ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 серпня 2016 р. Справа № 903/367/16
за позовом першого заступника керівника Луцької місцевої прокуратури, поданого в інтересах держави
до відповідачів: 1) сільськогосподарського приватного підприємства "Рать"
2) головного управління Держгеокадастру у Волинській області
3) Луцької районної державної адміністрації Волинської області
4) Гіркополонківської сільської ради
5) філії "Волинський аукціонний центр" публічного акціонерного товариства Державної акціонерної компанії "Національна мережа аукціонних центрів"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: відділ державної реєстрації Луцької районної державної адміністрації
про визнання недійсними результатів торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельних ділянок, договору оренди земельної ділянки та скасування запису про державну реєстрацію прав
Суддя Суряк О.Г.
Представники :
від позивача: прокурор відділу прокуратури Волинської області ОСОБА_1, службове посвідчення №036264 від 12.11.2015р.
від відповідачів:
1.) ОСОБА_2- представник, довіреність від 28.10.2015р.
2.) ОСОБА_3- представник, довіреність від 29.02.2016р.
3.) ОСОБА_4- представник, довіреність від 25.04.2016р.
4.) ОСОБА_5- представник, довіреність від 15.06.2016р. №485
5.) ОСОБА_6- директор, довіреність від 04.01.16р.
від третьої особи: н/з
Сторонам розяснено права та обовязки, передбачені ст.22 ГПК України.
Заяви про відвід судді та фіксацію судового процесу технічними засобами не поступило.
В судовому засіданні відповідно до ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: перший заступник керівника Луцької місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави до відповідачів 1) СПП "Рать"; 2) ГУ Держгеокадастру у Волинській області; 3) Луцької районної державної адміністрації Волинської області; 4) Гіркополонківської сільської ради; 5) філії "Волинський аукціонний центр" ПАТ ДАК "Національна мережа аукціонних центрів", в якому просить: визнати недійсними результати торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельних ділянок від 04.03.2009, оформлених протоколами №120-139; визнати недійсним договір оренди землі, яка знаходиться на території Гіркополонківської сільської ради Луцького району за межами населених пунктів, площею 118,1175 га, укладеного 20.10.2011 між Гіркополонківською сільською радою та СПП "Рать", зареєстрованого в управлінні Держкомзему у Луцькому районі Волинської області 27.10.2011 за № 072280004000402; скасувати запис про державну реєстрацію прав, що вчинений у державному реєстрі земель за № 072280004000402 від 27.10.2011 про реєстрацію договору оренди землі, укладеного 20.10.2011 між Гіркополонківською сільською гадою та СПП "Рать"; зобов'язати СГПП "Рать" повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області земельні ділянки загальною площею 118,1175 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Гіркополонківської сільської ради Луцького району за межами населених пунктів на підставі акту прийому-передачі. Стягнути з відповідачів на користь прокуратури Волинської області 5512,00 грн. судового збору, зарахувавши його на р/р 35216072004945 в Державній казначейській службі України, МФО 820172.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначає, що відповідно до ч.4 ст.136 Земельного кодексу України, що був чинний на момент проведення аукціону та укладення спірного договору, процес передачі земельних ділянок забезпечує організатор земельних торгів, а тому для підготовки лотів для проведення земельних торгів має надати витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України Про оцінку земель у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї. Посилається на те, що згідно інформації управління Держгеокадастру у Луцькому районі №10-304-5555.24-1572/2-16 від 13.05.2016 року технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок загальною площею 118.1175 га, які надані в оренду СППП «Рать для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Гіркополонківської сільської ради за межами населеного пункту, не розроблялись. Нормативно грошова оцінка земельних ділянок, що вказана у договорі оренди від 20.10.2011 року, розрахована на підставі грошової оцінки земель сільськогосподарських угідь господарств Луцького району, а саме: КСП Прогрес, що була затверджена рішенням виконавчого комітету Луцької районної ради народних депутатів від 30.06.1995 року за №69. Згідно інформації Луцької районної ради від 12.05.2016 року №03- 19/224 технічна документація з нормативної грошової оцінки зазначених земельних ділянок не розроблялась та не погоджувалась, на розгляд ради не подавалась і нею не затверджувалась. Відсутність технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок переданих в оренду, що є істотною умовою проведення аукціону, дає підстави визнати недійсним результати торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельних ділянок від 04.03.2009 року, оформлених протоколами №№120-139, а також на підставі ч.1 ст.215, ч.1 ст.203, ч. ст.216 ЦК України є підставою для визнання недійсним і договору оренди, оскільки його зміст протирічить Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
В судовому засіданні та у запереченні на позовну заяву (вх..№01-54/5473/16 від 17.06.2016р.) представник філії "Волинський аукціонний центр" ПАТ ДАК «НМАЦ» просить відмовити в позові, зазначає, що філія не являлась організатором з продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, про що стверджується в позові, а згідно договору №15-п від 27 січня 2009 р. з Луцькою РДА Волинської області., була виконавцем земельних торгів, які проводились у формі аукціону. Крім того, при підготовці лотів до проведення земельних торгів від 04.03.2009р. виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою - не вимагалось. Всі вимоги, згідно чинного законодавства на момент проведення аукціону від 04.03.2009р., повністю виконані Замовником - Луцькою РДА та Виконавцем - філією «Волинський аукціонний центр» ПАТ ДАК «НМАЦ». Згідно чинного законодавства, на момент проведення аукціону від 04.03.2009 року, на законних підставах переможцем аукціону з продажу права оренди земельних ділянок (протоколи №№120-139) стало СГІІП «Рать».
Також, представник філії "Волинський аукціонний центр" ПАТ ДАК "НМАЦ" в судовому засіданні повідомив, що філія не є юридичною особою та діє на підставі положення та довіреності на імя директора філії.
В судовому засіданні представник СГПП «Рать» та у поясненнях (вх..№01-54/5746/16 від 29.06.2016р.) підприємство вважає позовні вимоги прокурора не обгрунтованими і такими, що не підлягають до задоволення. Відповідно до п.3 спірного договору, нормативно грошова оцінка орендованих СГПП Рать земельних ділянок становить 418166грн. Згідно п.7 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на бюджетний рахунок Гіркополонківської сільської ради і становить 12544.98 гривень в рік, або (3% від нормативно грошової оцінки) за всю земельну ділянку площею 118.1175 га. В період використання вказаних земельних ділянок кошти у визначеному договором розмірі вносилися СГПП Рать у встановлених розмірах і строки. Натомість, позивач не надав суду доказів в обгрунтування того, що нормативно грошова оцінка у порядку встановленому законодавством є більшою, ніж вказано в п.3 договору, що відповідно призвело до порушення істотних умов спірного договору, а відповідно протирічить інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
У відзиві на позовну заяву (вх..№01-54/5717/16 від 29.06.2016р.) та у судовому засіданні представник головного управління Держгеокадастру у Волинській області вважає вимоги, зазначені прокурором у позовній заяві та норми чинного законодавства, де він обґрунтовує залучення в якості відповідача ОСОБА_7 управління у звязку з переходом прав попереднього власника земельної ділянки, безпідставними. Зазначає, що головне управління Держгеокадастру у Волинській області не приймало участі у проведенні земельних торгів у формі аукціону, не було стороною оспорюваного прокурором договору оренди, будь-яких неправомірних дій у момент його укладення не вчиняло, не здійснювало і не здійснює на даний час реєстрації прав, а тому підстав для притягнення його як відповідача у даному спорі не має. Доводи прокурора про те, що на даний час ОСОБА_7 управління Держгеокадастру у Волинській області є розпорядником земель державної власності не можуть слугувати підставою для притягнення Головного управління в якості відповідача, а лише залучення даного органу до розгляду зазначеної справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. Крім цього, у позовній заяві прокурор посилається на положення ч.ч. 1, 5 ст. 148-1 Земельного кодексу України, де зазначено що до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обовязки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки. Вимоги зазначеної статті також поширюються на випадки переходу повноважень від одного органу державної влади до іншого при розпорядженні земельними ділянками державної власності, які перебувають у їх постійному користуванні. Земельні ділянки загальною площею 118,1175 га, які надані в оренду сільськогосподарському підприємству «Рать», не перебували і не перебувають ні у власності ні у постійному користуванні Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, а є власністю держави в тому числі і на момент укладення договору оренди.
У візиві на позовну заяву (вх.№01-54/6109/16 від 08.07.2016р.), додаткових поясненнях (вх..№01-54/7024/16 від 08.08.2016р.), а також представником Луцької РДА зазначено, що розпорядженням голови Луцької районної державної адміністрації від 03 грудня 2008 року №341 затверджено Тимчасове положення про порядок підготовки та проведення аукціонів з набуття права оренди вільних від забудови земельних ділянок за межами населених пунктів. Згідно даного положення були розроблені технічні паспорта земельних ділянок загальною площею 118,1175 га, які виставлялись на земельні аукціони. У технічному паспорті зазначалась нормативна грошова оцінка земельної ділянки з врахування коефіцієнтів індексації на 2009 рік та стартова ціна. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок загальною площею 118,1175 га, яка вказана у технічних паспортах земельних ділянок, розрахована на підставі Грошової оцінки земель сільськогосподарських угідь господарств Луцького району, а саме колишнього КСГП „Прогрес та затверджена рішенням виконавчого комітету Луцької районної ради народних депутатів від 30 червня 1995 року №69. У користуванні колишнього КСГП „Прогрес на території Гіркополонківської сільської ради перебували земельні ділянки, які в 2009 році виставлялись на аукціон. Згідно пункту 2 статті 201 Земельного кодексу України - залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Відповідно пункту 3 статті 201 - нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку. Також, згідно статті 21 Закону України „Про оренду землі (чинної на момент проведення аукціону), - Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: - для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю. Згідно статті 6 Закону України „Про плату за землю (чинної на момент проведення аукціону) ставка земельного податку з одного гектара сільськогосподарських угідь встановлюється у відсотках від їх грошової оцінки у таких розмірах: для ріллі, сіножатей та пасовищ - 0,1; для багаторічних насаджень - 0,03. У договорі оренди землі від 20 жовтня 2011 року на земельні ділянки загальною площею 118,1175 га встановлена орендна плата у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, хоч ціна продажу у відсотковій ставці становила - 2,1. Тобто у договорі оренди землі зазначена вища орендна плата ніж згідно протоколу аукціону, що не є порушенням земельного законодавства. Відповідно до вищевикладеного Управлінням Держкомзему у Луцькому районі (на даний час - Управління Держгеокадастру в Луцькому районі Волинської області) розрахована нормативна грошова оцінка земельних ділянок загальною площею 118,1175 га та розпорядженням голови Луцької районної державної адміністрації визначена стартова ціна лотів, а саме 2% від нормативної грошової оцінки (розпорядження голови Луцької РДА від 19 січна 2009 року №8). Дана нормативна грошова оцінка зазначена у технічних паспортах земельних ділянок, які виставлялись на земельні торги, відповідає законодавству на момент проведення земельних торгів від 04 березня 2009 року. Новою редакцією п.п. 288.5.1. п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків від нормативної грошової оцінки. Норми втупили в дію з 01.04.2014р.
У відзиві на позов (вх..№01-54/6108/16 від 08.07.2016р.) Гіркополонківська сільська рада та її представник у судовому засіданні вважає, що позовні вимоги є безпідставними, необгрунтованими та незаконними. Зазначає, що відповідно до ст. 13, Закону України «Про оцінку земель» у редакції від 11.12.2003 №1378- VI, яка діяла на момент проведення аукціону обовязкове проведення нормативно грошової оцінки земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, однак на момент проведення аукціону була розроблена та розрахована нормативно грошова оцінка земель сільськогосподарських угідь господарств Луцького району КСГП «Прогрес» затверджена рішенням виконавчого комітету Луцької районної ради народних депутатів від 30.06.1995 № 69, тому не було підстав в отриманні нового витягу про нормативно грошову оцінку земельних ділянок. Вказане свідчить, що на момент проведення аукціону Луцькою районною державною адміністрацією та Волинським аукціонним центром - філією ДАК «НМАЦ» дотримано усіх умов проведення аукціону з продажу права оренди земельних ділянок.
Представник третьої особи - відділу державної реєстрації Луцької РДА в судовому засіданні 29.06.2016р. та у поясненнях (вх..№01-54/5747 від 29.06.2016р.) повідомляє, що інформація про зареєстровані права власності чи інші речові права на земельні ділянки, які приведені в позовній заяві, загальною площею 118,1175 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Гіркополонківської сільської ради Луцького району за межами населених пунктів з зазначеними кадастровими номерами відсутня. Абз.2 ч.2 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що при скасуванні судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 01.01.2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується. У разі задоволонення судом позовних вимог в частині визнання недійсним договору оренди землі на загальну площу 118,1175 га, укладеного між Гіркополонківською сільською радою та СПП «Рать», та зареєстрованого в управлінні Держкомзему у Луцькому районі Волинської області 27.10.2011 за №072280004000402, відділ державної реєстрації Луцької райдержадміністрації може забезпечити виконання вищезазначених позовних вимог відповідно до абз.2 ч.2 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі звернення розпорядника земельних ділянок до відділу державної реєстрації Луцької райдержадміністрації, надавши при цьому документ що підтверджує скасування договору оренди землі та витяги з Державного земельного кадастру, що містять актуальні дані про вищевказані земельні ділянки.
Дослідивши матеріали справи та подані докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.
27.01.2009р. між Державною акціонерною компанією "Національна мережа аукціонних центрів" в особі директора філії "Волинський аукціонний центр" ОСОБА_6 ( Виконавець) та Луцькою районною державною адміністрацією Волинської області, в особі голови районної державної адміністрації ОСОБА_8, укладено договір №15-п про надання послуг по організації та проведенню аукціорну з набуття права оренди.
Відповідно до Закону України "Про місцеві державні адміністрації", враховуючи розпорядження голови Луцької районної державної адміністрації від 03.12.2008 року № 341 "Про затвердження Тимчасового положення про порядок підготовки та проведення аукціону з набуття права оренди вільних від забудови земельних ділянок за межами населених пунктів" (чинне на момент проведення аукціону та не скасовано у встановленому порядку), та звернення Луцької районної державної адміністрації №0210/15/2-09 від 27.01.09р. Волинський аукціонний центр визначений як Виконавець з надання послуг по організації та проведенні аукціону з набуття права оренди вільних від забудови земельних ділянок за межами населених пунктів (п.1.1 Договору).
Згідно п.2 даного Договору, Замовник уповноважує, а Виконавець приймає на себе зобов'язання по організації та проведенні аукціону з продажу права оренди вільних від забудови земельних ділянок за межами населених пунктів терміном на 5 років 20 земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Гіркополонківської сільської ради Луцького району Волинської області.
Відповідно до ч.2 ст.127 Земельного Кодексу України (чинної на момент проведення аукціону) продаж земельних ділянок державної власності або прав на них (оренди) па конкурсних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.
Згідно ч.3 ст. 136 глави 21 Земельного Кодексу України, земельна ділянка державної власності, виставляється на земельні торги окремим лотом після:
а) визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості і та закріплення їх межовими знаками.
б)визначення вартості лота, причому вартість земельної ділянки дорівнює її нормативній грошовій оцінці.
в)виготовлення технічного паспорта обєкта продажу.
Дані межі було розроблено в Технічній документації із землеустрою та інвентаризації та встановленню меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ПП «ГЦНТП» (госпрозрахунковий центр науково-технічних посдуг) в 2008 році та затверджено сесією Гіркополонківської сільської ради Луцького району від 10 квітня 2008 р. №24/14.
Вартість лотів визначено в додатку до Розпорядження голови Луцької районної державної адміністрації від 19 січня 2009 року №8 та Технічному паспорті земельних ділянок, які виставлялись на аукціон (паспорти додаються).
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оцінку земель» у редакції від 11.12.2003р. №1378- VI, яка діяла на момент проведення аукціону обовязкове проведення нормативно грошової оцінки земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Однак під час проведення аукціону розмір орендної плати не визначався. На момент проведення аукціону вже була розроблена та розрахована нормативно грошова оцінка земель сільськогосподарських угідь господарств Луцького району КСГП «Прогрес», затверджена рішенням виконавчого комітету Луцької районної ради народних депутатів від 30.06.1995 № 69, (чинним на момент проведення аукціону). А тому не було підстав в отриманні нового витягу про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для проведення аукціону.
Отже, посилання прокурора про відсутність нормативної грошової оцінки зазначених земель на час проведення аукціону є безпідставним.
Оскільки, на момент проведення аукціону 04.03.2009 р., вимоги, згідно чинного законодавства, були виконані Замовником - Луцькою районною державною адміністрацією та Виконавцем - філією «Волинський аукціонний центр» ПАТ ДАК «НМАЦ», вимога прокурора про визнання недійсними результатів торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельних ділянок від 04.03.2009, оформлених протоколами №№120-139 є безпідставною та не підлягає до задоволення.
Водночас, судом встановлено, що позов подано до філії "Волинський аукціонний центр" публічного акціонерного товариства Державної акціонерної компанії "Національна мережа аукціонних центрів", яка не є юридичною особою, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується представником філії.
Згідно довіреності №3/01-16 від 04.01.2016р. директор філії «Волинський аукціонний центр» ОСОБА_6 здійснює управління поточною діяльністю філії, представляє компанію з питань діяльності філії в органах державної влади (за винятком судових органів).
Відповідно до вимог ст.ст. 1, 21 Господарського процесуального кодексу України, сторонами у судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
В підпунктах 4.1, 4.2 та 4.2.5 постанови Пленуму ВГСУ №18 від 26.12.2011р. Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції зазначено, що перелік підстав припинення провадження у справі (стаття 80 ГПК) та залишення позову без розгляду (стаття 81 ГПК) є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Припинення провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв'язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи.
Провадження у справі підлягає припиненню з посиланням на пункт 1 частини першої статті 80 ГПК, якщо при розгляді справи буде встановлено, що позов подано позивачем або до відповідача, який не має статусу юридичної особи або громадянина - суб'єкта підприємницької діяльності і не є учасником корпоративних відносин.
Прокурором не подано клопотання про заміну первісного відповідача належним відповідачем, а тому провадження в частині позовних вимог до філії "Волинський аукціонний центр" публічного акціонерного товариства Державної акціонерної компанії "Національна мережа аукціонних центрів" слід припинити.
Як вбачається з матеріалів справи, лише 20.10.2011р. на підставі протоколів аукціону по продажу права оренди землі №№120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139 (далі по тексту №120-139) від 04.03.2009, між Гіркополонківською сільською радою Луцького району в особі сільського голови ОСОБА_9 (Орендодавець) та СГПП "Рать" в особі директора підприємства ОСОБА_10 (Орендар) укладено договір оренди землі, на підставі якого в оренду передано земельні ділянки загальною площею 118,1175 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Гіркополонківської сільської ради Луцького району за межами населених пунктів, строком на 5 років, який зареєстровано в управлінні Держкомзему у Луцькому районі Волинської області 27.10.2011 за № 072280004000402 (кадастрові номери: 0722881600:04:000:2082, 0722881600:04:000:2083, 0722881600:04:000:2084, 0722881600:04:000:2085, 0722881600:04:000:2086, 0722881600:04:000:2087, 0722881600:04:000:2088, 0722881600:04:000:2089, 0722881600:04:000:2090, 0722881600:04:000:2091, 0722881600:04:000:2092, 0722881600:04:000:2093, 0722881600:04:000:2094, 0722881600:04:000:2095, 0722881600:04:000:2096, 0722881600:04:000:2097, 0722881600:04:000:2098, 0722881600:04:000:2099, 0722881600:04:000:2100, 0722881600:04:000:2101).
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що під час укладення оспорюваного договору оренди у 2011 році, для визначення розміру орендної плати, нормативна грошова оцінка не проводилася, що суперечить ч.1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель».
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок площею 118,1175 га, вказана у договорі оренди від 20.10.2011р., розрахована ще на підставі грошової оцінки земель сільськогосподарських угідь господарств Луцького району, а саме КСГП "Прогрес", та затверджена рішенням виконавчого комітету Луцької районної ради народних депутатів від 30.06.1995 №69.
За змістом ч.1 ст.215, ч.1 ст.203, ч.1 ст.216 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, і зокрема, коли зміст правочину суперечить ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним.
Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Відповідно до частини 1 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно п. 7 Договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на бюджетний рахунок Гіркополонківської сільської ради і становить 12544,98 грн. в рік, або (3% від нормативно грошової оцінки) за всю земельну ділянку площею 118,1175 га.
Пунктом 8 Договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначений законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України нормами.
Згідно частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її| розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Орендна плата відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін в договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України .
Частиною 1 пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частиною 1 статті 13 Закону України «Про оцінку земель» (в редакції, яка була чинна в момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель).
Отже, законодавець чітко визначив, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності. Обов'язок зі сплати орендної плати є нормативно врегульованим і не може визначатися чи змінюватися та припинятися сторонами договору за власним волевиявленням.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Судової палати у господарських справах і Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 01.07.2015 у справі № 3-297гс15.
Отже, при укладанні спірного договору стороною (сторонами) порушено вимоги ст. 203 ЦК України, якою визначено, що зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу України та іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Враховуючи те, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок при укладенні договору оренди не розроблялась, Луцькою районною радою не затверджувалась, а зазначена в договорі нормативна грошова оцінка земельної ділянки проведена з порушенням встановлених вимог та порядку, тому укладений договір землі суперечить чинному законодавству та підлягає визнанню недійсним.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного суду України від 11.05.2016 по справі №6-824цс16.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції, яка була чинна в момент виникнення спірних правовідносин) передача земельних ділянок державної власності у користування за межами населених пунктів для сільськогосподарського користування віднесена до компетенції районних державних адміністрацій.
Пунктом 4.2. Тимчасового положення про порядок підготовки та проведення аукціону з набуття права оренди вільних від забудови земельних ділянок за межами населених пунктів, затвердженого розпорядженням голови Луцької районної державної адміністрації №341 від 03.12.2008 передбачено, що на підставі затвердженого протоколу аукціону та технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку Організатор (відповідно до п.1.4. Положення організатор - Луцька районна державна адміністрація) та Переможець зобов'язані укласти договір оренди земельної ділянки.
Разом з тим, стороною Договору оренди землі є Гіркополонківська сільська рада, а отже договір укладено не уповноваженою на це особою, що є порушенням вимог ст. 4 Закону України "Про оренду землі" та є підставою для визнання договору недійсним у відповідності до ч.І ст. 15 даного закону.
Гіркополонківською сільською радою не надано суду будь-яких доказів на підтвердження своїх повноважень щодо укладення спірного договору,
Посилання представників Гіркополонківської сільської ради та СГПП «Рать» на те, що повноваження на укладення договору оренди були перевірені нотаріусом під час укладення договору не заслуговують на увагу, оскільки, як вбачається з договору, він нотаріально не посвідчений. Доказів щодо нотаріального посвідчення оспорюваного договору сторонами також не надано.
В позовній заяві прокурор зазначає, що Луцькою районною державною адміністрацією, на яку відповідно до ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та ст. 122 Земельного кодексу України (чинних на момент укладення договору) покладені повноваження щодо розпорядження земельними ділянками державної власності порушені вимоги діючого земельного законодавства при укладені спірного договору оренди земельної ділянки, договір укладено не уповноваженою на те особою та з порушеннями норм законодавства. Разом з тим, ГУ Держгеокадастру у Волинській області як особа, якій передано права та обовязки сторони договору оренди землі, не вживає заходів до усунення вказаних порушень законодавства. А тому прокурор вимушений самостійно звернутися до суду за захистом інтересів держави, а зазначені органи державної влади, як сторони договору є відповідачами у справі.
З таким твердженням прокурора суд не погоджується, оскільки згідно оспорюваного договору оренди сторонами договору є Гіркополонківська сільська рада та СГПП "Рать", а не Луцька РДА та ГУ Держгеокадастру. Отже вимоги до Луцької РДА та ГУ Держгеокадастру є безпідставними та не підлягають до задоволення.
Разом з тим, згідно абз. 2 ч. 2 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" при скасуванні судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 01 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.
Таким чином, у разі визнання недійсним договору оренди землі підлягає скасуванню запис про його державну реєстрацію.
Відповідно до ч.1 ст.216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі,- відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Частинами 1, 5 ст. 148 -1 Земельного кодексу України передбачено, що до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обовязки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки. Вимоги даної статті поширюються також на випадки переходу повноважень від одного органу державної влади до іншого при розпорядженні земельними ділянками державної власності, які перебувають у їх постійному користуванні.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», який набув чинності 01.01.2013р. внесено зміни до Земельного кодексу України, якими визначено, що передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою статті 122 ЗК України, у власність або у користування для всіх потреб проводиться центральними органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.
Отже, вимога прокурора щодо зобовязання СГПП «Рать» повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області земельні ділянки загальною площею 118,1175 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Гіркополонківської сільської ради Луцького району за межами населених пунктів на підставі акту прийому-передачі, є підставна та підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.49 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Пунктом 5 частини 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у звязку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом).
Керуючись ст. 49, п. 1 ч.1 ст. 80, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити частково.
2.Визнати недійсним договір оренди землі, яка знаходиться на території Гіркополонківської сільської ради Луцького району за межами населених пунктів, площею 118,1175 га, укладений між Гіркополонківською сільською радою та сільськогосподарським приватним підприємством "Рать", зареєстрований у управлінні Держкомзему у Луцькому районі Волинської області 27.10.2011р. за № 072280004000402.
3.Скасувати запис про державну реєстрацію прав, що вчинений у державному реєстрі земель за № 072280004000402 від 27.10.2011р. про реєстрацію договору оренди землі, укладеного 20.10.2011р. між Гіркополонківською сільською радою та сільськогосподарським приватним підприємством "Рать".
4.Зобов'язати сільськогосподарське приватне підприємство "Рать" повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області земельні ділянки загальною площею 118,1175 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Гіркополонківської сільської ради Луцького району за межами населених пунктів на підставі акту прийому-передачі.
5. Стягнути з сільськогосподарського приватного підприємства "Рать" на користь прокуратури Волинської області 1378 грн. судового збору, зарахувавши його на р/р 35216072004945 в Державній казначейській службі України, МФО 820172.
6. Стягнути з Гіркополонківської сільської ради на користь прокуратури Волинської області 1378 грн. судового збору, зарахувавши його на р/р 35216072004945 в Державній казначейській службі України, МФО 820172.
7. В позові до головного управління Держгеокадастру у Волинській області відмовити.
8. В позові до Луцької районної державної адміністрації Волинської області відмовити.
9. В позові до філії "Волинський аукціонний центр" публічного акціонерного товариства Державної акціонерної компанії "Національна мережа аукціонних центрів" провадження припинити.
Повний текст рішення складено
19.08.2016
СуддяО. Г. Сур'як