ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2016 року Чернігів Справа № 825/1362/16
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Житняк Л.О.,
за участі секретаря Стасюк Т.В.,
представника позивача Приходько І.А.,
представника відповідача Слісаренка Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Козелецького геріатричного пансіонату про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
В С Т А Н О В И В:
26.07.2016 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Козелецького геріатричного пансіонату, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері держаного нагляду до відповідача, шляхом негайного зупинення робіт (виробництва): експлуатацію деревообробного кругло пильного верстата для повздовжнього розпилювання деревини та комбінованого деревообробного верстата; виконання газонебезпечних робіт; експлуатації ліфта реєстраційний № 1254; відсторонення від самостійного виконання робіт з підвищеною небезпекою працівників, які не пройшли відповідного навчання з питань охорони праці; трактора ЮМЗ-6КЛ 1986 року випуску, заводський №485631 (знаходиться в ангарі для зберігання сільськогосподарської техніки на підсобному господарстві) (згідно зави про зменшення позовних вимог).
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Вказані в Акті перевірки від 20.07.2016 №ІІІ/01 порушення на момент звернення позивача з даним позовом не усунені, з огляду на це позивач просив суд застосувати передбачені законодавством заходи реагування у сфері державного нагляду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, за врахуванням заяви про зменшення позовних вимог, та просив суд їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Суд протокольною ухвалою залишив позовну вимогу щодо застосування заходів реагування у сфері держаного нагляду до відповідача, шляхом негайного зупинення виконання робіт в діючих електроустановках та експлуатацію електроустановок Козелецького геріатричного пансіонату без розгляду.
Представник відповідача в судовому засіданні з заявленими позовними вимогами погодився частково, пояснивши, що ліфт використовується для обслуговування людей, що перебувають на верхніх поверхах пансіонату, а його зупинення значно ускладнить роботу закладу в цілому.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до плану проведення перевірок суб'єктів господарювання (виробничих об'єктів) Управління Держпраці в Чернігівській області на ІІІ квартал 2016 року, згідно наказу від 15.06.2016 № 99 та на підставі направлення на проведення перевірки від 15.06.2016 № 1, з урахуванням листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 06.04.2016 № 3632-01/10151-03, з позицією якого, щодо правомірності проведення перевірок контролюючими органами, погодились Міністерство фінансів України та Міністерство юстиції України, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 01.07.2016 по 20.07.2016 проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю, відповідача.
Під час проведення перевірки перевіряючими виявлено 167 порушень нормативно правових актів з охорони праці, які задокументовані Актом перевірки від 20.07.2016 №ІІІ/01, перелік яких міститься в розділі 5 цього Акту, із яких зазначені у рядках № 65-70, 97, 98, 104- 106, 107-1 10, 114, 116, 117, 139, 151, 152, 157, 162 порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (технологічне устаткування деревообробної промисловості); на деревообробному круглопильному верстаті для повздовжнього розпилювання деревини відсутнє огородження ріжучого інструмента (пили); на деревообробному круглопильному верстаті для повздовжнього розпилювання деревини в нижній частині під столом верстата відсутнє огородження пилки; на деревообробному круглопильному верстаті для повздовжнього розпилювання деревини не закрите клинопасове огородження; на деревообробному круглопильному верстаті для повздовжнього розпилювання деревини не виконано заземлення; на комбінованому деревообробному верстаті автоматично діюче огородження фуговального валу (віялове огородження), не зблоковане з пусковим та гальмівним пристроєм; не розроблений перелік газонебезпечних робіт; працівники каналізаційно-насосної станції не забезпечені засобами індивідуального захисту (протигазами, запобіжними поясами та інше); відповідальна особа за проведення газонебезпечних робіт не пройшла навчання й перевірку знань відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання й перевірки знань із питань охорони праці; при проведенні газонебезпечних робіт не оформляються наряд - допуск; відсутній журнал реєстрації наряд - допусків; відсутній наказ про призначення відповідального за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів; Підприємством не отриманий дозвіл на експлуатацію машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки (ліфта); відсутній наказ про призначення ліфтерів; особа, відповідальна за організацію експлуатації ліфтів не пройшла навчання і перевірку знань; під час проведення огляду ліфта, реєстраційний № 1254, виявлено корозію, шум (не стійка робота) редуктора, підтікання мастила із редуктора; ліфтери не мають 2 групи з електробезпеки; ліфтери не пройшли щорічне спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці; трактор ЮМЗ-6КЛ, 1986 року випуску, заводський № 485631, експлуатується без електростартерного запуску двигуна; відсутній затверджений перелік робіт в електроустановках що виконуються за нарядом, розпорядженням та в порядку поточної експлуатації; не призначені працівники, відповідальні за безпечне виконання робіт в електроустановках; електроустановки не укомплектовані придатними до експлуатації електрозахисними засобами відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці; електрошафова корпусу, ВРУ 1-11: згорілі губки рубильника вводу 1 та встановлені перемички з Р-1 на Р-2 по двох фазах що не надає можливості безпечного проведення перемикань.
Перелічені порушення стали підставою звернення до суду.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
За змістом ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Крім того, ст.4 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, (далі - Держпраці), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно п.7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Держпраці може покладати виконання завдань на утворені територіальні органи за міжрегіональним принципом. Наказом Держпраці від 04.02.2016 № 8, затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, згідно п.1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до вимог ст.38 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Так, спірні правовідносини регулюються Законом України від 05.04.2007 № 877."Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"
Статтею 1 Закону №877 передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
У відповідності до пункту 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за №1531/20269 (далі - Положення № 826) право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Згідно з ч.7 ст.7 Закону № 877 визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до п.5 ст.4 Закону № 877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем частково усунені порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю, що знаходить своє відображення в Актах перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 11.08.2016 №06/04-53/1, №08-07/49 та №05/23 (а.с.99-104) і відповідно - стало наслідком зменшення позовних вимог.
При цьому, суд не бере до уваги посилання відповідача на ускладнення роботи закладу в зв'язку з зупиненням експлуатації ліфта, оскільки відповідно до ст.21 Закону України "Про охорону праці" виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці. При цьому, роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки наведений у додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107.
Тобто, законодавством встановлено імперативний обов'язок роботодавця отримати такий дозвіл на експлуатацію ліфта.
Відповідно до п.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Таким чином, враховуючи те, що відповідачем усунені порушення лише в частині виконання робіт в діючих електроустановках та експлуатації електроустановок, а інші порушення відповідачем не усунуті, враховуючи заяву про зменшення позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов Управління Держпраці у Чернігівській області до Козелецького геріатричного пансіонату, про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) належить задовольнити повністю.
Пунктом 10 ч.1 ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі-будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Відтак постанова про застосування до відповідача заходів у вигляді негайного зупинення робіт (виробництва) експлуатації деревообробного кругло пильного верстата для повздовжнього розпилювання деревини та комбінованого деревообробного верстата, виконання газонебезпечних робіт, експлуатації ліфта реєстраційний № 1254, відсторонення від самостійного виконання робіт з підвищеною небезпекою працівників, які не пройшли відповідного навчання з питань охорони праці; трактора ЮМЗ-6КЛ 1986 року випуску, заводський № 485631 (знаходиться в ангарі для зберігання сільськогосподарської техніки на підсобному господарстві), підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері держаного нагляду (контролю) до Козелецького геріатричного пансіонату (вул. Братів Гжицьких, 1, с.Часнівці, Козелецький район, Чернігівська область, 17005, код ЄДРПОУ 03189953), шляхом негайного зупинення робіт (виробництва): експлуатації деревообробного кругло пильного верстата для повздовжнього розпилювання деревини та комбінованого деревообробного верстата; виконання газонебезпечних робіт; експлуатації ліфта реєстраційний №1254; відсторонення від самостійного виконання робіт з підвищеною небезпекою працівників, які не пройшли відповідного навчання з питань охорони праці; трактора ЮМЗ-6КЛ 1986 року випуску, заводський №485631 (знаходиться в ангарі для зберігання сільськогосподарської техніки на підсобному господарстві).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Л.О. Житняк