ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
15 серпня 2016 р. Справа № 804/5107/16
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Царікова О.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,
в с т а н о в и в:
11 серпня 2016 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, в якій позивач просить суд:
- звільнити від сплати судового збору;
- витребувати від відповідача в якості доказу оригінал запиту на інформацію від 17.06.2016 та його копію;
- визнати неправомірними дії Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо ненадання відповіді на запит у п'ятиденний строк та зобов'язати надати відповідь на запит;
- стягнути з Міністерства енергетики та вугільної промисловості України моральну шкоду у розмірі 2000грн.+50грн. за кожний наступний день, починаючи з 04.08.2016, до винесення рішення по справі;
- допустити негайне виконання рішення суду в частині зобов'язання надати відповіді на запит (у випадку задоволення позову);
- направити копію рішення суду, яке буде прийнято.
Пунктом 3 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Вивчивши подані позовні матеріали, суд дійшов висновку, що адміністративний позов подано з порушенням вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), і підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлений процесуальний порядок звернення до суду та вичерпний перелік вимог до позовної заяви.
Так, згідно ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Порядок обчислення та справляння судового збору визначений Законом України "Про судовий збір".
01 вересня 2015 року набрав законної сили Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22.05.2015 № 484/VIII, згідно з яким внесено зміни до Закону України "Про судовий збір", в тому числі щодо ставок судового збору.
У відповідності до п.п. 1) п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір"(зі змінами, внесеними Законом України № 484-VІІI від 22.05.2015, які набрали законної сили з 01.09.2015) ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, який поданий фізичною особою становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати за кожну вимогу.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір").
Відповідне правове роз'яснення надав Вищий адміністративний Суд України у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 23.01.2015р. №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-УІ "Про судовий збір", де зазначено, що з урахуванням ст. 6 вказаного вище Закону з позовних заяв, що містять кілька вимог немайнового характеру, судовий збір справляється з кожної вимоги окремо.
Дослідивши позовну заяву, судом встановлено, що позивач просить визнати неправомірними дії Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо ненадання відповіді на запит у п'ятиденний строк, зобов'язати надати відповідь на запит та стягнути з Міністерства енергетики та вугільної промисловості України моральну шкоду.
Тобто, заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру та 1 вимогу майнового характеру, за яку не справляється судовий збір з урахуванням положень п.13 ч.2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір».
Таким чином, за подання даного адміністративного позову позивачу необхідно було сплатити судовий збір у сумі 1102,40грн.(551,20 грн. х 2).
Проте, як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивачем не надано документа, що підтверджує сплату судового збору за подання позову до адміністративного суду.
Натомість позивачем надано клопотання про звільнення від сплати судового збору без надання доказів на підтвердження наявності підстав для звільнення від сплати судового збору, що чітко перелічені у ч.2 ст.3 та у ст. 5 Закону України Закон України «Про судовий збір», у зв'язку із чим клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору не підлягає задоволенню судом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує: чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, чи відповідає позовна заява вимогам ст. 106 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України, здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі, доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Адміністративний позов підписано ОСОБА_1, проте документів на підтвердження його адміністративної процесуальної дієздатності (копії паспорту), до матеріалів позовної заяви не долучено.
Частиною 2 статті 106 КАС України встановлено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Судом встановлено, що позивачем не надано до матеріалів адміністративного позову запиту про надання інформації від 17.06.2016, на який позивач посилається в адміністративному позові.
Згідно зі статтею 108 КАС України позовна заява, яка подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, залишається без руху, про що суд повідомляє позивача.
Керуючись ст. ст. 106, 108, 122, 160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
у х в а л и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди залишити без руху.
Надати позивачу строк до 30 серпня 2016 року для усунення недоліків шляхом надання до суду:
- надання документів на підтвердження адміністративно-процесуальної дієздатності позивача (належним чином засвідченої копії паспорту);
- оригіналу документа про сплату судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 1102,40 грн.
- доказів, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги ( копії запиту від 17.06.2016).
Роз'яснити заявнику, що відповідно до п.1 ч.3 ст.108 КАС України заява повертається заявникові, якщо він не усунув недоліки заяви, яку залишено без руху.
Копію ухвали направити особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя О.В. Царікова