Постанова № 59752844, 01.08.2016, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
01.08.2016
Номер справи
359/5534/16-а
Номер документу
59752844
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

дата документу :

Справа № 359/5534/16-а

Провадження № 2-а/359/210/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2016 року м. Бориспіль

Суддя Бориспільський міськрайонного суду Київської області Муранова-Лесів І. В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

11.07.2016 ОСОБА_1 звернулась до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з вище зазначеним позовом, в якому просить суд:

-визнати протиправною відмову Бориспільського ОУПФ України Київської області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в розмірі 80% від заробітку відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія;

- зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 % від заробітку відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції №2338/08/05 Г від 30 травня 2016 року, включивши в розмір заробітною плати за посадою для перерахунку та виплати пенсії: суму по посадових окладах в розмірі 1723 гривні 00 копійок, суму по надбавках за спеціальне звання за грудень 2015 року в розмірі 55 гривень 00 копійок, суму по винагороді за вислугу років за грудень 2015 року в розмірі 711 гривень 20 копійок, надбавки за високі осягнення за грудень 2015 року в розмірі 1244 гривень 60 копійок, фактично виплачену премію у грудні 2015 року в розмірі 8024 гривень 51 копійка, з урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум за період з 01.12.2015 року із збереженням 80 відсотків нарахування пенсії на момент виходу на пенсію (а.с.1-7).

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона звернулась до відповідача із заявою здійснити перерахунок пенсії згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія. Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило в перерахунку пенсії, вказану відмову позивач вважає неправомірною, такою, що суперечить нормам діючого законодавства.

Відповідно до письмових заперечень на позовну заяву від 22.07.2016 № 7359/10 року Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, який втратив чинність визначаються складові заробітної плати державного службовця для призначення (перерахунку) пенсії. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ст. 37-1 умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.

Крім того відповідач зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» не передбачено проведення перерахунку пенсій призначених, зокрема, відповідно до ЗУ «Про державну службу», виключено п. 4 та внесено зміни до п. 5, 6 постанови Кабінетів Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у частині, що стосувалась проведення перерахунку пенсії державним службовцям. Відповідач також зазначає, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України». Оскільки до 01.06.2015 року відповідний закон прийнятий не був, з 01 червня 2015 року пенсії по Закону України «Про державну службу» не призначаються та раніше призначені пенсії не перераховуються. Також зазначено, що з 01.05.2016 року набрав чинності ЗУ «Про державну службу» № 889-VІІ від 10.12.2015 року, яким не передбачено перерахунок раніше призначеної пенсії.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України розгляд даної адміністративної справи відбувався у скороченому провадженні в порядку, визначеному ч. 4 даної статті.

Так, за результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Перевіривши доводи позивача та заперечення відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Згідно з вимогами ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером, перебуває на обліку в Бориспільському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % від заробітку, що підтверджується протоколом №606 від 30.07.2012 року (а. с. 13).

Згідно з довідкою Бориспільської об'єднаної податкової інспекції від 31.05.2016 №507/Г/10-04-04-03, позивач працювала в ДПІ по Бориспільському району (в подальшому реорганізована в Бориспільську об'єднану державну податкову інспекцію) з 26.04.1995 року по 25.07.2012 року , звільнена з посади головного спеціаліста сектору персоналу 25.07.2012 у зв'язку з виходом на пенсію за віком згідно ст.38 КЗпП України (а.с.16).

Згідно з довідкою Бориспільської об'єднаної податкової інспекції від 30 травня 2016 року №2338/08/05Г (а.с.16), вона видана ОСОБА_1, яка була звільнена 25.07.2012 року з посади головного спеціаліста сектору персоналу для перерахунку пенсії непрацюючому державному службовцю у відповідності до наказу Державної фіскальної служби України «Про порядок організації бухгалтерського обліку та про деякі фінансові питання» від 09.12.2015 №973.

Згідно з розрахунками середнього розміру надбавки за високі досягнення у праці а також середнього розміру премії, виплачених працівниками Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у київській області, які мають спеціальні звання, у грудні 2015 року, для перерахунку пенсій відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 09.12.2015 року №973 головний спеціаліст, державний службовець 13 рангу (а.с.18,19), зазначено наступне: сума по посадових окладах за грудень 2015 року - 1723 гривні 00 копійок, сума по надбавках за спеціальне звання за грудень 2015 року - 55 гривень 00 копійок, сума по винагороді за вислугу років за грудень 2015 року - 711 гривень 20 копійок, надбавки за високі досягнення за грудень 2015 року - 1244 гривень 60 копійок (50%), фактично виплачена премія у грудні 2015 року - листопад 2015 року 1490,17 гривень(108%), грудень 2015 року - 6534,34 гривні(474%).

В зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена позивачу пенсія з 01 грудня 2015 року, вона звернулась 30.05.2016 року до відповідача з вимогою про надання відповіді про перерахунок її пенсії (а.с.11).

Листом від 02.06.2016 № 5502/03 відповідач відмовив в перерахунку, мотивуючи це тим, що згідно п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу» Податкового та Митного кодексів України, положення про помічника-консультанта народного депутата України. З 01.05.2016 року набрав чинності ЗУ «Про державну службу» № 889-VІІ від 10.12.2015 року, яким не передбачено перерахунок раніше призначеної пенсії (а.с. 12).

Статтею 37-1 Закону України «Про Державну службу» , у редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

В подальшому законодавство, яке регулює спірні правовідносини зазнало суттєвих змін.

Так, відповідно до змін, внесених Законом України N 76-VIII ( 76-19 ) від 28.12.2014, з 01.01.2015 року набула чинності нова редакція ст.37-1 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції від 25 березня 2014 року) було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п.5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою КМ України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови КМ України від 31 травня 2000 року №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Крім того, п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, який набув чинності з 1 квітня 2015 року, передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України».

Одночасно вказаним Законом було внесено зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу», в тому числі доповнено частиною шостою наступного змісту: з 1 січня 2016 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Крім того, з 1 травня 2016 року Закон України «Про державну службу», який містив вищенаведені положення щодо порядку призначення та перерахунку пенсій державним службовцям втратив чинність, та набрав чинності Закон України «Про державну службу» в редакції закону від 10 грудня 2015 року, за змістом ст.90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Проте Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Отже, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії.

При цьому суд також враховує, що позивач звернувся за перерахунком пенсії 30.05.2016 року, та, що відповідно до вимог ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою , частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З урахуванням викладеного суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та задоволенню не підлягають, оскільки на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії підстави для перерахунку пенсії були відсутні.

В зв'язку з цим понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору відшкодуванню також не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 94, 157, 158-163, 167 183-2, 186, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити повністю.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Суддя І. В. Муранова-Лесів