Постанова № 59738137, 12.08.2016, Крижопільський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
12.08.2016
Номер справи
134/999/16-а
Номер документу
59738137
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Крижопільський районний суд Вінницької області

2-а/134/28/2016

Справа № 134/999/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

"12" серпня 2016 р. Крижопільський районний суд

Вінницької області

в складі: головуючого - судді: Зарічанського В.Г.

з участю секретаря: Балух О.В.

та представника позивача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Крижопіль адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію,

В С Т А Н О В И В :

Своїм позовом до суду позивач просив визнати дії Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку протиправними та зобов'язати відповідача призначити йому та виплатити пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня звернення за призначенням пенсії, а саме з 19.05.2016 року.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням Серія НОМЕР_1, виданим 08 серпня 2002 року.

З 22.05.1986 року по 26.05.1986 рр. у зв'язку із виконанням задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС група викладачів та студентів інституту ім. Пирогова була направлена в Житомирську область, Овруцький район в села Журба, Липські Романи, Деркачі для надання медичної допомоги населенню, постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС, згідно з наказом № 125 по Вінницькому інституту ім. Пирогова від 25 червня 1986 року. Серед викладачів та студентів знаходився також і він, що підтверджується зазначеним наказом та випискою з даного наказу.

Після досягнення ним 50 річного віку, у травні 2016 року він звернувся до Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі своїм листом № 284/06-40/02-1 від 09.06.2016 року повідомило його про відмову в призначенні йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі того, що надані позивачем документи не містять відомостей про кількість днів роботи в населених пунктах зони відчуження та ним не надано довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою № 122 або інші передбачені документи, що могли б підтвердити факт відпрацьованих у зоні відчуження періодів роботи.

Вважає дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку протиправними, тому змушений був звернутися до суду за захистом свого порушеного права.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, в своєму письмовому запереченні заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що Управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі на законних підставах відмовило позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку.

Заслухавши представника позивача, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року. Дана обставина підтверджується відповідним посвідченням, копія якого знаходиться в матеріалах справи (а.с. 15).

Згідно з наказом № 125 по Вінницькому інституту ім. Пирогова від 25 червня 1986 року, з 22.05.1986 року по 26.05.1986 р.р. ОСОБА_2 приймав участь по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в Житомирській області, Овруцького району в селах Журба, Липські Романи, Деркачі, надавав медичну допомогу населенню, постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС (а.с. 9-11).

За наведених обставин, ОСОБА_2 має право на призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Після досягнення 50 років ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі з заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі ОСОБА_2 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було відмовлено (а.с. 7, 8).

Однак, як встановлено вище, зроблені висновки відповідача за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є помилковими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.

Так, причиною відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» була відсутність можливості встановити населений пункт та період, протягом якого він приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Разом з тим, перелік документів, що подаються до органу пенсійного фонду для призначення пенсії встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (зареєстрований в Мінюсті 27 грудня 2005 року за № 1566/11846) з урахуванням змін внесених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15.10.2009 року №23-1(зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2009 року за № 1050/17066) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення пенсій).

Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; б) документи про стаж роботи; в) довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3; г) документи про місце проживання (реєстрації) особи; ґ) при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документи, які засвідчують особливий статус особи, а саме посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Із вищевказаної норми випливає, що заявник, у разі не можливості надати довідку форми № 122 вправі надати «… інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.».

Тобто, в разі звернення особи з заявою про призначення їй пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до якої для підтвердження особливого статусу заявника додано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи те, що позивач ОСОБА_2 звернувшись до Управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій та оформлені відповідно до вимог чинного законодавства; враховуючи, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, а саме те, що він 5днів приймав участь по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в Житомирській області, Овруцького району в селах Журба, Липські Романи, Деркачі, надавав медичну допомогу населенню, постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС, тому він має право на призначення йому пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Дії Управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі, щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.

Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача, викладені в позовній заяві, є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст.ст. 71, 86, 159-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити повністю.

Визнати дії Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку протиправними та зобов'язати Крижопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити та виплатити ОСОБА_2 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення за призначенням пенсії, а саме, з 19 травня 2016 року.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а відповідачу з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя: