ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11 серпня 2016 року Справа № 913/732/16
Провадження №19/913/732/16
За позовом Селянського (фермерського) господарства Золоте, с.Нижньопокровка Старобільського району Луганської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання, м.Луганськ
про скасування оперативно-господарської санкції
Суддя господарського суду Луганської області Косенко Т.В.
Секретар судового засідання помічник судді Воронько В.В.
У засіданні брали участь:
від позивача ОСОБА_1, представник за довіреністю №3/1 від 01.06.2016;
від відповідача ОСОБА_2, представник за довіреністю №134 від 19.07.2016.
С У Т Ь С П О Р У:
Селянське (фермерське) господарство Золоте звернулося до господарського суду Луганської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання про скасування оперативно-господарської санкції, накладеної відповідно до рішення №17 від 25.05.2016 у вигляді нарахування 22977 грн 00 коп. за недовраховану електричну енергію.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 21.06.2016 було порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 04.07.2016.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 04.07.2016 розгляд справи відкладений на 26.07.2016.
Відповідач відзивом №19-01/36/656 від 18.07.2016 вимоги позову відхилив, посилаючись на те, що у ході перевірки у споживача були виявлені порушення п.п.3.3, 10.2.9 та 10.3.1 Правил користування електричною енергією (далі ПКЕЕ, Правила) у вигляді дій споживача, які призвели до зміни показів приладу обліку (фіксація приладом обліку впливу електромагнітного поля напруженістю більше 10 В/м в діапазоні від 80 до 500 МГц на дисплеї зявилося повідомлення Error radio); що відповідно до паспорту лічильника електричної енергії NIK 2303LAРП3П при впливі на лічильник електромагнітного поля напруженістю більше 10 В/м в діапазоні від 80 до 500 МГц після 12 секунд на дисплеї зявляється повідомлення Error radio (лише для виконань з датчиком електромагнітного поля); у п.1.8.4 керівництва з експлуатації даного лічильника електричної енергії зазначено, що при здійсненні на лічильник електромагнітного поля напруженістю більше 10 В/м у діапазоні частот від 80 до 500 МГц протягом більше 3 с на дисплеї зявляється повідомлення Error radio, у журналі подій лічильника формується запис про вплив електромагнітного поля, повідомлення на дисплеї зникає тільки після зчитування даних через оптпорт або інший інтерфейс в залежності від виконання лічильника згідно з таблицею 1.1.; що втручання в роботу приладу обліку електричної енергії підтверджено актом про порушення №000585 від 24.02.2016, актом №361 від 11.03.2016 проведення експертизи лічильника та показами самого приладу обліку електричної енергії.
Позивач запереченням на відзив №119 від 21.07.2016 зазначив, що відповідачем не доведено факт втручання позивача в параметри розрахункового засобу обліку; що відповідачем не зазначено яким чином позивач вчинив втручання в роботу приладу обліку; що актом №361 проведеної експертизи встановлена відсутність втручання в роботу засобу обліку; що відповідно до п.1.3 ОСОБА_1 енергопостачальна організація з метою запобігання розкрадання електричної енергії на прилади обліку електричної енергії споживача можуть бути встановлені індикатори дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів. При цьому згідно з положеннями п.п.2.1, 3.1 ОСОБА_1 індикатори мають бути сертифіковані (атестовані у разі встановлення приладів обліку з вмонтованим індикатором) в установленому порядку та мають фіксувати вплив на прилад обліку електричної енергії магнітного або електричного полів. Факт установлення індикаторів має бути зазначений в акті пломбування, або в іншому документі, що підтверджує факт установлення таких індикаторів на приладі обліку та передачу цих приладів обліку, пломб та індикаторів на збереження споживачу; прилад обліку електричної енергії позивача має вмонтований датчик (індикатор) електромагнітних випромінювань, індикатор не має сертифікату і не атестований. Факт установлення індикатора та передачі його на збереження позивачу (разом з приладом обліку та пломбами) в акті про опломбування позивача не зазначений; що 24.02.2016 при проведенні перевірки відповідачем був складений акт б/н про пломбування розрахункової схеми, в якому відсутня інформація про індикатор та передачі його на експертизу разом з лічильником.
В судовому засіданні 26.07.2016 згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України була оголошена перерва до 11.08.2016.
Відповідач поясненням №19-01/36/697 від 05.08.2016 зазначив, що відповідно до листа ДП Укрметртестстандарт від 21.10.2013 №25-16/46 індикатори не являються засобами вимірювальної техніки, тому відповідно до Закону України Про метрологію та метрологічну діяльність не підлягають атестації. При виробництві лічильників індикатори встановлюють всередину корпусу лічильника, який опломбовують та наносять відбитки тавр представника ОТК виробника та державного повірника. Факт установлення індикаторів зазначає виробник у випускному паспорті, тому оформляти додатково окремий акт про його встановлення та збереження не має необхідності. В стандартах, що поширюються на електролічильник з вбудованим індикатором, мають місце вимоги щодо стійкості їх на вплив постійного та змінного магнітного поля і радіо поля на зміну їх функціонування. ДП Укрметртестстандарт не проводив і не планує організовувати проведення такої окремої атестації індикаторів з оформленням свідоцтв про атестацію, оскільки їх функціонування перевіряється під час проведення державних випробовувань лічильник за чинними стандартами; що Правилами та Методикою прямо не передбачено оформлення акту про пломбування, оскільки у них мова йде про складання акту про пломбування у разі встановлення пломб або індикаторів енергопостачальником на приладі обліку; що дані із електролічильника були зчитані за допомогою спеціалізованої програми Unik, яка розроблена заводом-виробником лічильників, і за результатами зчитування було виявлено: Срабатываний датчика ЭМИ-385.
Клопотанням №19-01/36/690 від 03.08.2016 відповідач просив залучити до справи посадових осіб заводу-виготовлювача приладів обліку NIK 2303LAРП3 Товариства з обмеженою відповідальністю НІК-Електроніка та Державного підприємства Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів для дачі пояснень та надання письмових пояснень з питання, чи підлягає атестації індикатор впливу електричного поля приладу обліку НІК 2303 LAРП3.
У судовому засіданні 11.08.2016 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Між Товариством з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання (постачальник, відповідач) та Селянським (фермерським) господарством Золоте (споживач, позивач) 01.04.2014 був укладений договір №482 про постачання електричної енергії, за умовами якого постачальник постачає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електричних установок споживача з загальною приєднаною потужністю 97,0 кВт, величини якої по кожному обєкту зазначені у додатку до договору Відомості про розрахункові засоби обліку електричної енергії споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатками до договору, що є його невідємною частиною. Також були визначені точки продажу електричної енергії (п.1.1 договору).
Згідно з пп.2.3.2 п.2.3 договору споживач зобовязався користуватися електричною енергією виключно на підставі договорів, укладення яких передбачено ПКЕЕ; забезпечити безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника (за службовим посвідченням) уповноважених представників постачальника та/або відповідальних представників підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок та проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання споживачу (субспоживачу) відповідно до встановлено ПКЕЕ порядку та виконувати їх обгрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень (пп.2.3.11 п.2.3 договору).
За невиконання або неналежне виконання зобовязань за договором сторони несуть відповідальність у порядку, визначеному чинним законодавством України (п.4.1 договору).
Відповідно до пп.4.4.3 п.4.3 договору споживач сплачує постачальнику вартість необлікованої електричної енергії, розрахованої виходячи з розрахункового добового споживання електричної енергії та кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалось з порушенням вимог ПКЕЕ відповідно до ОСОБА_1 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ України від 04.05.2006 №562 за діючими роздрібними тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (далі ОСОБА_1) у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження розрахункових засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу з метою зміни значення показів засобів обліку, зняття пломб з засобів обліку; зриву, порушення цілісності та пошкодження пломб Держспоживстандарта України та постачальника; самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або проводів до мережі постачальника (субспоживачем до мереж основного споживача); споживання електричної енергії поза засобами обліку; інших дій, визначених ПКЕЕ та Методикою.
Згідно з п.4.6 договору у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, на місці оформлюється двосторонній акт про порушення. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобовязана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальності сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що склала акт.
Згідно з п.9.3 договору цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2014. Договір вважається продовженим до 30.12.2016, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору оренди жодною із сторін не буде заявлено про припинення дії договору про постачання електричної енергії або перегляд його умов. Договір може бути розірвано і в інший термін за ініціативи будь-якої із сторін у порядку, визначеному законодавством України.
24.02.2016 на обєкті позивача ЗАВ-20 (зернова очисна установка) за адресою: Луганська область Старобільський район с.Нижня Покровка, вул.Польова №33, 36, 36а, 38, 39, 41, 42, 43, 44, 44а представниками Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання була проведена перевірка роботи засобів обліку електричної енергії. За результатами перевірки був складений акт про порушення №000585 від 24.02.2016, яким встановлено порушення позивачем п.п.3.2, 10.2.9, 10.3.1 Правил користування електричною енергією (далі ПКЕЕ). Також зазначено про дії споживача, які призвели до зміни показів приладу обліку (фіксація приладом обліку впливу електромагнітного поля напруженістю більше 10 В/м в діапазоні від 80 до 500 МГц на дисплеї зявилося повідомлення Error radio). Вказаний акт представником Селянського (фермерського) господарства Золоте не підписаний.
24.02.2016 Товариством з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання був складений акт №046225 технічної перевірки/заміни засобів обліку електричної енергії. На місці представниками відповідача лічильник електроенергії був знятий, укладений в пакет, який був опломбований пломбою відповідача №11032354, а потім згідно акту-повідомленню №000585/1 від 24.02.2016 направлений за місцем проведення експертизи.
11.03.2016 була проведена експертиза лічильника електроенергії зав.№0309322 типу NIK 2303LAРП3, за результатами якої складено акт №361, до висновку якого за результатами проведеної експертизи лічильник зав.№0309322 типу NIK 2303LAРП3 дата повірки ІІІ квартал 2015 визнано не придатний для подальшої експлуатації.
26.05.2016 на засіданні комісії Старобільського РЕМ з розгляду актів про порушення ПКЕЕ був розглянутий акт про порушення №000585 від 24.02.2016 та прийнято оформлене протоколом №17 рішення про визнання акту складеним правомірно та виконання розрахунку вартості необлікованої електроенергії внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ у відповідності до п.2.6 ОСОБА_1 визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562 (далі ОСОБА_1). Вартість необлікованої електричної енергії складає 22977 грн 00 коп.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з даними позовом до суду.
Згідно із ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обовязків (зобовязань) є, зокрема, договір.
Відповідно до ч.1 ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобовязаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються законами України Про засади функціонування ринку електричної енергії України та Про електроенергетику.
Відповідно до ч.1 ст.277 Господарського кодексу України абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду. Правила користування енергією, якщо інше не передбачено законом, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 3 Закону України Про електроенергетику передбачено, що відносини, повязані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, а також з централізованим диспетчерським (оперативно-технологічним) управлінням, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.1-4 ст.26 Закону України Про електроенергетику споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобовязаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.1.1 ПКЕЕ ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення). Норми розділів Загальні положення, Межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін та Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів поширюються на всіх споживачів без винятку.
Згідно з пп.5 п.8.1 Правил постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право на безперешкодний доступ (за предявленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку та технічної перевірки засобів обліку споживача відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.
Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України Про електроенергетику правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Розділ 6 ПКЕЕ Розрахунки за користування електричною енергією регламентує порядок складання актів у випадку виявлення порушень, повязаних з безобліковим користуванням електричною енергією.
Відповідно до п.6.37 Правил у разі виникнення сумніву з боку постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) у роботі розрахункових засобів обліку постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) виконує позапланову технічну перевірку розрахункових засобів обліку.
Згідно з п.6.38 Правил за результатами технічної перевірки складається акт, в якому зазначаються виявлені недоліки. У разі потреби проводиться експертиза відповідних засобів обліку. Якщо експертиза виявить втручання споживача в роботу засобів обліку, споживачу проводиться перерахунок кількості спожитої електричної енергії відповідно до законодавства України.
Відповідно до п.6.41 у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Враховуючи викладені приписи законодавства при проведенні перевірки представниками Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання роботи засобів обліку електричної енергії 24.02.2016 на обєкті позивача ЗАВ-20 (зернова очисна установка) за адресою: Луганська область, Старобільський район, с.Нижня Покровка, вул.Польова №33, 36, 36а, 38, 39, 41, 42, 43, 44, 44а були виявлені порушення позивачем п.п.3.2, 10.2.9, 10.3.1 Правил користування електричною енергією, про що складено акт про порушення №000585 від 24.02.2016.
Відносно виявлених порушень суд зазначає наступне.
Згідно з п.3.2 Правил відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідно до акту про порушення №000585 від 24.02.2016, складеного представниками відповідача, клемна кришка №12463337 не пошкоджена, щит обліку №12463338, №12463339 не порушено, ввідний автомат №12463340, №12463395 не порушені, також не було встановлено і інших порушень цілісності засобу обліку електричної енергії або пломб. Також не встановлено жодних порушень цілісності лічильника і в акті №046225 технічної перевірки/заміни засобів обліку електричної енергії від 24.02.2016 та акті №361 від 11.03.2016.
Таким чином, вказаними актами не встановлено пошкодження цілісності лічильника електроенергії зав.№0309322 типу NIK 2303LAРП3 та пломб, а тому посилання в акті про порушення №000585 від 24.02.2016 на приписи п.3.2 Правил та покладення відповідальності на позивача в даному випадку є необґрунтованим.
Згідно з п.10.2.9 Правил споживач електричної енергії зобовязаний забезпечувати функціонування власних розрахункових засобів обліку електричної енергії відповідно до вимог нормативно-технічних документів та паспортних даних заводу-виробника відповідних засобів обліку.
В складених відповідачем при проведенні перевірки 24.02.2016 актах не зазначено, які саме вимоги нормативно-технічних документів або паспортні дані заводу-виробника були порушені або не дотримані позивачем при експлуатації приладу обліку електричної енергії.
Відповідно до п.10.3.1 Правил споживач зобовязаний оперативно повідомляти органи Держенергонагляду, Держнаглядохоронпраці України, постачальника електричної енергії та електропередавальну організацію відповідно до їх повноважень про порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів обліку, що належать споживачу за ознакою права власності, користування, повного господарського відання або встановлені на території споживача.
В даному випадку неможливо встановити, коли саме на дисплеї лічильника зявилося повідомлення Error radio, тобто 24.02.2016 або раніше, враховуючи те, що останній контрольний огляд засобу обліку проводився 05.02.2016 (акт контрольного огляду №128677), тому неможливо встановити коли саме у споживача виник обовязок відповідно до п.10.3.1 Правил чи виник він взагалі. Крім того, відповідно до акту №361 від 11.03.2016 проведення експертизи лічильника електроенергії встановлено, що прилад обліку працює в межах метрологічних характеристик і слідів втручання не виявлено.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про те, що акт про порушення №000585 від 234.02.2016 не містить беззаперечних доказів того, що позивачем при експлуатації лічильника електроенергії зав.№0309322 типу NIK 2303LAРП3 були допущені порушення приписів п.п.3.2, 10.2.9, 10.3.1 Правил користування електричною енергією, а тому він не підтверджує факту порушення господарського зобовязання.
Також, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.6.40 ПКЕЕ у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до ОСОБА_1 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656.
Згідно п.6.42 ПКЕЕ на підставі акту порушень №000585 від 24.02.2016 уповноваженими представниками постачальника електричної енергії під час засідання комісії з розгляду актів про порушення 25.05.2016 було визначено обсяг недоврахованої електричної енергії в розмірі 22977 грн 00 коп. Рішення комісії оформлено протоколом №17 від 25.05.2016 і у звязку з відмовою позивача від підписання зазначений протокол, акт порушення, акт про усунення порушення, розрахунок величини вартості недоврахованої електричної енергії, рахунок на сплату та інші документи направлені відповідачем рекомендованим листом, який отриманий останнім 02.06.2016.
Відповідно до ч.2 п.2.1 ОСОБА_1 у разі незгоди споживача із зафіксованим в акті про порушення фактом пошкодження пломб та/або приладів обліку факт пошкодження установлюється експертизою, проведеною відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання енергопостачальною компанією результатів експертизи ОСОБА_1 не застосовується.
Відмова представника позивача від підписання акту про порушення №000585 від 24.02.2016 свідчить про його незгоду із виявленими під час перевірки порушеннями.
При цьому, відповідно до розяснення Держспоживстандарту від 15.02.2010 №1443/02-13, територіальні органи Держспоживстандарту проводять експертну повірку та надають висновок в акті проведення експертизи згідно Положення про проведення експертизи приладів обліку електричної енергії у побутових споживачів, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 21.06.2003 №322 тільки в частині щодо визначення фактичних метрологічних характеристик приладів обліку електроенергії.
Відповідно до пункту 3 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2006 №122, факти пошкодження приладів (систем) обліку, пломб на приладах, а також факти втручання в їх роботу, що призвели до заниження показань, встановлюються спеціалізованими організаціями (підприємствами), які мають право на проведення відповідної перевірки, із залученням представників Держспоживстандарту.
Обєм робіт з проведення перевірки метрологічних характеристик приладу обліку територіальними органами Держспоживстандарту України регламентується вимогами ДСТУ 2708 Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення, розділ Експертна повірка.
Пошкодження приладів обліку, пломб, а також факти втручання в їх роботу здійснюються спеціалізованими організаціями (криміналістичні центри МВС України, Науково-дослідні інститути судових експертиз тощо), які мають право на виконання таких робіт.
Крім цього, експертизи приладів обліку здійснюються спеціалізованими організаціями в межах їх компетенції.
Питання щодо можливості присутності споживача під час проведення експертизи засобу обліку, який належить споживачу або за збереження якого він відповідає, спеціалізованою організацією має бути врегульоване з урахуванням нормативно-правових актів, якими керуються спеціалізовані організації.
Враховуючи те, що питання необхідності проведення експертизи приладу обліку спеціалізованими організаціями, які мають право на виконання таких робіт, передбачено постановами Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 №1357 та від 08.02.2006 №122, факт втручання споживача в роботу приладу обліку має бути підтверджено висновком відповідної експертизи, проведеної спеціалізованою організацією.
Відповідачем не надано доказів того, що Лисичанський район електричних мереж Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання є спеціалізованою установою, яка має право проводити експертизу приладів обліку, тому судом не приймається до уваги акт №361 від 11.03.2016 проведення експертизи лічильника електроенергії.
Суд зазначає, що під час засідання комісії Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання 25.05.2016 з розгляду актів про порушення, за результатами якого прийнято рішення, оформлене протоколом №17 від 25.05.2016, про визнання акту про порушення №000585 від 24.02.2016 складеним правомірно та визначення обсягу недоврахованої електричної енергії в розмірі 22977 грн 00 коп. енергопостачальник не мав підстав без наявності відповідних висновків спеціалізованих організацій для здійснення нарахувань відповідно до п.2.1 ОСОБА_1.
З системного аналізу вищевикладеного, суд дійшов висновку, що порушення порядку проведення експертного дослідження приладу обліку - лічильника, а саме відсутність доказів проведення експертизи спеціалізованими організаціями, свідчить про недоведеність факту порушення, оформленого актом про порушення №000585.
Відносно доводів відповідача про те, що Правилами та Методикою прямо не передбачено оформлення акту про пломбування індикаторів, встановлених заводом-виробником всередині корпусу лічильника у разі встановлення пломб або індикаторів енергопостачальником на приладі обліку суд зазначає наступне.
Позивач не заперечує факт встановлення в нього засобу обліку типу NIK 2303LAРП3. При цьому, відповідач надав до суду паспорт на вказаний засіб обліку, номер якого відповідає номеру, зазначеному в Акті про порушення №000585 від 24.02.2016.
Згідно із п.3.32 ПКЕЕ при пломбуванні та/або встановленні індикаторів та приладів обліку з вмонтованими індикаторами оформляється акт про пломбування та встановлення індикаторів. В акті про пломбування та встановлення індикаторів мають бути зазначені: місце встановлення кожної пломби та/або індикаторів, сторона, яка їх встановила, сторона, відповідальна за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб і індикаторів на них. Акт про пломбування та встановлення індикаторів підписується керівниками або уповноваженими особами сторін, які брали участь у пломбуванні приладу обліку.
Таким чином, вказаним пунктом Правил передбачена необхідність оформлення акту про пломбування приладів обліку з вмонтованими індикаторами і не ставиться в залежність від того, чи був встановлений індикатор на заводі-виготовлювачі лічильника чи він встановлювався енергопостачальником.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно з ст.34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 застосовується при виявленні дій споживача, які призвели до зміни показників приладів обліку, в тому числі фіксації індикатором впливу постійного (зміненого) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), який є самостійним видом порушення та не потребує додаткового встановлення факту вчинення споживачем дій щодо крадіжки електроенергії (правопорушення), оскільки цей факт підтверджується самим індикатором.
Відповідно до п.2.3 паспорту на лічильник типу NIK 2303LAРП3, при впливі на лічильник електромагнітного поля напруженістю більше 10 В/м в діапазоні частот від 80 до 500 МГц спрацьовує датчик електромагнітного поля. Після 12 секунд на дисплеї зявляється повідомлення Error radio (лише для виконань з датчиком електромагнітного поля). Показники датчика скидаються у сервісному центрі. Про наявність датчика електромагнітного поля свідчить умовне позначення С.
В даному випадку відповідачем доведено, а позивачем підтверджено факт встановлення на лічильнику вмонтованого датчику (індикатору) електромагнітних випромінювань. В той же час відповідачем не доведено факту передачі на збереження цього індикатору споживачу відповідно до п.3.32 ПКЕЕ.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про необґрунтованість вказаних доводів відповідача.
Відносно посилань позивача на те, що індикатор не має сертифікату і не атестований суд зазначає наступне.
Відповідно до п.1.4 ОСОБА_1 індикатори встановлюються споживачу безоплатно відповідно до затверджених графіків. На вимогу споживача електричної енергії під час встановлення представниками енергопостачальника індикаторів на прилад обліку на такі індикатори або прилади обліку (у разі встановлення приладів обліку з вмонтованим індикатором) мають надаватися копії сертифіката про сертифікацію та/або свідоцтва про атестацію цих індикаторів або приладів обліку.
Відповідачем надано сертифікат (а.с.101) відповідності лічильників електричної енергії торгової марки NIK моделі НІК 2303 вимогам стандарту ТУ У 33.2-33401202-006:2007 (п.п.1.3.13б, 1.3.13в), що підтверджує сертифікацію вказаної марки лічильників, тому вказані доводи позивача суд вважає необґрунтованими.
Частиною 1 ст.216 Господарського кодексу України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки (ч.1 ст.217 Господарського кодексу України).
Відповідно до ст.235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобовязань до субєктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобовязання, що використовуються самими сторонами зобовязання в односторонньому порядку. До субєкта, який порушив господарське зобовязання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини субєкта, який порушив господарське зобовязання.
Відповідно до пп.4.4.3 п.4.3 договору споживач сплачує постачальнику вартість необлікованої електричної енергії, розрахованої виходячи з розрахункового добового споживання електричної енергії та кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалось з порушенням вимог ПКЕЕ відповідно до ОСОБА_1 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ України від 04.05.2006 №562 за діючими роздрібними тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (далі ОСОБА_1) у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження розрахункових засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу з метою зміни значення показів засобів обліку, зняття пломб з засобів обліку; зриву, порушення цілісності та пошкодження пломб Держспоживстандарта України та постачальника; самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або проводів до мережі постачальника (субспоживачем до мереж основного споживача); споживання електричної енергії поза засобами обліку; інших дій, визначених ПКЕЕ та Методикою.
Згідно з ст.237 Господарського кодексу України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобовязання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього предявлення претензії порушнику зобовязання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням. Оперативно-господарські санкції можуть застосовуватися одночасно з відшкодуванням збитків та стягненням штрафних санкцій.
Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обовязковим.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що в даному випадку матеріалами справи не доведено факту порушення господарського зобовязання позивачем, а отже відсутні правові підстави для застосування до позивача оперативно-господарських санкцій.
З огляду на викладе, позов підлягає задоволенню повністю.
Відносно клопотання відповідача №19-01/36/690 від 03.08.2016, в якому він просить залучити до справи посадових осіб заводу-виготовлювача приладів обліку NIK 2303LAРП3 Товариства з обмеженою відповідальністю НІК-Електроніка та Державного підприємства Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів для дачі пояснень та надання письмових пояснень з питання, чи підлягає атестації індикатор впливу електричного поля приладу обліку НІК 2303 LAРП3, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.30 Господарського процесуального кодексу України в судовому процесі можуть брати участь посадові особи та інші працівники підприємств, установ, організацій, державних та інших органів, коли їх викликано для дачі пояснень з питань, що виникають під час розгляду справи. Ці особи мають право знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, брати участь в огляді та дослідженні доказів. Зазначені особи зобовязані зявитись до господарського суду на його виклик, сповістити про знані їм відомості та обставини у справі, подати на вимогу господарського суду пояснення в письмовій формі.
Як вже зазначалось, відповідно до п.1.4 ОСОБА_1 індикатори встановлюються споживачу безоплатно відповідно до затверджених графіків. На вимогу споживача електричної енергії під час встановлення представниками енергопостачальника індикаторів на прилад обліку на такі індикатори або прилади обліку (у разі встановлення приладів обліку з вмонтованим індикатором) мають надаватися копії сертифіката про сертифікацію та/або свідоцтва про атестацію цих індикаторів або приладів обліку.
Відповідачем надано сертифікат (а.с.101) відповідності лічильників електричної енергії торгової марки NIK моделі НІК 2303 вимогам стандарту ТУ У 33.2-33401202-006:2007 (п.п.1.3.13б, 1.3.13в), що підтверджує сертифікацію вказаної марки лічильників, тому суд не вбачає підстав для задоволення вказаного клопотання.
Судовий збір згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов Селянського (фермерського) господарства Золоте до Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання задовольнити повністю.
2. Скасувати оперативно-господарську санкцію, накладену Товариством з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання на Селянське (фермерське) господарство Золоте відповідно до рішення №17 від 25.05.2016 у вигляді нарахування 22977 грн 00 коп. за недовраховану електричну енергію.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання, кв.Гайового, б.35А, м.Луганськ, ідентифікаційний код 31443937, фактична адреса: вул.Горького, б.123, м.Старобільськ Луганської області, на користь Селянського (фермерського) господарства Золоте, вул.Садова, б.12, с.Нижньопокровка Старобільського району Луганської області, ідентифікаційний код 30450503, судовий збір у сумі 1378 грн 00 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 16.08.2016.
Суддя Т.В. Косенко