Постанова № 59757303, 02.08.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2016
Номер справи
820/2302/16
Номер документу
59757303
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

02 серпня 2016 р. № 820/2302/16

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Тітова О.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Костіної А.В.,

представників сторін:

позивача - Москаленко Я.М.,

відповідача - Красникової О. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "НОВИЙ СТИЛЬ" до Харківської митниці ДФС про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд:

- зобов'язати Харківську митницю ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України Приватному акціонерному товариству "Новий Стиль" суму надміру сплаченого мита за скасованими в судовому порядку рішеннями митного № 807000003/2014/000416/2 від 28.03.2014 р. у загальному розмірі суму 7 204,01 грн. та подати його до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області висновку.

- зобов'язати Харківську митницю ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України Приватному акціонерному товариству "Новий Стиль" суму надміру сплаченого мита за скасованими в судовому порядку рішеннями митного № 807000003/2014/000602/2 від 25.04.2014 р. у загальному розмірі суму 7 622,25 грн., та подати його до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області висновку.

- стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Новий Стиль" сплачену суму судового збору в розмірі 2756,00 за рахунок бюджетних асигнувань Харківської митниці ДФС (61003, м. Харків, вул. Короленка, 16-Б, ідентифікаційний код 39534151).

В обгрунтування своїх вимог, позивач зазначив наступне. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.10.2014 р. у справі 820/16750/14 задоволено позов Приватного акціонерного товариства «Новий Стиль» до Харківської митниці Міндоходів про скасування рішення про коригування митної вартості товарів № 807000003/2014/000416/2 від 28.03.2014 р., № 807000003/2014/000602/2 від 25.04.2014 р.; про скасування карток відмови Харківської обласної митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 807100000/2014/00258 від 31.03.2014 р., 807100000/2014/00352 від 25.04.2014 р. Оскільки постановою Харківського окружного адміністративного суду, були скасовані нараховані рішенням Харківської митниці Міндоходів суми митних платежів, то у позивача виникла сума надмірно сплачених митних платежів, а саме - мита на загальну суму 7 204,01 грн. у зв'язку зі скасуванням рішення про коригування митної вартості товарів № 807000003/2014/000416/2 від 28.03.2014 р. та мита на загальну суму 7622,25 грн. у зв'язку зі скасуванням рішення про коригування митної вартості товарів № 807000003/2014/000602/2 від 25.04.2014 р. Зазначив, що у позивача наявна переплата, однак відповідачем не вчинено визначених законом дій щодо повернення вищеназваних коштів. Харківською митницею ДФС була допущена бездіяльність щодо неподання до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області висновку.

Представник позивача у судовому засіданні зачіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, вважаючи вимоги позивача не законними, не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить висновку про задоволення позову, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.10.2014 р. у справі 820/16750/14 позов приватного Акціонерного товариства "Новий Стиль" до Харківської митниці Міндоходів про скасування рішень задоволено; скасовано рішення Харківської митниці Міндоходів про коригування митної вартості товарів № 807000003/2014/000416/2 від 28.03.2014 року, № 807000003/2014/000602/2 від 25.04.2014 року, прийняті відносно приватного акціонерного товариства "Новий Стиль"; скасовано картки відмови Харківської митниці Міндоходів в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 807100000/2014/00258 від 31.03.2014 року, № 807100000/2014/00352 від 25.04.2014 року, прийняті стосовно приватного акціонерного товариства "Новий Стиль".

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.12.2014 р. апеляційна скарга Харківської митниці Міндоходів залишена без задоволення; постанова Харківського окружного адміністративного суду від 21.10.2014р. по справі № 820/16750/14 залишена без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 травня 2015 року касаційну скаргу Харківської митниці Міндоходів відхилено; постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 9 грудня 2014 року у справі №820/16750/14 залишено без змін.

Із матеріалів справи вбачається, що Приватне акціонерне товариство "НОВИЙ СТИЛЬ" з метою повернення суми надміру сплачених платежів звернувся до Харківської митниці ДФС із заявою № 2016/0116 від 26.01.2016 року, в якій просив, зокрема, повернути суму мита надмірно сплаченого до бюджету у загальному розмірі 7204,01 грн. та заявою № 2016/0366 від 15.03.2016 р., в якій просив, зокрема, повернути суму мита надмірно сплаченого до бюджету у загальному розмірі 7622,25 грн.

На момент звернення до Харківської митниці ДФС з заявою про повернення сум переплат у Позивача не було заборгованості по сплаті податків та зборів (податкового боргу).

Позивачем, згідно платіжного доручення № 53473 від 24.03.2014 р. було здійснено передплату за митне оформлення

Харківською митницею ДФС, листом № 20-70-25-01/100-211642 від 26.02.2016 року надано відповідь на заяву № 2016/0116 від 26.01.2016 року, листом № 3008/00-2//20-7019-01 від 12.04.2016 року надано відповідь на № 2016/0366 від 15.03.2016 р., в яких повідомлено про неможливість здійснити повернення коштів, вказуючи на відсутність такого обов'язку в постанові суду, а також на те, шо позивач посилається на нормативно правові акти які не поширюються на відносини, що склалися (а.с.22,23,25,26).

Відповідно до частини 2 ст. 301 Митного кодексу України визначає, що у разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобовязаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

У відповідності до ч. З ст. 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з частиною 2 статті 45 Бюджетного кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Відповідно до пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України визначено «Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами», який затверджений Наказом Державної митної служби України 20.07.2007 за № 618 (далі Порядок № 618) та «Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань» затвердженим Наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерством фінансів України 30.12.2013 № 882/1188.

Так п. 5 Наказу Міністерства фінансів та Міністерства доходів і зборів України № 882/1188 від 30.12.2013 року «Про затвердження Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань» (надалі Наказ № 882/1188) передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку, яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно п. 1 Наказу Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618 «Про затвердження Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково ' та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами» (надалі Наказ № 618) для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України платника податків -юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу (далі - Відділ) для перевірки обгрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом ДМСУ та Державного казначейства України від 20 липня 2007 року № 611/147 (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок взаємодії), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом ДМСУ.

Абзацом 2 п. 7 Наказу № 882/1188 визначено, що орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Нормою п.7 Наказу № 882/1188 та Наказу № 618 передбачено, що висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Положенням п. п. 8, 7 Наказу № 882/1188 визначено наступне: «орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання».

Відповідно до пункту 1.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерством фінансів України Державної митної служби України від 24.01.2006 року № 25/44, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 січня 2006 року за №64/11938, надмірно сплачені митні та інші платежі - сума коштів, що з різних причин унесена понад розмір, установлений законодавством.

Згідно ч. 4 ст. 301 Митного Кодексу України якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Порядок внесення митних або інших платежів до/або під час митного оформлення регулюється «Порядком розрахунково-касового обслуговування через органи державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного/ оформлення» затвердженого Наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України №25/44 від 24.01.2006 року (надалі Порядок № 25/44).

Так, відповідно до розділу 2 Порядку № 25/44 для обліку коштів у національній валюті, що надходять до митних органів для забезпечення виконання платниками обов'язків щодо сплати митних та інших платежів, а також виконання завдань, покладених на митну службу України, в органах Державного казначейства України застосовуються рахунки відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 № 119, за балансовим рахунком 3734 "Депозитні рахунки органів стягнення" (далі - депозитний рахунок 3734), призначення якого - "облік руху митних та інших платежів, які сплачуються до/або під час митного оформлення на рахунки органів стягнення".

Кошти, що обліковуються за депозитним рахунком 3734, не належать митним органам. Для зарахування коштів, що вносяться платниками та громадянами до/або під час митного оформлення товарів, на балансі Головного управління Державного казначейства України (далі -ГУДК України) у місті Києві відкриваються депозитні рахунки 3734 на ім'я митних органів.

Пунктом 3.1. Порядку №25/44 передбачено, що сплата коштів у національній валюті, призначених для забезпечення справляння митних та інших платежів, здійснюється платниками до/або під час митного оформлення товарів з рахунків, відкритих ними в банках, у вигляді передплати та/або доплати, а також готівкою через банки на депозитні рахунки 3734, відкриті на ім'я митних органів в ГУДК України у місті Києві. Передплатою в розумінні п. 1.2 цього Порядку є попереднє грошове забезпечення, а саме кошти платника, який за власним рішенням перераховує кошти на визначені відповідно до цього Порядку рахунки для забезпечення сплати митних та інших платежів.

В розумінні п. 1.2 Порядку №25/44 надмірно сплачені митні та інші платежі - сума коштів, що з різних причин унесена понад розмір, установлений законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з вище викладеного, враховуючи, що у позивача наявна переплата, а відповідачем не вчинено визначених законом дій щодо повернення вище зазнаних коштів, Харківською митницею ДФС була допущена бездіяльність щодо неподання до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області висновку.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано доказів законності та обґрунтованості оскаржуваних рішень.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд дійшов висновку, що вимоги Приватного акціонерного товариства "НОВИЙ СТИЛЬ" до Харківської митниці ДФС про зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України позивачу підлягають поверненню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2756,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 94, 159, 160, 162 КАСУ, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "НОВИЙ СТИЛЬ" до Харківської митниці ДФС про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Харківську митницю ДФС (61003, м. Харків, вул. Короленка, 16-Б, ідентифікаційний код 39534151) підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України Приватному акціонерному товариству "Новий Стиль" (61020, м. Харків, Григорівське шосе, 88, Ідентифікаційний код 32565288) суму надміру сплаченого мита за скасованими в судовому порядку рішеннями митного органу № 807000003/2014/000416/2 від 28.03.2014 р. у загальному розмірі 7 204,01 грн. (сім тисяч двісті чотири гривні 01 коп.), та подати його до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області.

Зобов'язати Харківську митницю ДФС (61003, м. Харків, вул. Короленка, 16-Б, ідентифікаційний код 39534151) підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України Приватному акціонерному товариству "Новий Стиль" (61020, м. Харків, Григорівське шосе, 88, Ідентифікаційний код 32565288) суму надміру сплаченого мита за скасованими в судовому порядку рішеннями митного органу № 807000003/2014/000602/2 від 25.04.2014 р. у загальному розмірі 7 622,25 грн. (сім тисяч шістсот двадцять дві гривні 25 коп.), та подати його до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області.

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Новий Стиль" (61020, м. Харків, Григорівське шосе, 88, Ідентифікаційний код 32565288) сплачену суму судового збору в розмірі 2756,00 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Харківської митниці ДФС (61003, м. Харків, вул. Короленка, 16-Б, ідентифікаційний код 39534151).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 08.08.2016 року.

Суддя Тітов О.М.