Справа № 729/880/16-а
2-а/729/64/16 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2016 р. суддя Бобровицького районного суду Чернігівської області Булига Н.О., розглянувши адміністративну справу в порядку скороченого провадження за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
11 серпня 2016 року до суду звернулася ОСОБА_1 з позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області від 03.08.2016 року №2752/03 у здійсненні їй перерахунку пенсії, зобов`язати управління ПФУ в Бобровицькому районі здійснити перерахунок та виплату їй пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та ст. 37-1Закону України «Про державну службу»в редакції, чинній на день призначення пенсії тапостанови КМУ від 31.05.2000 року №865(в редакції, чинній на дату призначення пенсії), з 01 грудня 2015 року без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі, у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та посадовим особам органів місцевого самоврядування згідно зПостановою КМУ від 09.12.2015 року №1013, на підставі довідки виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради Бобровицького району Чернігівської області від 08.08.2016 року, № 288 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим посадовим особам органів місцевого самоврядування.
Обґрунтовуючи свої вимоги, ОСОБА_1 посилалась на положення ст.ст. 33, 37, 37-1 ЗУ"Про державну службу", Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування", пункт 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2000 р.№ 865, пункт 3Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року, №1013.
Оскільки, на її думку, рішення місцевого пенсійного фонду не відповідає діючому чинному законодавству та порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення, змушена звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав.
Ухвалою судді Бобровицького районного суду Чернігівської області від 12 серпня 2016 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідачем, у встановлений законом строк з дня одержання такої ухвали та копії документів було подано заперечення, де вказується, щопостановою КМУ №1013 від 09.12.2015 рокузатверджено зміни, що вносяться до постанов КМУ, в тому числі постанову КМУ 31.05.2000 року, №865«Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, а саме пункт 4 (щодо проведення перерахунків пенсій непрацюючим державним службовцям) виключено. З 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно доЗаконів України «Про державну службу», "Про службу в органах місцевого самоврядування", «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України» та ін. Крім того, зазначено, що відмова УПФ у перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього. Також просять звільнити УПФ України в Бобровицькому районі від сплати судового збору на користь позивача.
Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, у строки, встановлені п.4 ч.5ст. 183-2 КАС України.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Бобровицькому районі з травня 2014 року та отримує пенсію за віком згідноЗакону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»у розмірі 80 % суми заробітної плати за останнім місцем роботи в ОСОБА_2 сільській раді.
01 серпня 2016 року вона звернулася із заявою до управління Пенсійного фонду з проханням здійснити їй перерахунок пенсії в зв`язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям та посадовим особам органів місцевого самоврядування, надавши довідку про заробітну плату видану ОСОБА_2 сільською радою Бобровицького району у Чернігівській області від 08.08.2016 року, № 288 (а.с.12). Однак листом від 03.08.2016 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно пункту 5Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі по текстуЗакон № 213- VIII), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення спеціальних пенсій з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу»та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»(а.с.11).
Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»визначено, що пенсія посадової особи органів місцевого самоврядування обчислюється як державним службовцям. За змістомстатті 37 Закону № 3723-XII«Про державну службу»(у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до вимог ст.. 37-1Закону України «Про державну службу»( у редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця та посадової особи органу місцевого самоврядування на підставі рішень Кабінету Міністрів України не є виключною підставою для перерахунку пенсії, а є лише однією з багатьох підстав, прямо передбачених законодавцем для перерахунку пенсії.
Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 ОСОБА_2 сільською радою Бобровицького району Чернігівської області від 08.08.2016 року № 288 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та посадовим особам органу місцевого самоврядування, заробітна плата на посаді землевпорядника ОСОБА_2 сільської ради з 01.12.2015 року підвищилася та складається з: посадового окладу - 1723,00 грн., надбавки за ранг90,00 грн., надбавки за вислугу років543,90 грн. (а.с.12)
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа. Суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 80 % заробітної платимає розраховуватись з 01.08.2016 року, так як позивач звернулася за цим перерахунком до УПФУ в Бобровицькому районі Чернігівської області 01.08.2016 року, оскільки суду не надано даних про те, що позивач звертався до управління ПФУ в Бобровицькому районі з питанням такого перерахунку раніше.
Щодо вирішення питання про перерахунок пенсії та визначення суми, з якої має бути здійснений такий перерахунок, суд зазначає, що це виключна прерогатива пенсійного органу. Суд звертає увагу, що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства Україникритеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Отже, завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Впостанові Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року за № 13 викладено позицію щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, згідно якої суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Згідно із рішеннями Європейського суду з прав людини по справах: «Класс та інші проти Німеччини» від 6 вересня 1978 року, «Фадєєва проти Росії» (Заява № 55723/00), Страсбург, від 9 червня 2005 року, «Кумпене і Мазере проти Румунії» (Заява N 33348/96), Страсбург, від 17 грудня 2004 року - завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що УПФ України в Бобровицькому районі не мало правових підстав для відмови позивачу ОСОБА_1 уздійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючої посадової особи органу місцевого самоврядування. Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі ст.94 ч.1 КАС України судові витрати позивача на сплату судового збору у сумі 551,20 грн. присуджуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Підстав для звільнення відповідача від сплати судового збору на користь позивача судом не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст.37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», ст..ст.2,18,71,86,183-2,186 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області здійснити з 01.08.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно ст. ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII(в редакції, чинній на дату призначення пенсії), Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» виходячи з розміру заробітної плати землевпорядника ОСОБА_2 сільської ради Бобровицького району Чернігівської області.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Бобровицькому районі Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бобровицький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Н.О. Булига