Справа № 761/12579/16-ц
Провадження № 2/761/4736/2016
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2016 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
Головуючого судді: Піхур О.В.
при секретарі: Кияшко К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Київблагоустрій» про відшкодування матеріальної шкоди,
в с т а н о в и в :
У березні 2016 року ОСОБА_1 (далі - позивач 1), ОСОБА_2 (далі - позивач 2) звернулися до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Комунального підприємства «Київблагоустрій» (далі - відповідач) про відшкодування матеріальної шкоди.
Позивачі свої позовні вимоги обґрунтовують тим, що 17 грудня 1997 року позивачі придбали дві тимчасові споруди площею по 6 кв.м., які розміщені в АДРЕСА_1. Позивачі по сьогоднішній день здійснюють підприємницьку діяльність з зазначених тимчасових спорудах, сплачують всі належні податки та платежі. 02 квітня 2012 року ОСОБА_1, згідно рішення Київської міської ради від 24.02.2011 року № 56/5443 «Про затвердження Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд (малих архітектурних форм) в утриманні об`єктів благоустрою м. Києва та внесення змін до деяких рішень Київської міської ради» та рішення Київської міської ради від 26 січня 2012 року № 2/7339 «Про деякі питання здійснення підприємницької діяльності в тимчасових спорудах», уклав договір про сплату пайової участі власника тимчасової споруди в утриманні об`єкту благоустрою м. Києва та отримав довідку про функціональне призначення тимчасової споруди. 28 лютого 2013 року, Київська міська рада прийняла рішення №97/9154 «Про деякі питання розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності у м. Києві», яким передбачено що власники (користувачі) тимчасовими спорудами, що здійснювали підприємницьку діяльність в тимчасових спорудах у 2012 році відповідно до рішення Київської міської ради від 26 січня 2012 року № 2/7339 «Про деякі питання підприємницької діяльності в тимчасових спорудах» та мають намір продовжити свою підприємницьку діяльність у 2013 році, подають до міського дозвільного центру в термін до 01 травня 2013 року оригінал довідки про функціональне призначення тимчасових споруд, виданої у 2012 році, та документи для укладення договору про сплату пайової участі (внеску) за 2013 рік відповідно до рішення Київської міської ради від 24 лютого 2011 року № 56/5443. Приблизно о 14 годині позивачам повідомили про намагання демонтажу тимчасових споруд невідомими особами, у зв`язку з чим, позивачі виїхали до місця розташування тимчасових споруд і зустрілися з особами, які повідомили, що вони представники Комунального підприємства «Київблагоустрій» і мають намір демонтувати тимчасову споруду, але жодних документів на підтвердження цього не надали. 03.04.2013 року позивачам стало відомо, що на вікні тимчасової споруди знаходиться припис № 1301741 від 03.04.2013 року Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва виконавчого органу Київської міської ради, згідно якого пропонувалося надати проектно-дозвільну документацію на розміщення тимчасової споруди, або демонтувати тимчасову споруду власними силами в разі її відсутності. Припис було виписано на невідому особу, яка знаходиться на відстані 100 метрів від тимчасової споруди позивачів. Позивачі надали всі наявні документи, але працівники КП продовжили протиправні дії по руйнуванню тимчасової споруди. В результаті неправомірних дій відповідача, тимчасова споруда, що належить позивачам на праві приватно власності, була демонтована та вивезена.
Тому, з урахуванням заяви про уточнення та заяви про зміну підстав позову, позивачі просили суд відшкодувати майнову шкоду на суму 20501,88 грн. та витрати по сплаті судового збору.
Позивачі у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні. Заперечення долучено до матеріалів справи.
Суд, заслухавши пояснення, повно та всебічно дослідивши надані по справі докази, дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити з наступних підстав.
Відповідно до Довідки про функціональне призначення тимчасової споруди від 02 квітня 2012 року, серія ТС № 1702, ФО-П ОСОБА_1 є власником кіоску, адреса розташування: АДРЕСА_1 (а.с.13).
Як вбачається з матеріалів справи, Головним управління контролю за благоустроєм міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було видано 03.04.2013 року Припис №1301741, де зазначено, що старшим інспектором КП «Київблагоустрій» Петровським М.М. встановлено порушення правил благоустрою м. Києва п. 13.2.5, за адресою: АДРЕСА_2, власник не відомий та запропоновано усунути порушення шляхом негайного надання проектно-дозвільну документацію на розміщення тимчасової споруди, а в разі відсутності ППД демонтувати власними силами, в разі невиконання вимог припису будуть вжиті відповідні заходи згідно чинного законодавства (а.с.38).
03.04.2013 року Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видано Доручення № 67/04-13 директору КП «Київблагоустрій» Солошенку В.В., яким було доручено, відповідно до «Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища» Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.12.2012 № 2239; п. 13.3.1; п. 20.2.10 «Правил благоустрою м. Києва», затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051, невідкладно вжити заходи шляхом демонтажу, а саме: тип об`єкту - павільйон, назва підприємства - невідома, район - Оболонський, адреса - АДРЕСА_2, заходи: № припису - 1301741, дата припису - 03.04.2013 року (а.с.39).
Судом встановлено, що павільйон за адресою: АДРЕСА_2 було демонтовано, що підтверджується Актом № 95 проведення демонтажу від 03.04.2013 року (а.с.40).
Контроль за станом благоустрою міста, а також контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів", цих Правил здійснюється Головним управлінням контролю за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке виконує функції інспекції з питань благоустрою в м. Києві, та управліннями (відділами) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій), а також Головним управлінням МВС України в м. Києві, іншими структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в межах наданих повноважень, комунальними підприємствами, установами та організаціями, які несуть відповідальність за належне утримання об'єктів благоустрою (п. 19.1.1 Правил благоустрою міста Києва затверджених рішення Київської міської ради від 25 грудня 2008 р. № 1051/1051).
Пунктом 19.2.1 Правил благоустрою міста Києва затверджених рішення Київської міської ради від 25 грудня 2008 р. № 1051/1051 передбачено, що уповноважені працівники Головного управління контролю за благоустроєм міста Києва мають право залучати спеціалістів структурних підрозділів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), комунальних підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань у сфері благоустрою території міста, вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Уповноважені працівники районних управлінь (відділів) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій) мають право вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 13.1 Правил благоустрою міста Києва затверджених рішення Київської міської ради від 25 грудня 2008 р. № 1051/1051, порядок розміщення малих архітектурних, форм та тимчасових споруд визначений Єдиними правилами ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.94 N 198, Положенням про розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд у м. Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 27.11.2008 N 657/657, Правилами забудови м. Києва, затвердженими рішенням Київської міської ради від 27.01.2005 N 11/2587, правилами (положеннями), встановленими Київською міською радою. Єдиною підставою для проведення робіт з встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд є дозвіл (ордер) на право тимчасового порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з виконанням відповідних робіт Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва, який видається за наявності дозволу на розміщення тимчасових споруд, виданого Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), чинного договору про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва, виданого Головним управлінням економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та квитанції про сплату збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг.
Пунктом 13.2.5 Правил благоустрою міста Києва передбачено, що Малі архітектурні форми та тимчасові споруди, які розміщені (встановлені або збудовані) без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, з відхиленням від проекту, вважаються самочинно розміщеними малими архітектурними формами та тимчасовими спорудами і підлягають демонтажу за кошти особи, що здійснила встановлення, у терміни, визначені в приписі Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва. Якщо особа, що здійснила самовільне встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд, не здійснила демонтаж у визначені строки, демонтаж малих архітектурних форм та тимчасових споруд здійснюється в порядку, встановленому п. 13.3 цих Правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд, не набуває права власності на них.
Демонтаж, перевезення, зберігання самовільно встановлених малих архітектурних форм та тимчасових споруд, власники яких ухиляються від демонтажу або власники яких не відомі, відновлення благоустрою на місці самовільного встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд здійснюється Головним управлінням контролю за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та підпорядкованими йому організаціями за кошти міського бюджету (п. 13.3.1 Правил благоустрою міста Києва затверджених рішення Київської міської ради від 25 грудня 2008 р. № 1051/1051).
Згідно п. 13.3.2. Правил благоустрою міста Києва затверджених рішення Київської міської ради від 25 грудня 2008 р. № 1051/1051, рішення про демонтаж самовільно встановлених розміщених малих архітектурних форм та тимчасових споруд приймається Головним управлінням контролю за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з урахуванням пропозицій органів, що виявили самовільне розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд.
Позивачі у своїх поясненнях, викладених в позовній заяві, зазначають, що працівники відповідача протиправно демонтували тимчасову споруду позивачів, що є порушенням Конституції України, Законів України та Правил благоустрою міста Києва.
Проте, в матеріалах справи відсутнє рішення суду про визнання дій Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та КП «Київблагоустрій» щодо демонтажу павільйону, за адресою: АДРЕСА_1 незаконними.
Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини (ч. 1 та ч. 2 ст. 1166 ЦК України).
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 6 від 27.03.92 р «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи,підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, незалежно від наявності вини.
Згідно з ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Даючи юридичну оцінку зібраним по справі доказам та враховуючи те, що відсутнє підтвердження того, що вищезазначену тимчасову споруду було демонтовано незаконно, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 14, 57, 60, 61, 88, 169, 179, 208, 209, 212 - 215, 218, 223, 294, 383, 387 ЦПК України; ст.ст. 1166 ЦК України; п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 6 від 27.03.92 р «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди»; Правил благоустрою міста Києва затверджених рішення Київської міської ради від 25 грудня 2008 р. № 1051/1051, суд,
в и р і ш и в :
В задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Київблагоустрій» про відшкодування матеріальної шкоди - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду м. Києва через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя