Ухвала суду № 59781136, 16.08.2016, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2016
Номер справи
816/4635/15
Номер документу
59781136
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

16 серпня 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/4635/15

Полтавський окружний адміністративний суд колегією у складі:

головуючого судді - Канигіної Т.С.,

суддів - Бойка С.С., Ясиновського І.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання - Скорика С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Державної міграційної служби України про відстрочення виконання судового рішення у справі № 816/4635/15

за адміністративним позовом

позивача громадянина Ірану ОСОБА_1 до відповідача третя особа Державної міграційної служби України Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В:

05 серпня 2016 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) про відстрочення виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року у справі № 816/4635/15 за адміністративним позовом громадянина Ірану ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, третя особа: Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.

У судове засідання ДМС України та особи, які беруть участь у справі, не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.

16 серпня 2016 року від ДМС України надійшло до суду клопотання про розгляд за відсутності представника ДМС України.

У запереченнях на заяву про відстрочення виконання рішення у справі № 816/4635/15 позивач просив суд провести розгляд заяви без його участі.

Згідно з частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали заяви, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду заяви, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення заяви з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року адміністративний позов громадянина Ірану ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, третя особа: Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії задоволено: скасовано рішення Державної міграційної служби України від 26 жовтня 2015 року №739-15 про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, громадянина Ірану ОСОБА_1; зобов'язано Державну міграційну службу України повторно розглянути заяву громадянина Ірану ОСОБА_1 про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2016 року постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року залишено без змін.

Отже, за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року в справі № 816/4635/15 набрала законної сили 11 травня 2016 року.

05 серпня 2016 року ДМС України звернулася із заявою про відстрочення виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року у справі № 816/4635/15, а саме просить: відстрочити виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року у справі № 816/4635/15 не більше ніж на один місяць з дня отримання (надходження) до ДМС України особової справи громадянина Ірану ОСОБА_1 та письмового висновку управління ДМС у Полтавській області.

В обґрунтування заяви ДМС України зазначила, що 14 липня 2016 року державним виконавцем відкрито виконавче провадження № 51658228 з виконання виконавчого листа № 816/4635/15, виданого Полтавським окружним адміністративним судом 15 червня 2016 року. При цьому, державним виконавцем надано заявникові для самостійного виконання семиденний строк з моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Проте повторний розгляд заяви стягувача потребує здійснення Управлінням Державної міграційної служби України в Полтавській області та Державною міграційною службою України передбачених законодавством заходів, у зв'язку з чим заявник позбавлений можливості забезпечити виконання рішення суду у встановлений державним виконавцем строк (а.с. 126-130).

З матеріалів справи вбачається, що 24 травня 2016 року ДМС України прийнято рішення № 47-16, яким зобов'язано Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області повторно розглянути заяву громадянина Ірану ОСОБА_1 про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, з урахуванням обставин, що стали підставою для скасування судом вищевказаного рішення ДМС України (а.с. 131).

16 червня 2016 року начальником Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області видано наказ № 72 про повторний розгляд заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, громадянина Ісламської Республіки Іран ОСОБА_1, з урахуванням обставин, що стали підставою для скасування судом рішення ДМС України від 26 жовтня 2015 року № 739-15 про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (а.с. 132).

14 липня 2016 року продовжено строк повторного розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, громадянина Ісламської Республіки Іран ОСОБА_1 до 16 серпня 2016 року відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", пункту 6.10 розділу VI Правил розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, затверджених наказом МВС України від 07 вересня 2011 № 649 (а.с. 133).

14 липня 2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 51658228 з примусового виконання виконавчого листа № 816/4635/15, виданого 15 червня 2016 року (а.с. 135-136).

Відповідно до зазначеної постанови державним виконавцем надано заявнику для самостійного виконання семиденний строк з моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Колегія суддів зазначає, що порядок регулювання суспільних відносин у сфері визнання особи біженцем, особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, втрати та позбавлення цього статусу, а також встановлення правового статусу біженців та осіб, які потребують додаткового захисту і яким надано тимчасовий захист в Україні, визначено Законом України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" від 08 липня 2011 року № 3671-VI (далі - Закон № 3671-VI).

Крім того, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 вересня 2011 року № 649, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 жовтня 2011 року за № 1146/19884, затверджені Правила розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (далі - Правила).

Відповідно до пункту 6.10 Правил у випадку отримання рішення ДМС щодо повторного розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, прийнятого на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, територіальний орган ДМС протягом семи робочих днів оформлює наказ про повторний розгляд заяви. Процедура повторного розгляду заяви здійснюється виключно з урахуванням висновків суду, що стали підставою для скасування рішення ДМС. Повторний розгляд заяви здійснюється протягом одного місяця з дня надходження до територіального органу ДМС відповідного рішення. Строк повторного розгляду заяви продовжується до двох місяців керівником територіального органу ДМС за вмотивованим поданням уповноваженої посадової особи територіального органу ДМС.

Пунктом 6.1 Правил визначено, що у разі надходження до Державної міграційної служби України особової справи заявника та письмового висновку територіального органу ДМС протягом місяця здійснюються всебічне вивчення та оцінка всіх документів та матеріалів, що можуть бути доказом наявності умов для визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

За приписами пункту 6.5 Правил за результатами здійснення заходів, передбачених пунктом 6.1 цього розділу, протягом місяця з дня отримання особової справи заявника та письмового висновку територіального органу ДМС, який розглядав заяву, ДМС приймає рішення про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту). Строк прийняття зазначеного рішення може бути продовжено наказом ДМС, але не більш як до трьох місяців.

Таким чином, процедура розгляду заяв про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, врегульована Правилами, дотримання яких ДМС України зобов'язана забезпечити відповідно до покладених на неї завдань.

Колегія суддів звертає увагу на те, що нормативно-правовими актами передбачено необхідність здійснення Управлінням Державної міграційної служби України в Полтавській області комплексу заходів для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, за результатами яких цей орган складає висновок та надсилає особову справу заявника до Державної міграційної служби України для прийняття рішення про визнання або відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

ДМС України є учасником процедури розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, лише на завершальній її стадії, що унеможливлює виконання судового рішення у встановлений державним виконавцем строк до семи днів з незалежних від заявника причин, обумовлених вимогами законодавства.

Відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відстрочення виконання рішення - це перенесення його виконання на більш пізній час у зв'язку з існуванням обставин, за наявності яких вчасне виконання завдає шкоди правам або інтересам боржника або інших осіб.

При цьому слід зазначити, що такими обставинами визнаються лише ті обставини, які є об'єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з заявою про відстрочення виконання судового рішення, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливлюють своєчасне виконання рішення суду.

Отже, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість заяви Державної міграційної служби України про відстрочення виконання судового рішення та наявність підстав для її задоволення.

Керуючись статтями 158, 160, 165, 167, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву Державної міграційної служби України про відстрочення виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року у справі № 816/4635/15 за адміністративним позовом громадянина Ірану ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, третя особа: Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Відстрочити виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року у справі № 816/4635/15 не більше ніж на один місяць з дня отримання (надходження) до Державної міграційної служби України особової справи громадянина Ірану ОСОБА_1 та письмового висновку Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області.

Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали складено 18 серпня 2016 року.

Головуючий суддя суддя суддя Т.С. Канигіна С.С. Бойко І.Г. Ясиновський