Постанова № 59773593, 01.08.2016, Дергачівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
01.08.2016
Номер справи
619/2001/16-а
Номер документу
59773593
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа №619/2001/16-а

провадження №2-а/619/47/16

П О С Т А Н О ВА

І м е н е м У к р а ї н и

01 серпня 2016 року м. Дергачі

Дергачівський районний суд Харківської областіу складіголовуючого - суддіЖорняк О.М.за участісекретаря судового засіданняБулах С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дергачі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними, суд -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до Дергачівського районного суду Харківської області з адміністративним позовом до Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними.

В обгрунтування позову ОСОБА_3 посилається на те,що він перебуває на обліку з 19.06.1994 року в Дергачівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримував пенсію по інвалідності III групи від загального захворювання, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-УІІІ, внесено зміни до ст.47 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до абзацу 2 ч. І ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування" ( із змінами, внесеними Законом України від 02.03.2015 року № 213 -VIII) встановлено, що у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи ( крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України '' Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбаченими законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу» , «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього закону не виплачуються.

На підставі вказаних положень Закону, йому з 01 квітня 2015 року припинено

виплату пенсії. Жодних повідомлень про факт та підстави припинення виплати пенсії йому направлено не було. Разом з тим, згідно п.5 Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213-VIII було встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу". Податкового та Митного кодексів України. Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Враховуючи, що Верховною Радою України до 1 червня 2015 року не було

прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "'Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України". "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника- консультанта народного депутата України, скасовані з 1 червня 2015 року.

Таким чином, з 01 червня 2015 року відпали підстави для припинення виплати йому пенсії.

Разом з тим. Дергачівським об'єднаним управління Пенсійного фонду України

Харківської області в порушення вимог діючого законодавства, йому не було самостійно відновлено з 01 червня 2015 року виплату пенсії. У зв'язку з чим він був змушений письмово звернутися до Управління із заявою про поновлення йому з 01 червня 2015 року виплати пенсії.

Листами від 25.04.2016 № А -21/1-02/20395, від 11.05.2016 № 983/1-07/20395

Дергачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області відмовило йому у поновленні виплати пенсії. В обгрунтування підстав відмови відповідач посилається на відсутність правових підстав для поновлення виплати пенсії.

Він вважає вказану відповідь незаконною та необгрунтованою, на підставі того, що правові норми, які давали право особі, яка працює на посаді державного службовця, судді та інших визначених посадах, на призначення спеціальної пенсії або щомісячного довічного утримання, припинили дії, починаючи з 01 червня 2015 року. Таким чином, починаючи з указаної дати на нього не поширюються встановлені обмеження щодо виплати пенсії, оскільки з 01 червня 2015 року робота де він займав посаду не дає права на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених спеціальними Законами, пенсія призначається відповідно до Закону України "Про загальноообов'язкове державне пенсійне страхування".

Тому, з 01 червня 2015 року відсутні підстави для невиплати йому пенсії.

Вказана правова позиція підтверджується судовою практикою по справам із аналогічним предметом спору, а саме: ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2016 року справа № 579/1825/15, ухвала Вищого адміністративного суду України від 26.08.2015р. К/800/38456/15, ухвала Вищого адміністративного суду України від 11.01.2016р. К/800/52326/15, ухвала Вищого адміністративного суду України від 27.04.2016р. К/800/4966/16.

Він з травня 2016 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про

загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як інвалід II групи, однак у зв'язку з тим, що він не отримував пенсію з 01.06.2015 року по 05.04.2016 року діями відповідача

безпосередньо порушене його право на соціальний захист, гарантоване ст.46 Конституції України, обмеження якого неможливе.

Позивач ОСОБА_3 свої позовні вимоги в судовому засіданні підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області Клименко Ю.С. в судовому засіданні проти позову заперечувала, вважаючи його не обгрунтованим та таким , що не підлягає задоволенню.

Всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з'ясувавши обставини на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши ці докази в сукупності, суд приходить до висновкущо позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_3 є пенсіонером і отримує пенсію по інвалідності ІІІ- ї групи від загального захворювання. Відповідно до абзацу 2 ч. І ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування" ( із змінами, внесеними Законом України від 02.03.2015 року № 213 -VIII) встановлено, що у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи ( крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України '' Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбаченими законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу» , «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього закону не виплачуються.

На підставі вказаних положень Закону, позивачу з 01 квітня 2015 року припинено виплату пенсії. Жодних повідомлень про факт та підстави припинення виплати пенсії позивачу направлено не було. Разом з тим, згідно п.5 Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213-VIII було встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу". Податкового та Митного кодексів України. Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Враховуючи, що Верховною Радою України до 1 червня 2015 року не було

прийнято закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "'Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України". "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника- консультанта народного депутата України, скасовані з 1 червня 2015 року.

Таким чином, з 01 червня 2015 року відпали підстави для припинення виплати пенсії позивачу.

Разом з тим. Дергачівським об'єднаним управління Пенсійного фонду України

Харківської області в порушення вимог діючого законодавства, позивачу не було самостійно відновлено з 01 червня 2015 року виплату пенсії. У зв'язку з чим він був змушений письмово звернутися до Управління із заявою про поновлення йому з 01 червня 2015 року виплати пенсії.

Застосування відповідачем при вирішенні питання щодо перерахунку пенсії п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ є безпідставними, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до положень ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України, не допускається.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких - законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії , щомісячне довічне утримання , призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає па можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».

При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, необхідно враховувати висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17.12.2013 року (справа № 21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа № 21-2432а15).

Перерахунок пенсій проводиться за документами пенсійної справи та за документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених п. 1 і 2 частини 1 ст. 237 цього Кодексу, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Враховуючи викладене, вбачається, що відповідач неправомірно відмовив ОСОБА_3 у поновленні виплати раніше призначеної пенсії з 01.06.2015 року.

Згідно частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач повинен провести виплату ОСОБА_3 недоотриманої пенсії починаючи з 01.06.2015 року по 05.04.2016 року.

На підставі ст.ст. 19. 22. 58, 64 Конституції України,. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст.ст.99, 106, 207, 205,250,254, 255 КАС України -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного

фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_3 у поновленні виплати раніше призначеної пенсії з 01 червня 2015 року

Зобов'язати Дергачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області виплатити ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_1, суму недоотриманої пенсії з 01.06.2015 року по 05.04.2016 року включно.

Стягти з державного бюджету на користь ОСОБА_5 судові витрати в розмірі 551 гривні 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дергачівський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови

Суддя О. М. Жорняк