КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
15 серпня 2016 року №810/2117/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про повернення судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Києво-Святошинського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Київській області про зобов'язання Києво-Святошинського ВП ГУ НП у Київській області видалити з АІПС "Адмінпрактика" інформацію про позбавлення ОСОБА_1 права керування транспортними засобами строком на 2 (два) роки у зв'язку з не зверненням постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області від 02.08.2007 у справі №3-16879/07 до виконання протягом трьох місяців з дня її ухвалення.
Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 15.08.2016 відкрито провадження в адміністративній справі №810/2117/16, закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Суд зазначає, що позивач в заяві про усунення недоліків від 15.07.2016, що надійшла на адресу Київського окружного адміністративного суду, просить постановити ухвалу про повернення судового збору у розмірі 521,20 грн., який було сплачено позивачем за квитанцією від 13.06.2016 №314 на неналежний рахунок.
Розглядаючи вказане клопотання по суті суд зазначає таке.
Відповідно до частини 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Як передбачено частиною 1 статті 98 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Статтею 7 Закону України "Про судовий збір" визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
За загальним змістом частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" судовий збір повертається у випадку, коли наступили процесуальні наслідки, які не залежать та не потребують розгляду справи по суті та оцінки обставин справи та наданих сторонами доказів.
В той же час, суд зазначає, що позивач просить повернути судовий збір, що не був сплачений на реквізити Київського окружного адміністративного суду, що підтверджується довідкою Київського окружного адміністративного суду.
Таке повернення судового збору врегульовано наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів».
Згідно з цим Порядком повернення помилково або надміру сплаченого судового збору в національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування цього виду надходження, відкритих у цих органах відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення помилково або надміру зарахованого до бюджету судового збору здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» контроль за справлянням надходжень бюджету у вигляді судового збору, серед інших суб'єктів, здійснюють Вищий адміністративний суд України та Державна судова адміністрація України.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа, який підтверджує перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи готівкою.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що повернення судового збору ухвалою суду можливе тільки з підстав, які визначені у статті 7 Закону про судовий збір, для його повернення, а у разі наявності підстав для повернення судового збору, відмінних від тих, які передбачені статтею 7 цього Закону, це питання вирішується у позасудовому порядку, визначеному наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів».
Тобто суди першої та апеляційної інстанцій можуть лише надати відповідну довідку органам Державної судової адміністрації України про те, що документ, за який сплачено судовий збір, до суду не надходив. Вищий адміністративний суд України як орган, що контролює надходження до бюджету судового збору за подання документів, які за законом можуть бути предметом його розгляду, повинен лише підготовити відповідне подання платнику судового збору для звернення до органу Казначейства про повернення судового збору.
Така правова позиція викладена в Довідці про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами Закону України «Про судовий збір», затвердженій постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року N 2.
Крім того, суд зазначає, що судовий збір згідно квитанції №314 від 13.06.2016 був сплачений на реквізити Окружного адміністративного суду м. Києва, а тому відповідна довідка органам Державної судової адміністрації України про те, що документ, за який сплачено судовий збір, до суду не надходив, має бути підготовлена саме Окружним адміністративним судом міста Києва.
Аналізуючи в сукупності вищевикладене суд вважає за необхідне в задоволенні клопотання позивача про повернення судового збору у розмірі 521,20 грн., який було сплачено згідно квитанцією від 13.06.2016 №314 на неналежний рахунок - відмовити, у зв'язку з відсутністю підстав, визначених у статті 7 Закону України "Про судовий збір "для його повернення.
На підставі викладеного, керуючись частиною 2 статті 87, статей 98, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про повернення судового збору у розмірі 521,20 грн., який було сплачено згідно з квитанцією від 13.06.2016 №314 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Кушнова А.О.