Постанова № 59754508, 15.08.2016, Скадовський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
15.08.2016
Номер справи
663/1078/16-а
Номер документу
59754508
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 663/1078/16-а

Провадження № 2-а/663/25/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2016 року м. Скадовськ

Скадовський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Пухальського С.В.,

за участю секретаря Замятіної В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Скадовську Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області, треті особи без самостійних вимог: ПП «Славутич», КП «Очисні споруди» смт Лазурне, про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом до відповідача, посилаючись на те, що являється мешканкою смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області, в квітні 2016 року їй стало відомо про прийняття 26.01.2016 року Лазурненською селищною радою Скадовського району Херсонської рішення № 51 «Про припинення оренди комунального майна в зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди». Вважаючи дане рішення селищної ради таким, що прийняте з порушенням встановленої законодавством процедури його прийняття, позивачка просила суд його скасувати.

Ухвалою суду від 18.07.2016 року до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог залучено КП «Очисні споруди» смт Лазурне.

В судовому засіданні 18.07.2016 року представник позивачки - ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві, в судове засідання 15.08.2016 року не з'явився, подав заяву з проханням розглядати справу без участі сторони позивача.

Представник відповідача - адвокат Риженко Д.О. в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у задоволенні заявленої в ньому вимоги з підстав її необґрунтованості та недоведеності, зазначив, що приймаючи оскаржуване рішення селищна рада діяла виключно в межах наданих їй повноважень.

Від директора ПП «Славута» до суду надійшли письмові пояснення, в яких висловлено прохання про задоволення позову з наведенням відповідних мотивів.

КП «Очисні споруди» смт Лазурне явку представника в судове засідання не забезпечено, про день, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.

Вислухавши доводи та заперечення учасників адміністративного процесу, оцінивши надані докази, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності з ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України.

При цьому, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Судом встановлено, що 20.05.2006 року між Лазурненською селищною радою та ПП «Славута» укладено договір оренди комунального майна селищної територіальної громади, предметом якого є передача в оренду ПП «Славута» цілісного майнового комплексу очисних споруд, що розташований в АДРЕСА_1, для здійснення підприємницької діяльності за цільовим призначенням об'єкту. В розділі 13 Договору визначено строк його дії, а саме з 01.06.2006 року по 01.06. 2016 року. В п. 13.6 Договору вказано підстави припинення договору, зокрема: закінчення строку, на який його укладено; загибель об'єкта оренди; достроково за рішенням господарського суду; банкрутства орендаря.

26.01.2016 року Лазурненською селищною радою Скадовського району Херсонської області прийнято рішення № 51 «Про припинення оренди комунального майна в зв'язку з закінченням терміну дії договору оренди», яким визначено наступне: в зв'язку з закінченням 01.06.2016 року терміну дії договору оренди комунального майна цілісного майнового комплексу очисних споруд, розташованих в АДРЕСА_1, який перебуває в оренді Приватного підприємства «Славута», оренду майна цілісного майнового комплексу очисних споруд на подальше припинити.

Обґрунтовуючи заявлену в позові вимогу позивачка посилалася на порушення селищною радою при прийнятті оскаржуваного рішення порядку щодо оприлюднення його проекту на офіційному веб-сайті, відсутність на ньому протоколу засідання профільної постійної комісії з висновками та рекомендаціями з питання його прийняття, що унеможливило прийняття участі мешканцями громади у різних стадіях підготовки, розгляду та прийняття вказаного рішення.

Суд погоджується з такими доводами позивачки та зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення Лазурненською селищною радою Скадовського району Херсонської області не дотримані наступні вимоги законодавства.

Так, згідно ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Згідно з ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Заперечуючи проти заявленого позову представником відповідача не надано суду доказів оприлюднення проекту рішення № 51 від 26.01.2016 року «Про припинення оренди комунального майна в зв'язку з закінченням терміну дії договору оренди», тоді як відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Так, відповідно до ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно ст. 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.

Отже несвоєчасне оприлюднення проекту зазначеного рішення призвело до порушення прав позивачки як члена територіальної громади на участь у місцевому самоврядуванні, а саме неможливості участі у процесі прийняття оскаржуваного рішення, порушення принципів народовладдя, гласності та законності місцевого самоврядування закріплених статтею 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», що в свою чергу свідчить про порушення встановленого законом порядку прийняття рішення органом місцевого самоврядування та є підставою для його скасування.

З огляду на наведене суд не приймає доводи представника відповідача про недоведеність позивачкою порушень її прав оскаржуваним рішенням.

Доводи представника позивачки про можливі наслідки прийняття оскаржуваного рішення у виді зриву курортного сезону та погіршення екологічного становища селища Лазурне, не заслуговують на увагу оскільки такі доводи не підтверджені належними та допустимими доказами.

Керуючись статтями 9, 10, 11, 86, 99, 100, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати рішення Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області від 26.01.2016 року № 51 «Про припинення оренди комунального майна в зв'язку з закінченням терміну дії договору оренди».

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Скадовський районний суд Херсонської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а у випадку оскарження - після розгляду справи апеляційним судом, якщо постанову не буде скасовано.

Суддя С.В. Пухальський

Повний текст постанови виготовлено 17 серпня 2016 року