Постанова № 59741500, 16.08.2016, Варвинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
16.08.2016
Номер справи
731/290/16-а
Номер документу
59741500
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 731/290/16-а

Провадження № 2-а/731/7/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 серпня 2016 року Варвинський районний суд Чернігівської області

в складі судді Семенченка О.М.,

з участю секретаря Чичоти В.О.,

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Варвинського об'єднаного управління ПФУ про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

12 липня 2016 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом, яким просить зобов'язати Варвинське об'єднане управління ПФУ здійснити йому перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням раніше проведених виплат, включивши до розрахунку пенсії як складові заробітної плати нараховані та виплачені суми щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та суми виплаченої йому щомісячної індексації заробітної плати, починаючи з моменту призначення пенсії, тобто з 14 лютого 2012 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що перебуває на обліку Варвинського об'єднаного управління ПФУ, що є правонаступником УПФ України в Варвинському районі. З 13 лютого 2012 року одержує пенсію державного службовця за віком, призначену йому відповідно до Закону України «Про державну службу». При розрахунку розміру пенсії в заробітну плату, з якої нараховується пенсія, не включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, внаслідок чого пенсія йому виплачується в меншому, ніж повинна бути розмірі. У зв'язку з цим він звернувся до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії, однак отримав письмову відмову з посиланням на те, що з 1 червня 2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються. Оскільки, на його думку, це не є перерахунком пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, йому повинні дорахувати пенсію через її неправильне нарахування. Вважає рішення відповідача неправомірним та таким, що не відповідає діючому законодавству, при цьому порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, а тому він змушений звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав.

Ухвалою від 14 липня 2016 року було відкрито скорочене провадження по справі, позовні вимоги за період з 14 лютого 2012 року по 11 січня 2016 року залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку для звернення до суду за захистом своїх прав. Однак за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийшов до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, у зв'язку з чим справа була призначена до розгляду за загальними правилами.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та пояснив, що при подачі первинних документів про призначенні пенсії у виданій довідці Варвинською РДА про складові заробітної плати за 2010-2011 роки була включена сума матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в розмірі 6239,27 грн., проте таку довідку працівники Управління пенсійного фонду у Варвинському районі не прийняли і на їхню вимогу бухгалтер подала довідку без зазначених виплат. Дізнавшись про порушення своїх прав, він звернувся з заявою до Управління пенсійного фонду в Варвинському районі з проханням виправити допущену помилку і призначити пенсію, включивши до розрахунку пенсії як складової заробітної плати нараховані та виплачені суми щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та суми щомісячної індексації заробітної плати, але в його проханні було відмовлено.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, з надісланих письмових заперечень вбачається, що Варвинське об'єднане управління ПФУ просить в задоволенні позову відмовити, посилаючись на правомірність своїх дій, оскільки з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених включно Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, зазначив, що позивач не звернувся до Управління з заявою встановленого зразка та не подав довідку, яка передбачена Постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах «2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670». На підставі вищевикладеного, судом не можуть бути враховані вимоги щодо зобов'язання Варвинського об'єднаного управління ПФУ прийняти до розгляду заяву, яка фактично позивачем не подана та виходячи з того, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами.

Заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, врахувавши заперечення відповідача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено та не оспорюється сторонами, що позивач ОСОБА_1 з 14 лютого 2012 року перебуває на обліку в Варвинському об'єднаному управлінні ПФУ, що є правонаступником УПФ України в Варвинському районі Чернігівської області, та отримує пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Тобто, право на отримання пенсії та призначення йому пенсії як державному службовцю гарантується Законом України «Про державну службу», в редакції, що діяла станом на 14.02.2012 року в розмірі 80% заробітної плати.

Загальний стаж роботи позивача складає 39 років 11 місяців і 11 днів, з яких 17 років 1 місяць і 21 день - це стаж державної служби.

2 лютого 2012 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою (а.с. 18-19) про призначення йому пенсії як державному службовцю з заробітної плати та сум, отриманих ним за період з 1 лютого 2010 року по 1 лютого 2012 року, з яких утримувався, а також нараховувався і сплачувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок) на підставі довідки від 29.01.2016 року № 01-33/259 про складові заробітної плати, виданої Варвинською РДА.

Як вбачається з довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, виданої ОСОБА_1 23.02.2012 року та яка знаходиться в матеріалах дослідженої в судовому засіданні пенсійної справи, не зазначено виплачених йому сум в графі «інші виплати». Разом з тим, в аналогічній довідці про складові заробітної плати за аналогічний період, виданій позивачеві ОСОБА_1 Варвинською РДА від 29.01.2016 року, крім інших виплат, у графі «інші виплати» за 2010-2011 роки зазначено суму 6239,27 грн. Таким чином вбачається, що нарахування пенсії було проведено без врахування зазначеної суми.

Листом УПФ України в Варвинському районі № 1/С-2 від 11 лютого 2016 року ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що рішення про перерахунок (відмову у перерахунку) пенсії управлінням не може бути прийнято, оскільки він не звертався із заявою встановленого зразка та довідкою про складові заробітної плати, а надав лише її копію. Крім того, зазначено, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213 визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України, «Про судову експертизу», «Про національний Банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с. 14-16).

Заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна і додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших видів надбавок.

З системного аналізу наведених норм законодавства вбачається висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, що враховується при обчисленні пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року, яка згідно положень частини першої статті 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування усіма судами України та усіма суб'єктами владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, в тому числі й для відповідача.

Додатково слід зазначити, що статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; а формою довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань включено до інших видів виплат, які враховуються при обчисленні пенсії державного службовця.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції яка діяла на час призначення пенсії позивачу, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється, виходячи з сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент, виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до положень ст. 58 Конституції України в Україні закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні № 1-рп/99 від 09.02.1999 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, у відповідача не було правових підстав для відмови позивачеві у перерахунку пенсії з включенням до заробітку для обчислення пенсії всіх виплат, з яких було сплачено збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і це право, починаючи з 12 січня 2016 року підлягає відновленню.

З приводу посилань відповідача на п. 5 розділу ІІІ «Прикінцевих положень» Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2.03.2015 року № 213, що, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, слід зазначити, що дана норма стосується порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

У відповідності зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про необхідність захисту права позивача на перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги та індексації.

Відповідно до ст. 256 КАС України постанова суду про призначення та виплату пенсії у межах суми за один місяць підлягає негайному виконанню.

Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Варвинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 186, 256 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Варвинського об'єднаного управління ПФУ про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Зобов'язати Варвинське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з врахуванням усієї фактично нарахованої суми заробітної плати, на яку були нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги та індексації, нараховані та виплачені позивачеві в 2010-2011 роках, починаючи з 12 січня 2016 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати у розмірі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Варвинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України.

Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Варвинський районний суд.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.М. Семенченко