15.08.2016
Справа №642/4758/16а
Провадження№2а/642/179/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2016 р. Ленінський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді - Шрамко Л.Л., розглянувши у скороченому провадженні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова в якому просить визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова від 20.07.2016 протокол №97 про відмову йому в перерахунку пенсії державного службовця. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова провести з 01.12.2015р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця, на підставі довідки управління житлово-комунального господарства Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 12.07.2016 №0-4-3308/0/168-16 з додатком про складові заробітної плати за посадою спеціаліст 1 категорії з урахуванням підвищення посадових окладів, згідно з постановою КМУ від 09.12.2015р. № 1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів. Врахувавши до складу заробітної плати посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, за стаж державної служби, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, інші виплати (грошову винагороду за вислугу років, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соіально-побутових питань, індексацію заробітної плати), які є складовими заробітної плати для перерахунку пенсії. Премії, інші надбавки та виплати за його бажанням під час перерахунку визначити за останні 24 календарних місяці перед перерахунком. Зберегти процент нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у грудні 2006 року 81 % від середнього заробітку, починаючи з 01.12.2015.
Від представника відповідача надійшли письмові заперечення в яких зазначає, що згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії державного службовця можливий у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення N 213-УІІІ від 02.03.2015 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу". "Про прокуратуру". "Про судоустрій і статус суддів". "Про статус народного депутата України". "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу". "Про Національний банк України". "Про службу в органах місцевого самоврядування". "Про дипломатичну службу". Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника- консультанта народного депутата України. У зв'язку з тим, що відповідний закон прийнято не було, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно Закону України «Про державну службу». Оскільки поняття „норми пенсійного забезпечення є родовим поняттям, то воно включає в себе як норми щодо „призначення пенсій так і норми щодо „перерахунку пенсій. Таким чином, нові спеціальні пенсії з урахуванням вищезазначених законів не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Також заперечує проти вимог позивачки здійснити перерахунок в розмірі 81% від заробітної плати, оскільки дана норма є чинною. Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції 01.05.2016 року, яка є чинною на даний час, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% від їхньої заробітної плати.
Суд, вивчивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступного.
Згідност.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
Частиною 1ст.2 КАС Українипередбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч.2ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльностіКонституцієючи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивач з 2006 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова та отримує пенсію державного службовця, відповідно доЗакону України "Про державну службу".
Згідно п.3Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268 підвищуються на 25%.
12 липня 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова з письмовою заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року з більшого заробітку.
Відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за посадою спеціаліста 1 категорії управління житлово-комунального господарства Адміністрації Ленінського району Харківської міської ради станом на 01.12.2015 року заробітна плата позивача становить 5547,36 грн.
Відповідно до витягу з протоколу №97 від 20.07.2016 про відмову у перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких призначено (перераховано) пенсію, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213в статті 37-1 Порядку і умов перерахунку пенсій державним службовцям зазначено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Також визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015року законущодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України " Про державну службу"і з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезначеними законами, не призначаються, раніше призначені не перераховуються.
Статтею 2 Закону України «Про державну службу» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того,статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.Відповідно до ч. 1 цієї статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зістаттею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цим самимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, індексація, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13).
Згідно з ч.1ст.244-2 КАС Українирішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, муніципальна надбавка, індексація заробітної плати включаються в заробіток (дохід) державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Згідно ст. 37-1ЗУ «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цимЗакономвідповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затвердженихПостановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинностіЗаконом, визначається: іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.
Відповідно до довідки від 12.07.2016 № 0-4-3308/0/168-16, що видана головою адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради розмір заробітної плати за посадою з якої призначено пенсію позивачу, для її перерахунку з 01.12.2015 року складає 5547 грн. 36 коп.
Згідност. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи те, що позивач звернувся за перерахунком пенсії 12 липня 2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійсюватися з липня 2016 року.
Відповідно до положень ч. 1 ст.8та ч.1 ст.58 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.Законита інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3ст. 22 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1Закону України «Про державну службу», ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання відповідача на пункт 5Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015року законущодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно доЗакону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Відповідно ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач не надав доказів правомірності відмови у перерахунку пенсії позивача, він має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з 01.07.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з врахуванням всіх виплат на які нараховано страхові внески зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у розмірі 81% від середнього заробітку.
Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогахзакону, а тому є неправомірною.
Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити частково та визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця з 01.07.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з врахуванням всіх виплат на які нараховано страхові внески зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у розмірі 81% від середнього заробітку та зобовязати здійснити відповідний перерахунок з 01.07.2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Відповідно дост.94 КАС Українистягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову в сумі 551 грн. 20 коп.
Керуючись ч.1 ст.8,ст.19, ч.3 ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України, ст. 37-1Закону України «Про державну службу», ст. 42,45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст.ст.2,71,94, ч.4 ст.122, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова від 20.07.2016 протокол №97 про відмову ОСОБА_1 в провадженні перерахунку пенсії державного службовця.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова провести з 01 липня 2016 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 на підставі довідки Управління житлово-комунального господарства Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 12.07.2016 №0-4-3308/0/168-16 з додатком про складові заробітної плати за посадою - спеціаліст 1 категорії з урахуванням підвищення посадових окладів, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів та провести відповідні виплати із збереженням 81% заробітної плати державного службовця.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.Л. Шрамко