Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В.
Суддя-доповідач - Міронова Г. М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2016 року справа №805/1425/16-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Сіваченка І.В., Чебанова О.О., секретаря судового засідання Челахової О.О., за участю представника позивача Косенка С.С., представника відповідача Козіної Ю.Є., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 року у справі № 805/1425/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 25.05.2016 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, в якому просив: визнати недійсними та скасувати рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0008671703, № 0008661703, про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 18.05.2016 року у розмірі 170,00 грн. (кожне); визнати недійсним та скасувати рішення № 0008651703 від 18.05.2016 року Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про застосування штрафних санкцій за донарахування органом доходів і зборів своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 154423,80 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 року у справі № 805/1425/16-а адміністративний позов - задоволено.
Скасовано рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0008671703 від 18.05.2016 року про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в розмірі 170, 00 грн.
Скасовано рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0008661703 від 18.05.2016 року про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в розмірі 170, 00 грн.
Скасовано рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0008651703 від 18.05.2016 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску за період з 01.01.2011 року по 31.12.2015 року в розмірі 154 423, 80 грн.
Стягнуто з Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39884035, юридична адреса: 87500, Донецька обл., м. Бахмут, вул. Василя Першина, 8) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІВДРУЖНІСТЬ" (ЄДРПОУ 30097481, м. Артемівськ, вул. Петровського, б. 66) судовий збір у розмірі 3 286, 07 (три тисячі двісті вісімдесят шість) гривень 07 копійок.
Не погодившись з даною постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що сам факт знаходження на території проведення АТО не може звільняти платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в фіскальних органах та продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, від виконання ними усіх обов'язків, закріплених Законом № 2464. Законодавцем визначені документи, які є підставою для такого звільнення. Проте, позивачем не було надано ні сертифікату, ні заяви про звільнення підприємства від виконання обов'язків платника єдиного внеску та звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань зі сплати єдиного соціального внеску.
Також апелянт зазначив, що донараховані за наслідками проведеної перевірки суми єдиного соціального внеску є результатом помилок при обчисленні ЄСВ та не пов'язані зі своєчасністю їх сплати, а відповідно і можливістю підприємства виконувати свої обов'язки платника єдиного внеску за ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Представник апелянта в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив скасувати постанову суду першої інстанції і відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача у судовому засідання заперечував проти доводів апеляційної скарги, надав письмові заперечення, які підтримав у судовому засіданні.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, наданих заперечень, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.
З 15.04.2016 року по 28.04.2016 року посадовими особами Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області проведену документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність» (код ЄДРПОУ 30097481) з питань дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 31.12.2015 року, за результатами якої складено акт перевірки від 29.04.1016 року № 69/17/30097481 (а.с. 8-15).
У висновках до акту перевірки податковим органом вказано на порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Співдружність»:
п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464), п. 1 р. ІІІ «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 року № 435, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 року за № 460/26905, а саме ТОВ «Співдружність» не своєчасно подано до Артемівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області звіти за формою № Д4 «Звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів», за червень та вересень 2015 року;
абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. 5 ст. 8, абз. 2 ч. 6 ст. 8, ч. 8 ст. 9 Закону № 2464, в результаті чого за період з січня по грудень 2015 року ТОВ «Співдружність» занижено суму нарахованого єдиного внеску з додаткової бази нарахування всього на 294639,39 грн., в тому числі: в січні 2015 року на 24883,46 грн., в лютому 2015 року на 44514,90 грн., в березні 2015 року на 36376,69 грн., в квітні 2015 року на 37520,05 грн., в травні 2015 року на 36857,64 грн., в червні 2015 року на 36325,64 грн., в липні 2015 року на 37617,12 грн., в серпні 2015 року на 38496,72 грн., в вересні 2015 року на 332,70 грн., в жовтні 2015 року на 855,73 грн., в листопаді 2015 року на 539,70 грн., в грудні 2015 року на 527,19 грн.;
абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. 13 ст. 8, ч. 8 ст. 9 Закону № 2464, в результаті чого в липні 2015 року товариством занижено на 208,15 грн. нарахування єдиного внеску на суми заробітної плати працюючих інвалідів;
абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. 8 ст. 9 Закону № 2464, а саме підприємством своєчасно не нараховано єдиного внеску в сумі 14105,54 грн. за попередні періоди (липень 2012 року - 27,14 грн., липень 2015 року - 9377,68 грн., серпень 2015 року - 4700,72 грн.) в результаті помилки, яка була самостійно виправлена у наступних звітних періодах в лютому 2014 року, січні 2016 року та лютому 2016 року відповідно (а.с. 8-15).
18.05.2016 року Артемівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області прийнято рішення:
№ 0008671703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність» застосовано штраф у розмірі 170,00 грн. (а.с. 19);
№ 0008661703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність» застосовано штраф у розмірі 170,00 грн. (а.с. 20);
№ 0008651703 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Співдружність» донараховано +294847,54 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та застосовано штрафні санкції в розмірі 154423,80 грн. (а.с. 21).
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про повне задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону № 2464 визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Відповідно абз. 1 п. 1 ст. 4 Закону № 2464, платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Статтею 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний: зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 ч. 2); подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування(п. 4 ч. 2).
Як вбачається з предмету позову, позивач просить скасувати рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0008671703, № 0008661703 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 18.05.2016 року у розмірі 170,00 грн. (кожне); та скасувати рішення № 0008651703 від 18.05.2016 року Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про застосування штрафних санкцій за донарахування органом доходів і зборів своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 154423,80 грн.
02.09.2014 року Верховною Радою України прийнято закон «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набув чинності 15.09.2014 року (далі - Закон № 1669) (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин).
Підпунктом б пункту 8 ст. 14-1 Закону № 1669 розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464 було доповнено пунктом 9 3 наступного змісту:
Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Унормування вищенаведеної статті згідно до Закону України «Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці» відбулося зі зміною нумерації п. 9-3 на п. 9-4.
Зазначена норма проіснувала в Законі № 1669 з 15 вересня 2014 року до 1 січня 2016 року, внаслідок її виключення згідно із Законом України від 24 грудня 2015 року № 911-8, але в повній мірі збереглася в Законі № 2464.
Крім того, колегія суддів зазначає, що пункт 9.4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 2464 (після внесення змін до Закону № 1669-VII Законом України від 24 грудня 2015 року № 911-8) продовжує свою дію в часі.
Що стосується рішень Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0008671703, № 0008661703 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 18.05.2016 року.
Колегія суддів зазначає, що спірним у даному випадку є наявність у Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області підстав для прийняття відносно позивача рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, якими до Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність» застосовано штрафні санкції.
На переконання колегії суддів відповідач, приймаючи спірні рішення, діяв всупереч вимогам Закону № 2464 з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення № 0008671703, № 0008661703 сформовані з посиланням на статтю 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка визначає заходи впливу та стягнення.
Наявність заборони (в силу закону) щодо застосування відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 1669 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску у період з 15 вересня 2014 року по 1 січня 2016 року, унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу спірних рішень.
В своїх доводах апеляційної скарги податковий орган зазначив, що застосування до спірних відносин положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не є можливим, оскільки позивач не звертався до контролюючого органу із заявою про звільнення від виконання своїх обов'язків визначених Законом № 2464, відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України не надавався.
Колегія суддів зазначає, що термін "відповідальність" необхідно розуміти як встановлені законом та іншими нормативно-правовими актами санкції. Санкція - це заходи відповідальності, що застосовуються державою за порушення передбачених нормою права зобов'язань і вимог, а також з метою захисту інтересів суспільства і держави, прав і свобод людини та організацій (тобто юридичних осіб), правопорядку.
Частиною 1 статті 58 Конституції України визначено, що ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Таким чином, спірні рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є протиправними.
Що стосується рішення № 0008651703 від 18.05.2016 року Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про застосування штрафних санкцій за донарахування органом доходів і зборів своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 154423,80 грн.
З акту перевірки від 29.04.1016 року № 69/17/30097481 вбачається, що порушення встановлені в ньому, є результатом заниження суми нарахованого єдиного внеску з додаткової бази нарахування та заниження нарахування єдиного внеску на суми заробітної плати працюючих інвалідів, тобто неправильним розрахунком своїх зобов'язань за період з січня по грудень 2015 року, які позивач фактично сплачував, тільки не у відповідному до законодавству розмірі. Встановлені при перевірці порушення позивачем не оскаржувалися.
Спірним, на погляд позивача, є питання щодо можливості звільнення його від відповідальності щодо не сплати єдиного внеску в повному обсязі відповідно до Закону України № 1669.
Як зазначалось вище, підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідно до ст. 10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Позивачем до контролюючого органу не надано ані заяви, ані сертифікату, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції.
Отже, рішення № 0008651703 від 18.05.2016 року Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про застосування штрафних санкцій за донарахування органом доходів і зборів своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 154423,80 грн. є правомірним, а тому у суду відсутні підстави для його скасування.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню із прийняттям нового рішення з частковим задоволенням позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області - задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 року у справі № 805/1425/16-а - скасувати.
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0008671703 від 18.05.2016 року про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в розмірі 170, 00 грн.
Визнати протиправним та скасувати рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0008661703 від 18.05.2016 року про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в розмірі 170, 00 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до ч. 3 статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Повний текст виготовлено 18 серпня 2016 року.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді І.В. Сіваченко
О.О. Чебанов