Жовті Води від 25.01.2012 року.;
- копію довіреності від 02.03.2016 року
20.07.16р. Позивач подав відзив на заперечення на позовну заяву (а.с. 75-78), в якому вказує наступне:
відповідно до п.3 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" за №2939-VI від 13.01.2011р. проекти нормативно правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Проте, жодного доказу до матеріалів справи по опублікуванню проекту рішення від 30.03.2016р. за №214-6/VII "Про затвердження положення про Наглядову раду комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання" Жовтоводської міської ради" Відповідач до суду не надав;
Позивач вважає, що прийняте рішення від 30.03.2016р. за №214-6/VII Жовтоводської міської ради має ознаки регуляторного акту, оскільки засновником КП ВЖРЕО згідно з Статутом є Жовтоводська міська рада;
станом на 18.04.2016р. в жодному комунальному підприємстві м.Жовті Води не має наглядової ради і ще й з такими розширеними повноваженнями, які надані Наглядовій раді КП ВЖРЕО. прийняття Положення про Наглядову раду КП ВЖРЕО та надання Наглядові раді власних повноважень, якими наділений виконавчий комітет Жовтоводської міської ради відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування", взагалі є неприпустимим фактом, оскільки делегування повноважень в даному випадку не може бути.
Так, Позивач у відзиві на заперечення просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області від 30 березня 2016 року за №214-6/\/ІІ Про затвердження Положення про Наглядову раду комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання" Жовтоводської міської ради".
09.08.2016р. представник Відповідача надав до справи додаткові документи (а.с. 83-96), а саме:
- копію Статуту КП ВЖРЕО (нова редакція);
- рішення про внесення змін до рішення Жовтоводської міської ради від 24.03.2010 р. № 1192-55/V.
Під час розгляду справи Відповідач подав додаткові письмові пояснення до позовної заяви (а.с. 101), в яких вказує про те, що під час судового засідання, яке відбулося 09.08.2016 року, Відповідачу було доручено надати в судове засідання докази оприлюднення проекту рішення міської ради від 30.03.2016 року за № 214-6/УІІ «Про затвердження Положення про наглядову раду комунального підприємства «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання» Жовтоводської міської ради» на офіційному веб-сайті-міської ради, Так, на виконання доручення, Відповідач повідомив про наступне:
в березні 2016 року в Жовтоводська міська рада діяв офіційний веб-сайт міста http://www.zhovtivody.dp.ua, який у квітні місяці почав виходити з ладу, та договірні відносини з підрядчиком послуг Укртелеком розірвано, оскільки колишній веб-сайт потребував вдосконалення та розвитку;
для успішного впровадження технологій електронного урядування в державне управління необхідна політика, спрямована на забезпечення формування умов виробництва, збереження, поширення і комплексного використання всіх видів інформаційних ресурсів, вільного доступу до них громадян та організацій усіх форм власності. Цей процес неможливий без ефективного управління національними електронними інформаційними ресурсами, до яких належать у першу чергу web-сайти органів державної влади;
формування систем створення і розвитку web-сайтів органів державної влади пов'язано з Указом Президента України від 1 серпня 2002 р. № 683/2002 "Про додаткові заходи щодо забезпечення відкритості у діяльності органів державної влади";
з травня 2016 року розроблено новий більш продуктивний веб-сайт http://zhv.gov.ua/, який діє і на сьогоднішній день, оскільки ефективна робота міської ради безпосередньо залежить від тісної комунікації з мешканцями міста, яку можна забезпечити за допомогою функціонування офіційного веб-сайту з інтерактивними можливостями;
сайт міської ради який працював до травня 2016 року, який вийшов з ладу -заблоковано, та інформацію яка оприлюднювалась до травня 2016 року на даному сайті вийняти не має можливості.
Строк вирішення спору був продовжений судом за клопотанням Позивача - до 16.08.16р. в порядку ст. 69 ГПК України.
В судовому засіданні 16.08.2016р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та враховуючи пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Статуту КП ВЖРЕО, затвердженого рішенням Жовтоводської міської ради від 24.03.2010р. за №1192-55/\/ (нова редакція від 30.03.2016р. №213-6/\/ІІ), Позивач є юридичною особою, засновником якої є Жовтоводська міська рада. Розділом 7 Статуту передбачено, що Засновник здійснює контроль за діяльністю підприємства, для чого створює Наглядову раду, діяльність якої регулюється, у тому числі Положенням про Наглядову раду.
30 березня 2016 року Жовтоводська міська рада Дніпропетровської області прийняла рішення за №214-6/\/ІІ (а.с. 13-15), яким затвердила Положення про Наглядову раду комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання" Жовтоводської міської ради" згідно додатку 1; це рішення офіційно оприлюднити в газеті Жовтоводської міської ради "Жовтоводські вісті"; склад Наглядових рад затвердити окремим рішенням Жовтоводської міської ради після їх формування; координацію роботи щодо виконання даного рішення покласти на міського голову ОСОБА_4, контроль - на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, містобудування, землекористування та комунальної власності (голова комісії - ОСОБА_5В.) та постійну комісію міської ради з питань депутатської діяльності, регламенту, законності та правопорядку, регуляторної політики, зв'язків з громадкістю та засобами інформації (голова комісії - ОСОБА_6Є.).
Частинами 1-3 статті 62 Господарського кодексу України встановлено, що підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
Підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності.
Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту.
Відповідно до ч.1, 3,4 ст.63 ГК України залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні можуть діяти комунальні підприємства, що діють на основі комунальної власності територіальної громади.
Залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного капіталу в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні.
Унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний капітал, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який призначається (обирається) засновником (наглядовою радою такого підприємства у разі її утворення), керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника.
Згідно з ч.ч.1,2,7,9 ст.78 Господарського кодексу України (в редакції, яка діяла на момент прийняття спірного рішення) комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Комунальне унітарне підприємство очолює керівник підприємства, що призначається органом, до сфери управління якого входить підприємство, і є підзвітним цьому органові.
Особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.
Зі змісту спірного акту міської ради вбачається регулювання ним питання суспільного контролю над діяльністю підприємства Позивача, що по суті є нормативно-правовим актом.
Нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання - є регуляторним актом, порядок прийняття якого регулюється Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Частинами 1-4, 5-7 статті 9 зазначеного Закону передбачено, що кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань. Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону. У випадках, встановлених цим Законом, може здійснюватися повторне оприлюднення проекту регуляторного акта. Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу. Усі зауваження і пропозиції щодо проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу, одержані протягом встановленого строку, підлягають обов'язковому розгляду розробником цього проекту. За результатами цього розгляду розробник проекту регуляторного акта повністю чи частково враховує одержані зауваження і пропозиції або мотивовано їх відхиляє. Оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій не може бути перешкодою для проведення громадських слухань та будь-яких інших форм відкритих обговорень цього проекту регуляторного акта.
Частиною 2 статті 13 вищевказаного Закону передбачено, що повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
За обставинами справи Відповідач не надав доказів оприлюднення проекту спірного акту відповідно до вимог вищевказаного Закону, у зв'язку з чим суд вважає, що останній порушив права та інтереси Позивача, який має право розраховувати на дотримання встановленої Законом процедури прийняття спірного акту, яким по суті встановлюються обмеження для управління комунальним підпримством.
Посилання Позивача на положення Закону України "Про доступ до публічної інформації" суд вважає помилковим, оскільки Закон України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" є більш спеціальним нормативно-правовим актом, що регулює спірні правовідносини.
Листом за вих.№2/4-710-01-13 від 07.04.2016р. (а.с. 27) Відповідач сповістив Позивача про те, що оприлюднення проекту рішення Про затвердження Положення про Наглядову раду комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання" Жовтоводської міської ради" було здійснено шляхом направлення проекту зазначеного рішення на електронну адресу Позивача 17 березня 2016 року.
Проте, направлення проекту лише на адресу Позивача не є достатнім заходом щодо оприлюднення для широкого коло осіб, потенціальна участь яких є гарантією більш зваженого та розумного рішення щодо управління комунальним підприємством
Відповідно до ч.2 ст.77 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що спори про поновлення порушених прав юридичних та фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування вирішуються в судовому порядку.
У відповідності до ст.21 Цивільного Кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією і законами України.
Враховуючи викладене, суд вбачає підстави для задоволення позовних вимог Позивача, оскільки Відповідачем порушена встановлена законом процедура щодо оприлюднення проекту спірного нормативно-правового акту, що призвело до порушення прав та інтересів Позивача, діяльність якого обмежується положеннями даного нормативно-правового акту.
За результатами розгляду справи судові витрати у справі покладаються на Відповідача в порядку ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 4, 32-34, 36, 43, 44, 49, 82-85, 111-28, 116-117 ГПК України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області від 30 березня 2016 року за №214-6/\/ІІ Про затвердження Положення про Наглядову раду комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання" Жовтоводської міської ради".
Стягнути з Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області (52204, Дніпропетровська область, м.Жовті Води, бульвар Свободи, 33, код ЄДРПОУ 26368938) на користь Комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання "Жовтоводської міської ради" (52204, Дніпропетровська область, м.Жовті Води, вул.Першотравнева, 22, код ЄДРПОУ 20202467) 1378 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Повернути Комунальному підприємству "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання "Жовтоводської міської ради" (52204, Дніпропетровська область, м.Жовті Води, вул.Першотравнева, 22, код ЄДРПОУ 20202467) з Державного бюджету України 72,00 грн. як надмірно сплачений судовий збір, за зверненням останнього.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскаржено протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя ОСОБА_7
Повне рішення складено-19.08.16р.