ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2016 року 12год.56хв.Справа № 808/2196/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Дуляницької С.М., за участю секретаря судового засідання Філоненко Ю.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Дегтяров Д.Т.
відповідача: представник Лазарук В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхове будівництво "Альтком"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС
про скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Шляхове будівництво "Альтком" звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС, в якому позивач просить скасувати рішення відповідача № 0000374203 від 23.06.2016, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 548560 грн. та нарахована пеня в розмірі 36917,34 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введене в дію Рішення РНБО України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України", а згідно з підпунктом 8 пункту 4 статті 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення АТО" внесені зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", за загальними правилами яких на час проведення АТО суб'єкти господарювання звільняються від обов'язків щодо сплати єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції. Позивач вказує на те, що в період з 02.02.2016 по 31.12.2015 місцем обліку позивача була Жовтнева ОДПІ м.Маріуполя, до 02.02.2015 - ДПІ у Куйбишевському районі м.Донецька. В містах Маріуполь та Донецьк до цього часу проводиться антитерористична операція. 10.06.2015 позивач подав заяву про звільнення від виконання обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції. А відтак, застосування заходів відповідальності до платників єдиного соціального внеску, на яких поширюється п. 9-4 розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону про ЄСВ є неправомірним. Представник позивача просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що позивач перебуває на обліку у відповідача з 01.01.2016. Перевіркою встановлено, що позивачем порушено абз. 1 п. 8 ст. 9 Закону №2464, а саме несвоєчасна сплата єдиного соціального внеску, нарахованого за грудень 2014 року, за червень 2015 року, за грудень 2015 року, за січень 2016 року. Відповідачу не було відомо про те, що позивач звертався з заявою про звільнення від відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску. Крім того, з 01.01.2016 позивач перебуває на обліку у відповідача. Місцезнаходження відповідача - м.Запоріжжя, яке не включено до переліку населених пунктів, де проводиться антитерористична операція. Також 01.01.2016 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VІІІ від 24.12.2015, яким виключено підпункт 8 п. 4 ст. 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції". А відтак, відповідачем було правомірно застосовано штрафну санкцію та нараховано пеню за несвоєчасну сплату єдиногого внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково. При цьому суд враховує таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Шляхове будівництво "Альтком" зареєстроване як юридична особа (а.с.8-9).
В період до 02.02.2015 позивач перебував на обліку у ДПІ у Куйбишевському районі м.Донецька, в період з 02.02.2015 по 31.12.2015 - в Жовтневій об'єднаній державній податковій інспекції м.Маріуполя; з 01.01.2016 позивач перебуває на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби.
В період з 21.06.2016 по 22.06.2016 посадовими особами відповідача проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питання своєчасності сплати до бюджету сум єдиного соціального внеску за грудень 2014 року, за червень 2015 року, за грудень 2015 року - січень 2016 року, результати якої оформлено актом перевірки від 23.06.2016 № 50/28-04-42-03/32794511 (а.с.38-44).
Перевіркою встановлено, що позивач в порушення абз.1 п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" несвоєчасно сплатив зобов'язання єдиного внеску згідно наданого звіту з ЄСВ за грудень 2014 року, за червень 2015 року, за грудень 2015 року, за січень 2016 року на загальну суму 2742800,54 грн.
Позивач не заперечує обставин щодо несвоєчасної сплати ним сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За результатами проведеної перевірки, відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0000374203 від 23.06.2016 (а.с.45), яким до позивача застосовано штраф у розмірі 548560,11 грн. та нараховано пеню в розмірі 36917,34 грн. З розрахунку пені та штрафних санкцій єдиного соціального внеску видно, що відповідачем до позивача застосовано за несвоєчасну сплату єдиного внеску:
- за грудень 2014 року - 210239,09 грн. штрафу та 29433,47 грн. пені;
- за вересень 2015 року - 196944,32 грн. штрафу та 3938,89 грн. пені;
- за грудень 2015 року - 26043,64 грн. штрафу та 1814,98 грн. пені;
- за січень 2016 року - 115333,05 грн. штрафу та 1730,00 грн. пені.
Позивач з вказаним рішенням не погодився та звернувся до суду. Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню суд зазначає таке.
З матеріалів справи видно, що 19.09.2014 Торгово-промисловою палатою України на звернення позивача видано сертифікат (висновок) № 653 про настання обставин непереборної сили (а.с.78-79).
10.06.2015 року позивач звернувся до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м.Маріуполя (Приморське відділення) із заявою про звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до пунктів 2, 10 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Таким чином, позивач в розумінні зазначених норм закону є страхувальником та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктами 1, 4 частини другої статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, а також подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Разом з тим, указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введене в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочате проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Статтею 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року № 405/2014.
Розпорядженням від 30.10.2014 року № 1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, міста Маріуполь та Донецьк (в податкових органах яких позивач перебував на обліку в 2014-2015 роках) були віднесені до вказаного переліку.
Статтею 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14.04.2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14.04.2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам-підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Крім того, було внесено зміни до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", у зв'язку з чим, згідно з пунктом 9-4 "Прикінцеві та перехідні положення" платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються.
Відповідно до частини першої, другої, третьої статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Як зазначено вище, відповідний сертифікат позивачем отриманий, форс-мажорні обставини підтверджені, у зв'язку з чим позивачем 10.06.2015 до органу доходів і зборів за основним місцем обліку (Жовтнева ОДПІ м.Маріуполя) надана заява про звільнення від виконання обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції.
На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.
З огляду на наведене, суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо неправомірності застосування до нього штрафу та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску за грудень 2014, вересень 2015 та грудень 2015.
При цьому суд відхиляє покликання відповідача на те, що позивач з заявою про звільнення від відповідальності до відповідача не звертався, оскільки чинне законодавство не передбачає обов'язку платника єдиного внеску подавати вказані заяви до кожного контролюючого органу, на обліку в яких перебуває платник податків.
Щодо застосування штрафних санкцій та нарахування пені за січень 2016, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 9-4 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", від виконання обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 вказаного Закону, звільняються платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, де проводиться антитерористична операція.
З 01.01.2016 позивач перебуває на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС, яка розташована в м.Запоріжжя. Місто Запоріжжя не включене до переліку населених пунктів, де проводиться (проводилася) антитерористична операція. А відтак, з 01.01.2016 позивач не звільнений від відповідальності на несвоєчасну сплату єдиного внеску. За наведених обставин, оскаржуване рішення в частині застосування до позивача штрафу в розмірі 115333,05 грн. та пені в розмірі 1730,00 грн. за несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску за січень 2016 року є правомірним.
Зважаючи, що позовні вимоги задоволено частково, судові витрати присуджуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0000374203 від 23.06.2016 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхове будівництво "Альтком" штрафу у розмірі 433227,05 грн. та нарахування пені у розмірі 35187,34 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Шляхове будівництво "Альтком" (код ЄДРПОУ 32794511) судовий збір в сумі 7025,73 грн. (сім тисяч двадцять п'ять гривень 73 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС (код ЄДРПОУ 39819605).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М.Дуляницька