ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
10 серпня 2016 р.м.ОдесаСправа № 821/3712/15-а Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Домусчі С.Д.,
- Кравець О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі питання про призначення судової будівельно-технічної експертизи по справі за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 02 березня 2016 року по справі за адміністративним позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_2, третя особа - ОСОБА_3, про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Державна архітектурно-будівельна інспекція України звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2, третя особа - ОСОБА_3, про зобов'язання ОСОБА_2 знести самовільно збудовану господарську споруду (кухню), яка знаходиться по вул. Нова, 19, смт. Козацьке, Бериславського району, Херсонської області.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 02 березня 2016 року вказаний позов задоволено.
Не погодившись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.
В поданій апеляційній скарзі однією з підстав для скасування оскаржуваного рішення суду першої інстанції апелянт посилається на відсутність доказів можливості перебудови спірного об'єкта будівництва, а саме висновку експерта.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 КАС України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу.
Положеннями ст.ст. 7, 9 Закону України «Про судову експертизу» визначено, що судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також у випадках і на умовах, визначених цим Законом, судові експерти, які не є працівниками зазначених установ. Атестовані відповідно до цього Закону судові експерти включаються до державного Реєстру атестованих судових експертів, ведення якого покладається на Міністерство юстиції України. Особа або орган, які призначили судову експертизу, можуть доручити її проведення тим судовим експертам, яких внесено до державного Реєстру атестованих судових експертів, а у випадках, передбачених частиною четвертою статті 7 цього Закону, - іншим фахівцям з відповідних галузей знань.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 156 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі: призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
З огляду на наявні в матеріалах справи документи, а також, зважаючи на те, що визначення питань щодо відповідності спірного об'єкта вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, в тому числі, в частині дотримання протипожежних відстаней, а також можливості перебудови спірного об'єкта при наявності порушень вимог нормативно-правових актів у галузі будівництва потребує спеціальних знань, колегія суддів вважає за доцільне призначити судову будівельно-технічну експертизу та зупинити провадження у даній справі до одержання її результатів.
Враховуючи положення ст. 81 КАС України, ст.ст. 7, 9 Закону України «Про судову експертизу», колегія суддів вважає за можливе доручити проведення експертизи експертній установі - Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 14, 81, 156, 160, 165, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Призначити по справі за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 02 березня 2016 року по справі за адміністративним позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_2, третя особа - ОСОБА_3, про зобов'язання вчинити певні дії судову будівельно-технічну експертизу, поставивши перед експертом наступні питання:
1. Чи відповідають виконані будівельні роботи на об'єкті: «Будівництво господарських будівель та споруд (кухня) АДРЕСА_1, замовник - ОСОБА_2» вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва (ДБН, СНиП, стандартам, технічним умовам тощо)? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
2. Чи відповідає об'єкт: «Будівництво господарських будівель та споруд (кухня) АДРЕСА_1, замовник - ОСОБА_2» вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва (містобудівним, протипожежним, санітарно-гігієнічним тощо). Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?
3. Чи дотримані при будівництві об'єкта «Будівництво господарських будівель та споруд (кухня) АДРЕСА_1, замовник - ОСОБА_2» вимоги п. 3.1 ДБН 360** «Містобудування, планування і забудова міських і сільських поселень» в частині дотримання протипожежних відстаней? Якщо не дотримані, то в чому проявилось порушення?
4. У разі якщо об'єкт: «Будівництво господарських будівель та споруд (кухня) АДРЕСА_1, замовник - ОСОБА_2» не відповідає вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, чи призвела така невідповідність до порушень прав суміжного землекористувача ОСОБА_3, в чому це полягає?
5. У разі якщо об'єкт: «Будівництво господарських будівель та споруд (кухня) АДРЕСА_1, замовник - ОСОБА_2» не відповідає вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, чи можлива перебудова такого об'єкта з метою усунення такої невідповідності? Яким чином можлива така перебудова? У разі неможливості перебудови об'єкта: «Будівництво господарських будівель та споруд (кухня) АДРЕСА_1, замовник - ОСОБА_2» з метою усунення порушень нормативно-правових актів у галузі будівництва вказати причини.
Проведення експертизи доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз (місцезнаходження: 65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 21).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність передбачену ст.ст. 384, 385 КК України.
Зобов'язати сторін надати експерту всі необхідні документи для проведення експертизи, а також забезпечити можливість огляду об'єктів за адресою: АДРЕСА_1, попередивши про притягнення до передбаченої чинним законодавством відповідальності в разі невиконання вимог суду.
Витрати, пов'язані з проведенням експертизи покласти на ОСОБА_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_1).
Зупинити провадження по справі до одержання результатів експертизи.
Копію ухвали разом з матеріалами справи надіслати Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз (місцезнаходження: 65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 21).
Після проведення експертизи, матеріали справи з відповідними висновками, повернути Одеському апеляційному адміністративному суду.
Ухвала може бути оскаржена в частині зупинення провадження по справі до Вищого адміністративного суду України в порядку та в строки, встановлені ст. 212 КАС України.
В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: М.П. Коваль
Суддя: С.Д. Домусчі
Суддя: О.О. Кравець