Справа №766/8813/16-к
н/п 1-кс/766/4488/16
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про надання тимчасового доступу до речей та документів
18.08.2016 року м. Херсон
Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області Радченко Г.А., розглянувши клопотання прокурора Херсонської місцевої прокуратури Панчина О.С., про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів,
в с т а н о в и в :
Прокурор звернувся до суду з клопотанням в якому просив: прийняти рішення про надання прокурору Херсонської місцевої прокуратури молодшому раднику юстиції Панчину О.С., слідчому СВ Херсонського відділу поліції ГУНП в Херсонській області Ювченко А.В. або за їх дорученням працівникам оперативного підрозділ у правоохоронних органів дозвіл на тимчасовий доступ та вилучення оригіналів документів, а саме: посадових та функціональних обов'язків, посадових інструкцій, табелів обліку робочого часу співробітників Управління капітального будівництва ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, сертифікатів та інших документів, які підтверджують проходження навчання вказаними членами тендерного комітету, а також у тимчасовому доступі та вилученні завірених копій наступних документів, а саме: матеріали особових справ (наказ/розпорядження про призначення, матеріали спеціальної перевірки, проходження стажування, декларації встановленого зразка за 2015 рік, документи щодо присвоєння рангу та категорії державного службовця, особова картка, присяга державного службовця, листи-ознайомлення з вимогами антикорупційного законодавства, дипломи, інші документи щодо наявності вищої освіти) ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2., ОСОБА_8, які зберігаються в структурних підрозділах Херсонської обласної державної адміністрації, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
Розгляд вказаного клопотання провести без участі представника установи в якій вони знаходяться, а саме: Херсонська обласна державна адміністрація.
Вказане клопотання мотивував тим, що Херсонською місцевої прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 12016230040000399 від 29.01.2016, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364, ч. 2 ст.366 КК України, за фактом внесення посадовою особою ГШ «СК «Вершина» недостовірних відомостей до офіційних документів про наявність працівників відповідної кваліфікації, довіреностей на представлення його інтересів в органах державної влади та можливо інших документів, які входили до документації конкурсних торгів.
У ході досудового розслідування встановлено, що в серпні 2015 року Управлінням капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації (далі УКБ ХОДА) проведено державні закупівлі (тендер) на здійснення капітального ремонту будинків і споруд Херсонського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, який знаходиться за адресою: м. Херсон, вул. Бєлінського, буд. 6.
За результатами проведення вказаних закупівель перемогу одержало ПМП «Віра» із ціновою пропозицією в сумі 7, 2 млн. грн. В подальшому, на підставі листів-роз'яснень УКБ ХОДА, переможець тендеру відмовився від укладення договору підряду. 09 вересня 2015 року тендерний комітет оголосив переможцем іншого учасника - Приватне підприємство «Строительная компания «Вершина» (ЄДРПОУ 36505531) із сумою тендерної пропозиції 8, 057 млн. грн.
25.09.2015 року між начальником УКБ ХОДА ОСОБА_3 та директором ПП «СК «Вершина» ОСОБА_9 укладено договір підряду та через тиждень в жовтні 2015 року двічі профінансовані видатки ПП «СК «Вершина» на загальну суму близько 5. 5 млн. грн. Із них 2, 5 млн. грн. визначено як «аванс», 2, 5 млн. грн. визначено як «ціна обладнання». Решта робіт на суму понад 3,1 Млн. грн. профінансовано у жовтні - грудні 2015 року на підставі актів виконаних робіт та відомостей ресурсів.
В свою чергу, відповідно до інформації наданої Управлінням містобудування та архітектури ХОДА будівля за вказаною адресою є пам'яткою містобудування та архітектури місцевого значення та знаходиться в державному реєстрі нерухомих пам'яток України під охоронним № 230002 (33-Хр).
Вказаний факт свідчить про те, що проведення будь-яких будівельних
робіт на пам'ятці архітектури місцевого значення відноситься до 4 категорії складності (ДСТУ - Н.Б.В.1.2-16:2013, Постанова КМУ від 27.04.2011 № 557).
З урахуванням викладеного, у підрядної організації та проектанта мають бути в наявності ліцензії на проведення робіт відповідної категорії, що підтверджується роз'ясненням Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області (№1021-1.9/2001 від 21.12.2015).
В свою чергу, посадові особи УКБ ХОДА, достовірно знаючи вказаний факт, не включили до кваліфікаційних критеріїв відбору учасників обов'язкову умову щодо наявності ліцензії у підрядної організації.
Таким чином, під час проведення тендеру були завідомо занижені вимоги, які висувалися до учасників торгів, що призвело до незаконного використання бюджетних коштів в особливо великих розмірах на суму понад 8 млн. грн.
Станом на теперішній час начальник посадові особи УКБ ХОДА та ПП «СК «Вершина» намагаються приховати ці дані від правоохоронних органів шляхом ненадання відповідей на інформаційні запити.
Також встановлено, що посадові особи ПП «СК «Вершина» внесли недостовірні відомості до офіційних документів щодо наявності працівників відповідної кваліфікації, довіреності на представлення його інтересів в органах державної влади та можливо інших документів, що підтверджується відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (№8169/07 від 26.10.2015), а також в матеріалах тендеру вбачаються окремі ознаки завищення вартості одного й того ж самого обладнання з боку учасника торгів ПП "СК Веришна" (ціна одного й того ж самого обладнання від одного й того ж самого поставщика ТОВ "МонТекс" у ПМП "Віра" коштує 3 001 357 грн., а у ПП "СК Веришна" коштує 3918 998 грн.).
З метою підтвердження вказаних фактів, 27.07.2016 року до Херсонської обласної державної адміністрації направлено лист № 71/14/141-2113, за результатами чого отримано відповідь № 14/138-1251 від 05.08.2016 року з вимогою застосування положень ст. 159 КПК України для отримання доступу до документів, що перебувають в Херсонській обласній державній адміністрації.
На даний час з метою встановлення об'єктивної істини у кримінальному провадженні, а саме факту незаконного використання бюджетних коштів в особливо великих розмірах на суму понад 8 млн. грн., виникла необхідність у тимчасовому доступі та вилученні оригіналів наступних документів, а саме: посадових та функціональних обов'язків, посадових інструкцій, табелів обліку робочого часу співробтіників Управління капітального будівництва ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, сертифікатів та інших документів, які підтверджують проходження навчання вказаними членами тендерного комітету, а також у тимчасовому доступі та вилученні завірених копій наступних документів, а саме: матеріали особових справ (наказ/розпорядження про призначення, матерали спеціальної перевірки, проходження стажування, декларації встановленого зразка за 2015 рік, документи щодо присвоєння рангу та категорії державного службовця, особова картка, присяга державного службовця, листи-ознайомлення з вимогами антикорупційного законодавства, дипломи, інші документи щодо наявності вищої освіти) ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, які зберігаються в структурних підрозділах Херсонської обласної державної адміністрації, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, крім того в інший спосіб неможливо отримати доступ до вказаних документів, тому виникла необхідність в тимчасовому доступі до вказаних вище документів з подальшим їх вилученням.
З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вказаних документів, розгляд вказаного клопотання провести без участі представника установи в якій вони знаходяться, а саме посадових осіб Херсонської обласної державної адміністрації, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Прокурор в судовому засіданні подане клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Представник Херсонської обласної державної адміністрації в судове засідання не викликався на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.
Вивчивши матеріали клопотання, заслухавши прокурора, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з огляду на таке.
Згідно з п. 2, 3 ч. 3 та ч. 4 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
4. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 5-7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
6. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Слідчим суддею встановлено, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані прокурором речі та документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, тому необхідно надати тимчасовий доступ до них.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 131, 132, 159-166, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя -
у х в а л и в :
Клопотання - задовольнити.
Надати прокурору Херсонської місцевої прокуратури молодшому раднику юстиції Панчину О.С., слідчому СВ Херсонського відділу поліції ГУНП в Херсонській області Ювченко А.В. або за їх дорученням працівникам оперативного підрозділ у правоохоронних органів дозвіл на тимчасовий доступ та вилучення оригіналів документів, а саме: посадових та функціональних обов'язків, посадових інструкцій, табелів обліку робочого часу співробітників Управління капітального будівництва ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, сертифікатів та інших документів, які підтверджують проходження навчання вказаними членами тендерного комітету, а також у тимчасовому доступі та вилученні завірених копій наступних документів, а саме: матеріали особових справ (наказ/розпорядження про призначення, матеріали спеціальної перевірки, проходження стажування, декларації встановленого зразка за 2015 рік, документи щодо присвоєння рангу та категорії державного службовця, особова картка, присяга державного службовця, листи-ознайомлення з вимогами антикорупційного законодавства, дипломи, інші документи щодо наявності вищої освіти) ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, які зберігаються в структурних підрозділах Херсонської обласної державної адміністрації, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
Попередити відповідальну особу про наслідки невиконання ухвали слідчого судді передбачені ст. 166 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяГ. А. Радченко