Постанова № 59766720, 18.08.2016, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
18.08.2016
Номер справи
489/3712/16-а
Номер документу
59766720
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

18.08.2016

Справа № 2-а/489/228/2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 серпня 2016 р. о 8 год. 00 хв. суддя Ленінського районного суду м. Миколаєва - Тихонова Н.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про визнання рішення неправомірним та зобов?язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

В липні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про визнання рішення неправомірним та зобов?язання здійснити перерахунок пенсії.

Свої вимоги мотивувала тим, що починаючи з 02.07.2014 р. вона перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, призначену у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу». На момент призначення розмір пенсії позивачки складав 70% від заробітної плати. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2015 р. зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки та інших виплат, починаючи з 01.02.2015 р. Проте УПФУ в Заводському районі м. Миколаєва при перерахунку пенсії позивачці було занижено відсоток від заробітної плати для обчислення розміру пенсії - з 70 % до 60 %. Позивачка такі дії відповідача вважає неправомірними, оскільки нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, окрім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Посилаючись на вищевикладене позивачка просить суд: визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва від 05.02.2016 р. щодо визначення їй розміру пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» з 01.02.2015 р. в розмірі 60 % від заробітної плати протиправним; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва починаючи з 01.02.2015 р. здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу» з розрахунку 70 % суми заробітної плати; стягнути з відповідача на її користь судові витрати.

Дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку УПФУ в Заводському районі м. Миколаєва. З 02.07.014 р. їй було призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

В подальшому з 18.07.2014 р. по 20.01.015 р. ОСОБА_1 отримувала пенсію у відповідності до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

21 січня 2015 р. позивачка звернулась до УПФУ в Заводському районі м. Миколаєва із заявою про переведення її на пенсію державного службовця відповідно до ЗУ «Про державну службу», яку отримує дотепер.

Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що діяла станом на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На дату призначення позивачці пенсії діяла редакція ст. 37 ЗУ «Про державну службу», яка встановлювала пенсії державним службовцям в розмірі 70 % суми їх заробітної плати, на підставі чого відповідний процент при розрахунку пенсії ОСОБА_1 склав 70 %.

Разом з тим при призначенні пенсії позивачці УПФУ в Заводському районі м. Миколаєва було не в повному обсязі враховано всі складові заробітної плати.

В зв'язку з цим ОСОБА_1 звернулась до суду та 26.11.2015 р. Одеським апеляційним адміністративним судом було винесено Постанову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Заводському районі м. Миколаєва про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, відповідно до якої позов задоволено частково. А саме визнано протиправними дії УПФУ щодо відмови включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутове забезпечення, індексації заробітної плати та надбавки для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу»; зобов'язано УПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачці з 01.02.2015 р. згідно Довідки МОЦЗ від 01.07.2014 р. про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Постанова набрала законної сили.

На виконання вищезазначеної Постанови УПФУ в Заводському районі м. Миколаєва було здійснено перерахунок призначеної позивачці раніше пенсії, включивши до заробітку для обчислення розміру пенсії суми матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, надбавки за вислугу років, однак при цьому розмір заробітної плати, з якого розраховується пенсія державного службовця, було визначено в розмірі 60 % від зарплати, замість вірного 70 %.

Згідно Повідомлення УПФУ в Заводському районі м. Миколаєва за вих. № 264-А-7 від 05.02.2016 р. заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 складається з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці, премії, премії до державних свят та інших виплат, і становить 5 177 грн. 87 коп. Однак відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» у редакції, чинній на дату проведення перерахунку пенсії (01.02.2015 р.), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно, на переконання відповідача, розмір відсотка місячної (чинної) заробітної плати визначається на дату звернення за перерахунком пенсії. Відповідно основний розмір пенсії позивачки було розраховано УПФУ наступним чином - 5 177,87*60% = 3 106,72 грн.

Із заперечень відповідача вбачається, що УПФУ в Заводському районі м. Миколаєва зменшено відсоток від заробітної плати для обчислення пенсії позивачки до 60 %, оскільки розмір відсотка місячної (чинної) заробітної плати визначається на дату звернення за перерахунком пенсії.

Однак станом на час призначення позивачці пенсії в межах ЗУ «Про державну службу» було враховано 70 % від отримуваної нею заробітної плати.

При цьому складові такої заробітної плати в повному обсязі було визначено згідно Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2015 р.

У відповідності до ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу прав і свобод громадян.

Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначаються ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії).

Відповідно до цієї статті (в редакції чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Саме із зазначеної норми закону повинна бути розрахована та виплачена пенсія позивачці як державному службовцю.

Тобто відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає стаття 37 «Про державну службу» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена в Постанові Верховного Суду України у адміністративній справі № 21-1486а15 від 08.07.2015 р.

Отже права позивачки на отримання призначеної їй пенсії в розмірі 70 % від заробітної плати було порушено, оскільки УПФУ в Заводському районі м. Миколаєва при перерахунку пенсії діяло всупереч Конституції та законам України.

Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивачки необхідно стягнути судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.

Керуючись ст.ст. 7-12, 86, 159, 161-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про визнання рішення неправомірним та зобов?язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва від 05.02.2016 р. щодо визначення ОСОБА_1 розміру пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» з 01.02.2015 р. в розмірі 60 % від заробітної плати протиправним.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва починаючи з 01.02.2015 р. здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу», з розрахунку 70 % суми від заробітної плати.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва, код ЄДРПОУ 20916468, на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Миколаєва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.

Суддя: