Рішення № 59725365, 09.08.2016, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
09.08.2016
Номер справи
922/2125/16
Номер документу
59725365
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" серпня 2016 р.Справа № 922/2125/16

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Денисюк Т.С.

при секретарі судового засідання Цірук О.М.

розглянувши справу

за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області, м. Харків до Комунального підприємства "Есхарівське житлово-комунальне експлуатаційне управління-2011", смт. Есхар про стягнення коштів в розмірі 340 174,27 грн. за участю :

Представник позивача - ОСОБА_2 довіреність №01/01-25/08-18 від 04.01.2016 року;

Представник відповідача - не з"явився;

ВСТАНОВИВ:

Позивач Державна екологічна інспекція у Харківській області, звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Комунального підприємства "Есхарівське житлово-комунальне експлуатаційне управління-2011" про стягнення шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, в розмірі 340 174,27 грн..

Також позивачем заявлено до стягнення судові витрати в розмірі 5102,61 грн..

Ухвалою господарського суду Харківської області від 02.07.2016 року за позовною заявою було порушено провадження по справі №922/2125/16 та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні на 19 липня 2016 року.

Ухвалою суду від 19.07.2016 року розгляд справи було відкладено на 09 серпня 2016 року.

Представник позивача, яка брала участь в судовому засіданні 09.08.2016 року, додаткових заяв, клопотань та документів в обгрунтування своєї правової позиції не надала, підтримувала позовні вимоги в повному обсязі та просила суд їх задовольнити.

Відповідач правом на участь представника в судових засіданнях не скористався, витребуваних ухвалою суду документів та відзиву на позовну заяву не надав. Про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (арк. с.42, 47).

Приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 4,5,7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та згідно з наказом Державної екологічної інспекції у Харківській області від 15.10.2015 року № 198/01-04 у період з 09.11.2015 року по 27.11.2015 року проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності Комунального підприємства "Есхарівське житлово-комунальне експлуатаційне управління-2011".

За результатами вказаної перевірки був складений Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами № 198/01-04 від 27.11.2015 року (Акт перевірки), який був підписаний заступником директора Комунального підприємства "Есхарівське житлово-комунальне експлуатаційне управління-2011" ОСОБА_1, тобто порушення встановлені позивачем у зазначеному акті прийняті відповідачем без зауважень.

Відповідно до даного акту перевірки вбачається, що спеціалізація підприємства - є надання комунальних послуг населенню.

Так, перевіркою встановлено та актом зафіксовано, що водозабір підприємства складається з двох артезіанських свердловин, глибиною від 100,0 м до 105,0 м та дебітом 25,0 м3/год до 40 м3/год. Ліміт забору підземних вод складає 1365,1 м3/добу або 498,26 тис. м3/рік. Свердловини пробурені у 1965 та 1972 роках.

Вказані артезіанські свердловини розташовані за адресою Харківська область, Чугуївський район, с. Есхар (територія Філії "Теплоелектроцентраль" ТОВ "ДВ Нафтогазовидобувна компанія").

Дозвіл на спеціальне водокористування Укр.№5446 від 20.10.2011року, виданий Державним управлінням з охорони навколишнього природного середовища в Харківській області - Комунальному підприємству "Есхарівське житлово-комунальне експлуатаційне управління-2011", втратив чинність 30.06.2014 року.

Таким чином вбачається, що з 01.07.2014 року ЕЖКЕУ- 2011 здійснює самовільне водокористування з двох артезіанських свердловин за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст. 44, 48 Водного кодексу України.

Під час перевірки 09.11.15р., 12.11.15р., 17.11.15р. відділом інструментально- лабораторного контролю Держекоінспекції були відібрані проби стічних вод на скиді їх з очисних споруд до р. Уди та самої водойми вище та нижче скиду для проведення аналізів.

Відповідно до довідки ЕЖКЕУ- 2011 від 11.11.2015 року за № 1459 вбачається, що на артезіанських свердловинах регулярно ведеться облік водокористування за допомогою обладнання марки КСД-2ДМ-3584 із внесенням даних до журналу обліку за формою ПОД-11.

Обсяг самовільно забраної води ЕЖКЕУ- 2011:

з 01.07.2014 року до 31.12.2014 рік складає 165524,0 м3, відповідно до довідки ЕЖКЕУ- 2011 від 25.11.2015 року № 1502;

з 01.01.2015 року по 27.11.2015 рік складає 258607,0 м3, відповідно до довідки ЕЖКЕУ- 2011 від 11.12.2015 року № 1565.

Таким чином, ЕЖКЕУ- 2011 були порушені вимоги ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 44, 48 Водного кодексу України.

Для усунення порушень природоохоронного законодавства у сфері охорони та раціонального використання природних ресурсів, виявлених під час здійснення планової перевірки директору КП "Есхарівське житлово-комунальне експлуатаційне управління-2011" ОСОБА_3, Держекоінспекцією виданий припис від 03 грудня 2015 року №31/03-09 (арк.с. 26-27), яким було приписано отримати дозвіл на спеціальне водокористування в частині забору підземної води із артезіанських свердловин (п. 2 припису) .

У зв'язку з виявленими порушеннями, Держекоінспекцією з урахуванням норм передбачених "Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовищ України №389 від 20.07.2009 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009 року за №767/16783 із змінами, розраховано суму шкоди заподіяну державі внаслідок самовільного водокористування в розмірі 340 174,27 грн. та пред'явлено претензію № 75 від 22.12.2015 року щодо добровільного відшкодування шкоди.

Після отримання вказаної претензії та розрахунку шкоди відповідачем (згідно повідомлення про вручення поштового відправлення №6352400652080) шкода заподіяна державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства добровільно сплачена не була.

За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства, зокрема самовільного водокористування із артезіанських свердловин, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області складено протокол про адміністративне правопорушення № 000440 від 30.11.2015 року та винесено постанову про накладання адміністративного стягнення № 07/03-09 від 30.11.2015 року, згідно яких заступника директора ЕЖКЕУ-2011 - ОСОБА_4, було визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ст. 48 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 102,00 грн.

Вказаний адміністративний штраф був сплачений у добровільному порядку, про що свідчить платіжне доручення № 776 від 14.12.2015 року та лист відповідача від 15.12.2015 року № 1581 про стягнення адміністративного штрафу із заробітної плати.

Як зазначав Вищий господарський суд України у своєму роз'ясненні №02-5/744 від 27.06.2001 року "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища", у випадках накладення адміністративних стягнень за невиконання вимог природоохоронного законодавства на відповідальних посадових осіб підприємств, накладений штраф хоча й має матеріальний характер, але є заходом відповідальності, а не відшкодування шкоди.

Відповідно до ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.

Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України.

В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Згідно ст.1 Водного Кодексу України, водокористування - це використання води (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства. транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Водного Кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними вода із застосуванням каналів.

Відповідно до ст. 44 Водного Кодексу України, водокористувачі зобов'язані: дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин та санітарних вимог; здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними водами; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Згідно ст.49 Водного Кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається:

- Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;

- органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними. Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Відповідно до ст.110 Водного Кодексу України, порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи , винні у: забрудненні та засміченні вод, недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Згідно п. 4.5.2. Роз'яснення Вищого господарського суду України від 27 червня 2001 року №02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" (із змінами і доповненнями, внесеними роз'ясненням президії Вищого господарського суду України від 31 травня 2002 року № 04-5/609 рекомендаціями президії Вищого господарського суду України від 18 листопада 2003 року № 04-5/1429, від 25 березня 2009 року №04-06/44) вказано, що використання природних ресурсів без відповідного дозволу є самовільним.

За змістом статей 68, 69 Закону "Про охорону навколишнього природного середовища" заподіяні державі внаслідок такого використання збитки підлягають відшкодуванню незалежно від сплати збору за спеціальне використання природних ресурсів. Розмір цих збитків обчислюється на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик.

На підставі викладеного вбачається, що внаслідок дій відповідача, в частині самовільного водокористування підземною водою із артезіанських свердловин, державі заподіяно шкоду в розмірі 340 174,27 грн., яка підтверджується матеріалами перевірки Державної екологічної інспекції у Харківській області.

Виходячи з положень ст.1166 Цивільного Кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно ст. 111 Водного Кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно п. 1.6 Роз'яснень Вищого Господарського суду України від 27 червня 2001 ркоу №02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища", вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.

Враховуючи вказані обставини та те, що актом перевірки встановлено наявність в діях відповідача вини щодо самовільного водокористування з двох артезіанських свердловин за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, що було підтверджено погодженням відповідача, яке було виявлено у відсутності заперечень з боку керівництва КП "Есхарівське житлово-комунальне експлуатаційне управління-2011" щодо акту перевірки, сплатою штрафу за адміністративне правопорушення, а також з огляду на те, що відповідач не надав суду жодного доказу, який би спростовував наявність вини в його діях, хоча мав можливість скористуватись своїми процесуальними правами та надати документи в обґрунтування своєї позиції по справі, суд дійшов висновку про те, що позовна вимога позивача в частині стягнення шкоди в сумі 340 174,27 грн. правомірна та обґрунтована, а тому підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується положеннями ст. 49 Господарського процесуального кодексу України та покладає на відповідача витрати по сплаті судового збору в розмірі 5102,61 грн.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, керуючись ст.1166 Цивільного кодексу України, ст. ст. 44, 48, 49, 110, 111 Водного Кодексу України, ст.ст. 38, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 44 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства "Есхарівське житлово-комунальне експлуатаційне управління-2011" (63524, Харківська область, Чугуївський район, смт. Есхар, вул. Леніна, 17, код ЄДРПОУ 37525407) на користь держави: р/р 33117331700466, Чугуївське УК, с. Есхар, код ЄДРПОУ 37792204, банк одержувача ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 331 для нарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності", шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 340 174,27 гривень.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Комунального підприємства "Есхарівське житлово-комунальне експлуатаційне управління-2011" (63524, Харківська область, Чугуївський район, смт. Есхар, вул. Леніна, 17, код ЄДРПОУ 37525407) на користь Державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 1 під'їзд, 2 поверх, р/р 35214005081164, УК ДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ 37999518, МФО 820172) судовий збір в розмірі 5102,61 гривень.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 15.08.2016 р.

Суддя ОСОБА_5

Справа №922/2125/16.