КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
УХВАЛА
"15" серпня 2016 р. Справа №927/575/16
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Агрикової О.В.
суддів: Федорчука Р.В.
Чорногуза М.Г.
розглянувши матеріали апеляційної скарги
Міністерства оборони України
на рішення господарського суду Чернігівської області від 19.07.2016 року
у справі №927/575/16 (суддя Блохіна Ж.В.)
за позовом Міністерства оборони України, м. Київ,
до товариства з обмеженою відповідальністю «Сівертек», м. Чернігів,
про стягнення 64 234,80 грн., -
ВСТАНОВИВ:
У червні 2016 року Міністерства оборони України подало до Господарського суду Чернігівської області позов до товариства з обмеженою відповідальністю «Сівертек» про стягнення 64 234,80 грн. пені за порушення умов договору про поставку для державних потреб матеріально технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України) №286/315/317 від 22.07.2015 року.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 19.07.2016 року у справі №927/575/16 у позові відмовлено.
Не погодившись із вказаним рішенням, Міністерство оборони України подала до Київського апеляційного господарського суду скаргу, в якій просить рішення господарського суду Чернігівської області від 19.07.2016 року у справі №927/575/16 скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.
Крім того, Міністерство оборони України звернулось до Київського апеляційного господарського суду з клопотанням про відстрочку сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Обґрунтовуючи клопотання про відстрочення сплати судового збору, Міністерство оборони України посилається на те, що у зв'язку з тривалою процедурою оплати судового збору, Міністерство оборони України в силу об'єктивних причин - неналежне фінансування з боку держави, не може своєчасно захистити свої інтереси, а в цілому держави, в суді, тобто права Міністерства оборони України на судовий захист може бути порушено у зв'язку з неможливістю сплатити судовий збір.
Розглянувши вказане вище клопотання, колегія суддів вважає, що воно задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Пунктом 3.1. Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 року № 7 передбачено, що єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Проаналізувавши вказані положення, слід зазначити, що дії суду при розгляді клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору повинні здійснюватися з дотриманням принципів рівності та збалансованості інтересів сторін. Окрім того, господарському суду надано лише право, а не покладено обов`язок у будь-якому випадку задовольняти клопотання учасників судового процесу про відстрочення сплати ними судового збору. Тобто, вказана норма є суб`єктивною та застосовується лише у випадку, коли заявник надасть суду дійсно переконливі докази скрутного матеріального становища, яке перешкоджає йому вчинити необхідні дії по сплаті судового збору.
Як вбачається з вищевикладеного єдиною підставою для вчинення судом зазначених у статті 8 Закону України "Про судовий збір" дій є врахування ним майнового стану сторони.
Статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для відстрочення сплати судового збору.
Враховуючи даний принцип, а також положення статті 5 Закону України „Про судовий збір" ( в редакції Закону України від 22.05.2015 року №484-VIIІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору"; ) колегія суддів позбавлена права надавати перевагу будь-якій стороні в тому числі й у питанні про відстрочення сплати судового збору.
Приймаючи до уваги вищевикладене, оцінивши доводи та обставини, що наведені в обґрунтування заяви про відстрочення сплати судового збору, колегія суддів зазначає, що відстрочення сплати судового збору в порушення норм ст.ст. 33, 34 ГПК України скаржником не надано належних та допустимих доказів на підтвердження обставин, що унеможливлюють сплату судового збору. Колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для відстрочення сплати судового збору, а тому клопотання про відстрочення сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.97 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку та розмірах.
За таких обставин, апеляційна скарга Міністерства оборони України на рішення господарського суду Чернігівської області від 19.07.2016 року у справі №927/575/16 судом не приймається до розгляду і підлягає поверненню.
Згідно з ч.4 ст. 97 Господарського процесуального кодексу України, після усунення обставин, зазначених у пунктах 1, 2 і 3 частини першої цієї статті, сторона має право повторно подати апеляційну скаргу.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, п.3 ч.1 ст. 97 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Господарського суду Чернігівської області від 17.07.2016 року у справі №927/575/16 з доданими до неї документами повернути скаржнику.
2. Справу №927/575/16 повернути до Господарського суду Чернігівської області.
3. Копію ухвали надіслати учасникам судового провадження.
Головуючий суддя О.В. Агрикова
Судді Р.В. Федорчук
М.Г. Чорногуз