Постанова № 59730855, 09.08.2016, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2016
Номер справи
825/1402/15-а
Номер документу
59730855
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2016 року Чернігів Справа № 825/1402/15-а

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Кашпур О.В.,

за участі секретаря - Пушенко О.І.,

представників позивача - Усика М.Г., Бендзи О.М.,

представника відповідача - Устименко І.Г.,

представника третьої особи - Труби А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Слов'янські шпалери - КФТП" до Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення пені,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся з позовом до Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області і просить:

визнати протипарвною бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області, що полягає в не здійсненні перерахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2014 року в розмірі 18190978,00 грн. на поточний рахунок ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП";

стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" (ідентифікаційний код 00278876) пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість за травень 2014 року у період з 19.07.2014 по 06.05.2015 в сумі 3015416,25 грн.;

стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 18190978,00 грн. по декларації за травень 2014 року.

Ухвалою суду від 09.08.2016 провадження в справі в частині позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Слов'янські шпалери - КФТП" суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 18190978,00 грн. по декларації за травень 2014 року - закрито.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що на суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені. Позивач вважає, що граничним терміном, коли позивач мав отримати суму бюджетного відшкодування за травень 2014 року є 18.07.2014, оскільки 20.06.2014 - граничний термін подання податкової декларації, далі 20 днів на проведення камеральної перевірки (10.07.2014 граничний термін проведення перевірки). Останнім терміном на подання висновку до УДКСУ в Корюківському районі є 15.07.2014. Три операційні дні на перерахування коштів, отже позивач вважає, що останнім днем на здійснення автоматичного бюджетного відшкодування є 18.07.2014 року. Проте, всупереч приписам ст. 200 ПК України, бюджетне відшкодування з ПДВ за травень 2014 року в строки, передбачені ст. 200 ПК України, відповідачем здійснено не було. Фактично сума відшкодування з ПДВ у розмірі 18190978,00 грн. була отримана позивачем на розрахунковий рахунок лише 06.05.2015, що підтверджується копією банківської виписки. Кількість днів прострочення бюджетного відшкодування ПДВ становить 292 днів. Згідно розрахунку позивача сума пені за невідшкодування сум ПДВ за травень 2014 року складає 3015416,25 грн. Враховуючи наведене, позивач просить задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Управління ДКСУ у Корюківському районі та стягнення пені в сумі 3015416,25 грн. підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача - Управління ДКСУ у Корюківському районі позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволенні відмовити, пояснив, що органи казначейства не мають повноважень щодо визначення правомірності нарахування та суми пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування з податку на додану вартість. Відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів з державного бюджету та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845, органи казначейства лише виконують висновки податкових органів за наявності узагальненої інформації. УДКСУ в Корюківському районі листом від 30.04.2015 № 06-11/322/3453 отримало узагальнену інформацію № 17 (А) щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ по платнику - ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" та реєстр висновків від Корюківської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області про суми відшкодування податку на додану вартість від 06.05.2015 № 1. Враховуючи наявність висновку та узагальненої інформації, управління платіжним дорученням від 06.05.2015 № 37/1 перерахувало на рахунок позивача суму бюджетного відшкодування по декларації за травень 2014 року. Враховуючи наведене, відповідач вважає, що просторочення виплати суми бюджетного відшкодування ПДВ не було, отже вимоги позивача є безпідставними. Крім того, УДКСУ в Корюківськом районі вважає, що норми Податкового кодексу України не надають платнику податків права на нарахування та стягнення з Державного бюджету України пені внаслідок несвоєчасного відшкодування податку на додану вартість. Виходячи з наведеного, відповідач просить відмовити ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" в задоволенні позову.

Представник третьої особи - Крюківської ОДПІ ГУ ДФС в Чернігівській області в судовому засіданні заперечив прости задоволення позовних вимог ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" та зазначив, що 01.09.2014 висновок № 3717 щодо відшкодування з бюджету суми у розмірі 18190978 грн. згідно декларації за травень 2014 року було передано до казначейського органу. Третя особа звертає увагу на зміст податкових норм, які регламентують комплекс дій по підготовці та передачі висновку на автоматичне бюджетне відшкодування, відповідно до Постанови КМ України від 07.01.2011 № 39та Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування ПДВ за деклараціями, сума заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за якими з урахуванням уточнюючих розрахунків становить 100 тис. грн. і більше, затвердженого наказом ДПА України та Державного казначейства України від 03.02.2011 № 68/23, узагальнена інформація щодо обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (визначених у висновку) надсилаєься Центральним органом державної податкової служби до Державного казначейства України, яке в свою чергу направляє зазначену інформацію до своїх підпорядкованих органів для вжиття подальших дій в межах своєї компетенції. Таким чином третя особа вважає, що і податковим органом і органом казначейства вчинено всі належні дії щодо відшкодування позивачу сум ПДВ, а отже позовні вимоги є безпідставними, оскільки суму ПДВ відшкодовано з бюджету та відмови відповідача та третьої особи в здійсненні такого бюджетного відшкодування не було. Крім того, податкова вважає що оскарження бездіяльності податкового органу щодо ненадання висновку про суми відшкодування ПДВ не відповідають матеріально-правовому способу захисту порушеного права. Також Корюківська ОДПІ зазначає, що нарахування пені залежить від бюджетного відшкодування проте нормою п. 200.23 ст. 200 ПК України не передбачено способу судового стягнення. Аналогічна позиція висловлена в постанову Верховного суду України від 16.09.2015 по справі № 21-881а-15. Відшкодування з Державного бюджету України ПДВ є виключними повноваженнями податкових органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення такої заборгованості. Враховуючи наведене, Корюківська ОДПІ просить відмовити позивачу в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

Встановлено, що що 12.07.1994 ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" зареєстровано в якості юридичної особи та взято на облік до контролюючого органу як платника податків (Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24.04.2015, довідка від 15.02.2013, а.с. 16-18, а.с. 19).

ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" є платником податку на додану вартість відповідно до Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №100330214 від 31.03.2011 року. Дата реєстрації платником податку - 10 липня 1997 року (а.с. 20).

Згідно з п. 200.1, 200.3 п.п. «а» п. 200.4 ст. 200 ПК України, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг.

Пунктом 200.7 ст. 200 ПК України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Судом встановлено, що на виконання вимог зазначених положень Податкового кодексу України ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" 18.06.2014 подало до Корюківської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2014 року разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 18190978,00 грн. (а.с. 9-15).

Відповідно до п. 200.18 ст. 200 ПК України платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.

Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.

Згідно з п. 200.18.1 п. 200.18 ст. 200 ПК України контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до п. 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 р. N39 орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до п.п 200.18.2 п. 200.18 ст. 200 ПК України орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Корюківською ОДПІ ГУ ДФС в Чернігівській області за результатами камеральної перевірки ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" складено довідку від 08 липня 2014 року № 306/16/00278876, якою підтверджено суму бюджетного відшкодування податку на додатку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 18 190 978 грн., відображеного у податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2014 року.

Податковим органом 11 липня 2014 року підготовлено висновок №37-17 про відшкодування з державного бюджету на користь позивача суми податку на додану вартість розмірі 18 190 978, 00 грн., який передано 01 вересня 2014 року до УДКСУ в Корюківському районі ГУ ДФС у Чернігівській області Казначейської служби.

Крім того, в якості додатка до листа від 29.04.2015 № 10-10/265-11879 на адресу УДКСУ в Корюківському районі від Корюківської ОДПІ було надіслано узагальнену інформацію № 17(А) щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування, сформована за зверненнями головних управлінь ДФС.

Зазначені обставини не заперечувались представниками сторін в судовому засіданні.

В судовому засіданні встановлено, що суму бюджетного відшкодування було повернено ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" з державного бюджету лише 06.05.2015, що підтверджується платіжним дорученням №37/1 від 06.05.2015 (а.с. 41).

Аналіз п. 200.18 ст. 200 ПК України підтверджує висновок про те, що орган казначейства зобов'язаний перерахувати кошти щодо бюджетного відшкодування на рахунок платника податків з урахуванням 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, трьох робочих днів після закінчення перевірки та трьох операційних днів після отримання висновку. Таким чином, граничним терміном бюджетного відшкодування сум ПДВ на рахунок позивача є 18.07.2014, оскільки 20.06.2014 - граничний термін подання декларації з ПДВ, 20 днів на проведення камеральної перевірки (10.07.2014 останній день перевірки), 3 робочі дні на подання висновку (15.07.2014) та три операційні дні на перерахування коштів - 18.07.2014.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що оскільки УДКСУ в Корюківському районі перераховано суму бюджетного відшкодування 06.05.2015, тому відповідачем прострочено перерахування на банківський рахунок ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2014 року у розмірі 18 190 978, 00 грн. Строк перебігу просторочення починається з 19.07.2014 - наступний день з днем граничного перерахування на користь позивача бюджетного відшкодування ПДВ.

Кількість днів прострочення відшкодування ПДВ за травень 2014 року з 19.07.2014 по 06.05.2015 становить 292 днів.

Відповідно до п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

У разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 ПК вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування органом державної податкової служби за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у триденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Протягом трьох операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

На суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Наведена правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 03.06.2014 по справі № 21-131а14.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що в період з 19.07.2014 по 06.05.2015 було допущено протиправну бездіяльність щодо не перерахування на рахунок позивача суми бюджетного відшкодування з ПДВ за травень 2014 року.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що УДКСУ в Корюківському районі було здійснено перерахування сум податку на додану вартість за травень 2014 року з порушенням стоку і до моменту його відшкодування ця сума вважається заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. У відповідності до ст. 200 ПК України на суму заборгованості нараховується пеня.

Пеня за прострочення відшкодування ПДВ за травень 2014 року розраховується за наступним алгоритмом: розмір бюджетної заборгованості х (120% облікової ставки НБУ) / 365 (кількість днів у році) х кількість днів прострочення, та становить:

за період з 19.07.2014 по 12.11.2014 (включно) за ставкою 12,5% (кількість днів прострочення - 117): 18190978,00 *12,5 (ставка НБУ Постанова НБУ № 417 від 15.07.2014) * 1,2(120%)/100/365*117=852234,86 грн.;

за період з 13.11.2014 по 05.02.2015 (включно) за ставкою 14,0% (кількість днів прострочення - 85): 18190978,00 *14% (ставка НБУ Постанова НБУ № 719 від 12.11.2014) * 1,2(120%)/100/365*85=711690,87 грн.;

за період з 06.02.2015 по 03.03.2015 (включно) за ставкою 19,5% (кількість днів прострочення - 26): 18190978,00 *19,5% (ставка НБУ Постанова НБУ № 81 від 04.02.2015) * 1,2(120%)/100/365*26=303216,19 грн.;

за період з 04.03.2015 по 06.05.2015 (включно) за ставкою 30 % (кількість днів прострочення - 64): 18190978,00 *30 % (ставка НБУ Постанова НБУ № 154 від 02.03.2015) * 1,2(120%)/100/365*64=1148274,33 грн.

Всього сума пені за несвоєчасне перерахування ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" бюджетного відшкодування з ПДВ за травень 2014 року складає 3 015 416,25 грн.

Враховуючи наведене, суд погоджується з розрахунком пені позивача за період з 19.07.2014 по 06.05.2015 та вважає, що позовні вимоги про стягнення пені в наведеному вище розмірі є обґрунтованими.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги про визнання протиправною бездіяльності УДКСУ в Корюківському районі стягнення з державного бюджету пені за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість по декларації за травень 2014 року, а відповідачем не доказана правомірність своїх дій.

Враховуючи наведене, суд вважає, що оскільки УДКСУ в Корюківському районі було перераховано суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з простроченням, а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача, що полягає в не здійсненні перерахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2014 року в розмірі 18190978,00 грн. на поточний рахунок ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" та позовні вимоги про стягнення пені за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість по декларації за травень 2014 року за період з 19.07.2014 по 06.05.2015 в сумі 3015416,25 грн. підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протипарвною бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області, що полягає в не здійсненні перерахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2014 року в розмірі 18190978,00 грн. на поточний рахунок Публічного акціонерного товариства "Слов'янські шпалери - КФТП".

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Слов'янські шпалери - КФТП" (ідентифікаційний код 00278876) пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість за травень 2014 року у період з 19.07.2014 по 06.05.2015 в сумі 3015416 (три міліони п'ятнадцять тисяч чотириста шістнадцять) грн. 25 коп.

Присудити здійснені Публічним акціонерним товариством "Слов'янські шпалери - КФТП" (ідентифікаційний код 00278876) судові витрати в розмірі 560 (п'ятсот шістдесят) грн. 28 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області (15300, Чернігівська область, м. Корюківка, вул. К. Маркса, буд 10/1 код ЄДРПОУ 37750065).

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя О.В. Кашпур