Дата документу 12.08.2016
707/1731/16-а
2-а/707/54/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2016 року м. Черкаси
Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання неправомірним рішення від 06.07.2016р. про відмову в перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірним рішення відповідача від 06.07.2016р. щодо відмови у включенні суми індексації, заробітної плати для призначення пенсії, як державному службовцю, відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії, враховуючи суми індексації заробітної плати та донарахувати пенсію у розмірі 80 % починаючи з 04 липня 2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує з 21.03.2014 року пенсію, як державний службовець, відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Звернувшись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням суми індексації заробітної плати, 06.07.2016 року отримала відмову в перерахунку пенсії, у звязку з чим звернулась до суду.
На підставі вимог ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше пяти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Відповідачем подано до суду заперечення у строк, передбачений ч. 5ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Клопотання представника Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про розгляд даної адміністративної справи у відкритому судовому засіданні не підлягає до задоволення, оскільки у відповідності до ч. 4ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цьогоКодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Суд, дослідивши докази у справі, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 21.03.2014 року отримує пенсію, як державний службовець відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 26.05.2014р. адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області, щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням інших виплат (а.с.16-17).
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2014р. апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах залишено без задоволення, а постанову Черкаського районного суду Черкаської області від 26.05.2014р. без змін (а.с.18-19).
Постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 21.08.2014р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання протиправними дій та рішень субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії задоволено; визнано відмову Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області щодо включення суми індексації заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 протиправною; зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 21.03.2014 року в розмірі 80 відсотків включивши до сум заробітної плати, для обчислення пенсії, суми індексації заробітної плати, відповідно до довідки № 3748-2 від 14.07.2014р., з урахуванням виплачених сум (а.с. 20).
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2014р. апеляційну скаргу відповідача управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області на постанову Черкаського районного суду Черкаської області від 21.08.2014р. залишено без задоволення (а.с. 21-22).
04 липня 2016 року позивач звернулася із заявою від 02.07.2016р. до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про перерахунок пенсії в звязку з підвищенням заробітної палати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, надавши довідку управління Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради № 5260-2 від 02.07.2016р. (а.с. 23. 25).
Однак, рішенням Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області № 3/У-10 від 06.07.2016р. відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у редакції, що діє з 01.01.2015р., умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначає Кабінет Міністрів України.(а.с. 24).
Надаючи правову оцінку позовним вимогам необхідно зазначити наступне.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ч. 2 та 5 ст. 37 Закону в редакції, що діяла на час призначення пенсії 21.03.2014 року, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для жінок не менше 20 років, в тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 Департаментом організаційного забезпечення Черкаської міської ради № 5260-2 від 02.07.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку непрацюючим державним службовцям, заробітна плата за посадою головний спеціаліст, з якої призначено пенсію, для її перерахунку становить: посадовий оклад - 1723,00 грн., надбавка за ранг (11) - 70,00 грн., надбавка за вислугу років (20%) 358,60 грн., надбавка за високі досягнення у праці (50%) 1075,00 грн., премія (100%) 1723,00 грн.
З 1 січня 2015 року було змінено розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні пенсії на 60 відсотків від суми заробітної плати державного службовця.
Разом із тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої щодо перерахунку пенсії змін не зазнали.
Станом на 21.03.2014 року, а саме на час призначення пенсії позивачу було визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до ч. 1, 2ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки при подачі адміністративного позову позивачем сплачений судовий збір у розмірі 551,20 грн., тому до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Пунктом 1 частини 1статті 256 Кодексу адміністративного судочинства Українипередбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.19,46 Конституції України, ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст.1,2,5,11,71,72,122,159-163,167,183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання неправомірним рішення від 06.07.2016 року про відмову в перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати рішення Управління Пенсійного Фонду України в Черкаському районі Черкаської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 % від розміру заробітної плати державного службовця - протиправним.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Черкаському районі Черкаської області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 04.07.2016 року в розмірі 80 відсотків, включивши до сум заробітної плати для обчислення суми індексації заробітної плати, відповідно до довідки Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради № 5260-2 від 02.07.2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 551,20 грн.
Вказана постанова підлягає негайному виконанню відповідно до вимог ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя: ОСОБА_2