дата документу :
Справа № 359/5652/16-а
Провадження № 2-а/359/216/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2016 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільський міськрайонного суду Київської області Муранова-Лесів І.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
14.07.2016 позивач ОСОБА_1 звернулась до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з даним позовом, в якому просить суд :
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі (після реорганізації - Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області) в частині зміни базового місяця з липня 2011 року га вересень 2014 року;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі (після реорганізації - Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області) повернути позивачу індексацію в сумі 183,16 грн. з дати призначення пенсії та нарахувати індексацію на нову пенсію (після рішення суду) та виплатити її в повному обсязі (а.с.1-3).
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що при виході на пенсію, як державному службовцю07.07.2011 року в довідку про заробітну плату, з якої обчислюється розмір пенсії, не були враховані суми в графі «інші виплати», що мали систематичний характер та на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне та соціальне страхування.
Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 10.04.2015 було визнано дії УПФУ неправомірними і зобов'язано здійснити перерахунок та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією починаючи з 25 вересня 2014 року відповідно до ч.1 ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України та ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період шестимісячного терміну з дня звернення з адміністративним позовом тобто з 25 вересня 2014 року. включити в довідку вищезгадані суми виплат та здійснити відповідний перерахунок пенсії та повернути перераховану пенсію відповідно до ч. 1 ст. 100 КАСУ та ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період шестимісячного терміну з дня звернення з адміністративним позовом, тобто з 25.09.2014року.
26.05.2015 року Київським апеляційним адміністративним судом постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 10.04.2015 року залишено без змін, так як в позовних вимогах йдеться не про перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з виникненням такого права, а про перерахунок раніше призначеної пенсії, як способу відновлення порушення прав позивача.
Позивач також зазначає, що при виконанні рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії не шляхом виправлення помилки, «з моменту призначення пенсії», а шляхом «перерахунку пенсії через зміну надбавки», тим самим тим самим скасувавши базовий місяць нарахування пенсії, встановлений при виході на пенсію. Позивач зазначає, що розмір її пенсії до перерахункуу червні 2015 року становив 2878,71грн. (2695,55грн.-пенсія + 183,16грн.- індексація, базовий місяць липень 2011 року), а після рішення суду з 25 вересня 2014 року у червні 2015 року становить 3321,77грн.(3298грн.99коп.+22,78грн.-індексація, базовий місяць вересень 2014 року).
На її звернення до відповідача 04.07.2016 року повернути їй незаконно зняту індексацію з 01.07.2011 року їй була надана відповідь за №6746/04 від 07.07.2016 року, згідно якої фактично було відмовлено в задоволені її вимог.
Відповідно до письмових заперечень на позовну заяву від 22.07.2016 № 7364/10 Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до абзацу дев'ятого п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (зі змінами), з урахуванням змін відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 29.01.2014 № 36, що набрала чинності з 13.02.2014, якщо в результаті перерахунку пенсії за рішенням судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії за рішенням судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсій не змінюється. Оскільки доплату пенсії на виконання рішення суду було виплачено, базові місяці для проведення індексації пенсії підлягають перегляду відповідно до абзацу першого п. 5 Порядку, яким передбачено, що у разі підвищення розмірів, зокрема, пенсії, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Крім того відповідач зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» не передбачено проведення перерахунку пенсій призначених, зокрема, відповідно до ЗУ «Про державну службу». Крім того вказаною постановою виключено п. 4 та внесено зміни у п. 5 та 6 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у частині, що стосувалась проведення перерахунку пенсій державним службовцям. Постановою Кабміну «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 13.06.2012 № 526, що набрав чинності з 21.06.2012 змінюється порядок визначення базового місяця для проведення індексації : місяць підвищення розміру пенсії є базовим, незалежно від нього, перевищена сума підвищення пенсії суму можливої індексації, чи ні. Тобто базовим місяцем є місяць в якому підвищено розмір пенсії внаслідок перерахунку пенсії.
Відповідачем також зазначено, що до перерахунку пенсії з 25.09.2014 індексація пенсії ОСОБА_1 проводилась відповідно до базового місяця липень 2011 року. Доплату пенсії обчислено за кожний місяць, виходячи із належних до виплати розмірів пенсійної виплати з урахуванням індексації та фактично виплаченої проіндексованої пенсії.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України розгляд даної адміністративної справи відбувався у скороченому провадженні в порядку, визначеному ч. 4 даної статті.
Так, за результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Перевіривши доводи позивача та заперечення відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 2 вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Так, постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 10 квітня 2015 року, залишеною в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2015 року, визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль та Бориспільському районі Київської області щодо відмови в перерахунку пенсії позивача з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за вислугу років та індексації заробітної плати; зобов'язано відповідача здійснити з 25.09.2014 року перерахунок пенсії позивача, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії : матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати в сумі 16457 гривень 34 копійки,нарахованих за період з 2009-2011 роки, встановивши загальний процент такого розрахунку 88% від заробітку для обчислення пенсії (а.с.20)
Згідно листа від 07.07.2016 № 6746/04 Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області на звернення позивача повідомило, що перерахунок по суду з 25.09.2014 по 30.06.2015 проведений 23 червня 2015 року. Розмір пенсії до перерахунку становив 2878,71грн. (2695,55 грн.+183,16грн. індексація, базовий місяць 01.07.2011 року). Розмір пенсії після перерахунку становить 3321,77 гривень (3298,99грн. +22,78грн. індексація, базовий місяць 01.09.2014) (а.с.4).
Таким чином, відповідачем визнано, що перерахунок пенсії позивачу був здійснений з 25.09.2014 року на виконання рішення суду.
Статтею 1 Закону України від 03 липня 1991 року № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Згідно ст. 3 Закону індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Відповідно до ст.4 Закону України від 03.07.1991р. №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
У разі, якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078 (зі змінами і доповненнями) (далі Порядок), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Згідно із пунктом 5 Порядку, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Виходячи з вищевикладеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації, у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки, фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії на підставі рішення суду (Постанова Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 10 квітня 2015 року) є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та, відповідно, для встановлення нового базового місяця.
Іншими словами, оскільки перерахунок пенсії позивача був здійснений з 25.09.2014 року не у зв'язку з тим, що заробітна плата збільшилася за рахунок підвищення (установлення) її складових, що виплачуватимуться постійно, а у зв'язку з тим, що відповідача зобов'язано рішенням суду виправити помилку, допущену при призначенні пенсії, і зазначена в постанові дата перерахунку - з 25.09.2014 року, це лише початкова дата визначеного судом періоду здійснення перерахунку в межах строків звернення з адміністративним позовом до суду, у відповідача не було підстав змінювати базовий місяць для обчислення індексації та позбавляти позивача права на індексацію, належну їй з дати призначення пенсії (останнього перерахунку).
Враховуючи, що через збільшення загального розміру пенсії внаслідок виконаного рішення суду, позивачу не було відомо про зменшення розміру індексації, про що стало відомо з листа відповідача від 07.07.2016 року (а.с.4), наведене дає суду підстави з метою повного захисту права позивача, про захист якого вона просить, визнати протиправними дії відповідача в частині проведення перерахунку пенсії через функцію «перерахунок пенсії через зміну надбавки» що призвело до зміни базового місця з 01.07.2011 року на 01.09.2015року та зобов'язати відповідача виправити помилки допущені при виконанні рішення суду та повернути позивачу індексацію в сумі 183,16 гривень з дати призначення та нарахувати індексацію на нову суму пенсії та виплатити її в повному обсязі.
Позивач в силу ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору (а.с.10), інші судові витрати по справі не значаться.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 94, 157, 158-163, 167 183-2, 186, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо зміни ОСОБА_1 в частині зміни базового місяця з липня 2011 року на вересень 2015 року.
Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області повернути ОСОБА_1 індексацію в сумі183 гривні 16 копійок з дати призначення та нарахувати індексацію на нову пенсію (після рішення суду) та виплатити суму недоплачених коштів, що утворилась внаслідок такого перерахунку, в повному обсязі.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Суддя І. В. Муранова-Лесів