Постанова № 59756952, 15.08.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2016
Номер справи
809/899/16
Номер документу
59756952
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" серпня 2016 р. Справа № 809/899/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя: Остап'юк С.В.,

за участю секретаря Котик Д.М.,

представника позивача Безрукого О.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом заступника прокурора Чернігівської області до товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 14 505, 60 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

25.07.2016 заступник прокурора Чернігівської області звернувся до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у сумі 14 505, 60 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області за наслідками габаритно-вагового контролю автопроїзду виявлено та зафіксовано в акті перевірки від 07.04.2016 перевищення автомобілем марки MAN FLС 120 (тягач), реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп BODEX KIS 3WS, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить відповідачу, при наданні послуг із перевезення вантажу осьових навантажень без оформлення дозволу, який дає право на рух автодорогами України, чим порушено вимоги статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". У зв'язку з наведеним, Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області нараховано відповідачу плату за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування у сумі 14 505,60 гривень, яку ним в добровільному порядку не сплачено.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов повністю задовольнити.

Відповідач 10.08.2016 у судове засідання свого представника не направив, подав суду клопотання про ознайомлення представника позивача за матеріалами справи, подання заперечення на позовну заяву, у зв'язку з чим просив суд відкласти розгляд справи.

15.08.2016 у судове засідання відповідач не з'явився без поважних причин та без повідомлення про причини неприбуття, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений. Правом подання письмового заперечення проти заявленого позову не скористався, а тому, у відповідності до положення частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, судом встановлено наступне.

07.04.2016 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області здійснено габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автодорозі Н-07 Київ-Суми-Юнакіївка, в ході якого на ділянці 135 км даної автодороги було зупинено та проведено контрольне зважування автомобіля марки MAN FLС 120 (тягач), реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп BODEX KIS 3WS, реєстраційний номер НОМЕР_2, який належить товариству з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД".

За результатами зважування належного відповідачу автомобіля, який здійснював перевезення вантажу (пшениці 2 класу) та рухався по маршруту: смт. Степанівка, Сумський район - місто Київ, встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме нормативно допустима вага 40 тонн, тоді як фактична 56,930 тонн, що підтверджується довідкою №465 від 07.04.2016 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с.11).

Вказане порушення зафіксовано старшим державним інспектором Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області Рубльовським Ю.В. в акті перевірки №465 від 07.04.2016, додатком до якого є розрахунок №465 визначення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд в розмірі 523,80 євро, що станом на день проведення розрахунку 07.04.2016, складає 14 505,60 гривень (а.с.10, 12).

Водій ОСОБА_2 від проходження габаритно-вагового контролю автомобіля марки MAN FLС 120 (тягач), реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп BODEXKIS 3WS, реєстраційний номер НОМЕР_2, відмовився, про що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області складено акт №003 від 07.04.2016 (а.с.13).

Відповідачем в добровільному порядку не сплачено нараховану плату за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування в сумі 14 505,60 гривень.

Механізм примусового стягнення Укртрансбезпекою та її територіальними підрозділами плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогамизагального користування за відсутності добровільної сплати чинним законодавством України не передбачено.

Наведене і стало підставою для звернення заступника прокурора Чернігівської області до суду з даним позовомв силу приписів частини 2 статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за плату, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №387/2011, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (далі за текстом - Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.

Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, органом державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Пунктом 3.4 даного Порядку визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Відповідно до пункту 3 даного Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 18.01.2001 за №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 10.10.2001 №1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 38 тон, здійснюється за спеціальними правилами.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що рух транспортних засобів, навантажень на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у частині 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, рух вагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Як уже встановлено судом, відповідач здійснював перевезення вантажу, при якому фактична маса автомобіля становила 56,930 тонн при нормативно допустимій - 40 тонн.

В ході проведення перевірки водієм автомобіля марки MAN FLС 120 (тягач), реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп BODEX KIS 3WS, реєстраційний номер НОМЕР_2, не надано дозвіл на перевезення вантажу (пшениці 2 класу) з перевищенням вагових обмежень.

Пунктом 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні №879 визначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситьсяперевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до пункту 31-1 даного Порядку, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків у п'ятикратному розмірі.

Згідно пункту 27 вказаного Порядку, плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Враховуючи вищевикладене, Управлінням Уктрансінспекції у Чернігівській області згідно розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №465 від 07.04.2016 відповідачу правомірно нараховано плату за проїзд у сумі 523,80 євро, яка на день проведення розрахунку становила 14 505,60 гривень.

Визначена контролюючим органом плата за проїзд відповідачем не оскаржена.

Пунктом 26 Порядку №879 встановлено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції (пункт 31-1 Порядку №879).

Однак, на час розгляду даної справи судом, відповідачем не подано суду доказів сплати плати за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування у сумі 14 505,60 гривень.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Щодо судових витрат, то в силу вимог частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача не підлягає стягненню сплачений ним судовий збір у розмірі 1 378 гривень.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути на користь Державного бюджету України (отримувач УК у м.Чернігові, р/р 31110193700002 в ГУ ДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38054398) з товариства з обмеженою відповідальністю «Європа - Транс ЛТД» (ідентифікаційний код 32605152, вулиця Промислова, буд.29, кв.20, місто Івано-Франківськ) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові параметри яких перевищують нормативні у сумі 14 505 (чотирнадцять тисяч п'ятсот п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 17.08.2016.