Постанова № 59755364, 12.08.2016, Семенівський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
12.08.2016
Номер справи
825/1290/16
Номер документу
59755364
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

17.08.2016

Справа № 825/1290/16

Провадження № 2-а/744/35/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 серпня 2016 року Семенівський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді Гнипа О. І.,

при секретарі Бородіній В. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Чернігівської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Менської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області про зобовязання вчинення певних дій з видачі довідки для перерахунку пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, предявила адміністративний позов до відповідача, Менської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області, у якому просила: зобовязати Менську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Чернігівській області видати їй довідку для перерахунку пенсії за формою № 15-1, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду Українивід 04 вересня 2013 року. В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 у адміністративному позові зазначила про те, що відповідач, на думку позивача, на порушення вимог чинного законодавства України, протиправно та безпідставно не надав їй довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію.

До початку судового розгляду справи за вказаним адміністративним позовом ОСОБА_1 подала до суду заяву про уточнення (зміну) позовних вимог, за змістом якої по суті просила суд: визнати протиправним (незаконними) дії та скасувати рішення відповідача про відсутність права на перерахунок пенсії; зобовязати відповідача надати довідку для перерахунку позивачеві пенсії відповідно до вимог статті 371 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ з розрахунку 82%, виходячи з розміру заробітної плати за прирівняною посадою головного державного податкового інспектора державної податкової інспекції у Семенівському районі Чернігівської області, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 01 грудня 2015 року (з урахуванням усіх надбавок і доплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування), в звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 (а.с. 34-37).

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибула, була повідомлена належним чином про час і місце судового засідання, подала до суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, де зазначила, що позовні вимоги вона підтримує повністю.

Відповідач, Менська обєднана державна податкова інспекція Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області, у судове засідання свого повноваженого представника не направила, причини його неявки суду не повідомила, була повідомлена належним чином про час та місце судового засідання.

Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи, вважає за необхідне вирішити адміністративний позов за наступних обставин.

У справі судом зясовано, що відповідач 03 червня 2016 року отримав звернення від позивача як від колишнього працівника державної податкової інспекції у Семенівському районі Чернігівської області щодо надання позивачеві довідки для перерахунку пенсії.

Втім, посилаючись на зміни у законодавстві, відповідач ухвалив рішення, яке виклав у адресованому позивачеві листі від 13 червня 2016 року № 696/к/25-12-05, про відмову у видачі позивачеві згаданої довідки через те, що, на переконання відповідача, позивач не має підстав для перерахунку пенсії.

Вказані обставини підтверджуються даними адміністративного позову (а.с. 4-7), а також відомостями копії листа відповідача від 13 червня 2016 року № 696/к/25-12-05 (а.с. 8).

За таких обставин, суд убачає за потрібне адміністративний позов задовольнити частково з таких підстав.

Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції станом на час призначення пенсії позивачеві) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно зі статтею 371 цього Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Крім цього, частиною 2 статті 371 Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З викладеного вище вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні й компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами й положеннями, компенсаційні та грошові й матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (частина 2 статті 2 Закону).

За змістом частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Так, у відповідності до частини 1 статті 66 Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно статті 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Отож, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Крім того, на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообовязкове пенсійне страхування й вони є складовою заробітної плати та зобовязані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.

Правова позиція з даного питання висловлена Верховним Судом України у Постановах від 14.05.2013 (справа № 21-125а13) та від 28.05.2013 (справа № 21-97а13).

У свою чергу, згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).

За таких обставин та з урахуванням того, що відповідачем не надано позивачеві довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, для її перерахунку суд вважає що позовні вимоги є такими, що можуть бути задоволенні.

При цьому суд критично сприймає посилання відповідача у наведеному вище листі на те, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», то з 01.12.2015 відсутні підстави для видачі позивачеві довідки, з огляду на наступне.

Відповідно до підпункту 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про обєднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486, одним із основних завдань управління Фонду є призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсій.

Тобто, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.

У свою чергу, відповідач не наділений правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку.

Більш того, зазначаючи про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, призначеної у відповідності до вказаного Закону, Менська обєднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області протиправно перебрала на себе повноваження органів Пенсійного фонду України.

Також постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», є підзаконним нормативним правовим актом.

Проте, порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців визначені Законом України «Про державну службу», який має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.

Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативного правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Разом з цим, убачаючи загальну обґрунтованість позовних вимог, суд зауважує, що адміністративний позов з урахуванням змінених позовних вимог не може бути задоволений повністю.

Зокрема, такі вимоги позивача, котрі вказують на необхідність скасування судом рішення відповідача про відсутність права позивача на перерахунок пенсії, є надмірними, адже відповідач в силу приведених вище положень законодавства не є органом, компетентним вирішувати згадані питання. Враховуючи це, викладені у наведеному листі твердження відповідача є нічим іншим як його оціночним судженням, яке не має юридичного значення, з огляду на що рішення відповідача із цього приводу є нікчемним.

Позовні вимоги щодо необхідності видачі відповідачем довідки не тільки за установленою формою, але із зазначенням конкретних параметрів виплат позивачеві, також не можуть бути задоволені повністю через те, що, по-перше, позивач не надав суду конкретних доказів підтвердження заявлених ним даних індивідуального характеру щодо потрібних виплат, а по-друге, суд не вправі спонукати відповідача до видачі документів, оминувши право відповідача зробити у них вивірені арифметичні обчислення.

Керуючись ст. ст. 2, 3, 7, 11, 17, 18, 19, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Менської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області про зобовязання вчинення певних дій з видачі довідки для перерахунку пенсії, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Менської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області щодо не надання ОСОБА_1 довідки для перерахунку пенсії за формою, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1.

Зобовязати Менську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області видати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, довідку для перерахунку пенсії за формою, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1.

В решті адміністративного позову відмовити.

Покласти на відповідача, Менську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області, обовязок виконати постанову негайно.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Менської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (код за ЄДРПОУ 39560485) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.

Надіслати сторонам рекомендованим листом із повідомленням копії даної постанови не пізніше наступного дня з часу її прийняття.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження. У разі подання в цей строк апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Семенівський районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя: О. І. Гнип