Справа № 822/1099/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2016 року м. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівДанилюк У.Т. Польового О.Л. Божук Д.А. при секретарі за участі:Коваль Д.Л. представника позивача ОСОБА_5, представників відповідачів Зозулі В.П. та Кучерявої Т.П.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_8 до Державної фіскальної служби України , Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України щодо затвердження висновку про нарахування одноразової грошової допомоги на підставі Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 р. №707;
- зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області та Державну фіскальну службу України здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановлення II групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 р. №565-ХІІ, зі змінами та доповненнями, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 р. №850, виходячи із 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що йому 19.10.2015 р. згідно висновку Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії було встановлено ІІ групу інвалідності, причиною інвалідності є захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ України.
В подальшому ним було подано заяву (рапорт) до ГУ ДФС у Хмельницькій області про виплату грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності.
ДФС України було розглянуто подану заяву від 29.10.2015 р., та згідно висновку про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції, затвердженого першим заступником Голови ДФС України Біланом С.В., призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 60918,48 грн. на підставі Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою КМУ від 12.05.2007 р. №707.
Зазначає, що під час нарахування одноразової грошової допомоги ДФС України мала керуватись вимогами ст.23 Закону України "Про міліцію". Враховуючи положення вказаного закону, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. №850, розмір грошової допомоги повинен складати 275600 грн., що становить 200-кратний прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб.
Також вказує, що інформація стосовно розгляду його рапорту була отримана ним лише 30 травня 2016 р.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала.
Представники відповідачів в задоволенні позовних вимог просили відмовити. Зазначили, зокрема, що ст.23 Закону України "Про міліцію" визначає, що одноразова грошова допомога виплачується в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Розрахунок грошової допомоги був проведений згідно вимог Порядку №707.
Позивач безпідставно вважає, що допомога має нараховуватись та виплачуватись йому відповідно до Порядку №850, оскільки такий Порядок поширюється лише на працівників міліції. Окрім того, набрав чинності він лише 10.11.2015 р.
Також, посилаючись на постанову Верховного суду України від 8 липня 2014 р. по справі №21-184а14, вказували на те, що позивачем не доведено, що інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, а тому підстави для виплати спірної одноразової грошової допомоги відсутні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
06.08.2015 р. згідно наказу №219-о позивач був звільнений з органів податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області через хворобу.
19.10.2015 р. позивачу була встановлена 2 група інвалідності, в зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії АВ №0570517.
28.10.2015 р. позивачем було подано рапорт (з доданими документами) на ім'я в.о. начальника ГУ ДФС у Хмельницькій області для виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності.
Висновком Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 29.10.2015 р. про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України від 20 грудня 1990 р. №565-XII "Про міліцію" (який затверджений першим заступником голови ДФС України без зазначення дати) позивачу призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 60918,48 грн. Підставою для призначення допомоги в такому розмірі вказано п.1.2, 1.3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою КМУ від 12.05.2007 р. №707.
Одноразова грошова допомога позивачу залишається невиплаченою в зв'язку з відсутністю кошторисних призначень, про що свідчить, зокрема, лист Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 30.05.2016 р.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.
Так, відповідно до п.356.1 ст.356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Згідно із ч.6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" №565-XII (в редакції закону від 13 лютого 2015 року, який набрав чинності 12 березня 2015 року, далі також - Закон №565-XII) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Закон України "Про міліцію" втратив чинність 07 листопада 2015 р. в зв'язку з набранням чинності Закону України "Про національну поліцію" №580-VIII.
При цьому, відповідно до п.1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 р. №707 (який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин, та залишається чинним на час розгляду справи, далі - Порядок №707) одноразова грошова допомога виплачується у разі, зокрема, установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися:
1) під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі:
- п'ятирічного грошового забезпечення - інвалідам I групи;
- чотирирічного грошового забезпечення - інвалідам II групи;
- трирічного грошового забезпечення - інвалідам III групи;
2) у період проходження служби, - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно із ступенем втрати працездатності, який визначається медико-соціальною експертною комісією.
Порівнюючи наведені положення Закону №565-XII по Порядку №707, суд приходить до висновку, що ними по-різному врегульовано питання стосовно розміру виплати одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності.
При цьому, згідно ч.4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, суд вважає, що відповідачі повинні були застосувати чинний на момент встановлення інвалідності, звернення позивача і прийняття оскаржуваного висновку Закон України "Про міліцію" №565-XII (як правовий акт, який має вищу юридичну силу) та призначити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 200 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи.
При цьому порядок та умови призначення одноразової грошової допомоги в спірних правовідносинах визначені саме Порядком №707.
Так, п.5 Порядку №707 визначає перелік документів, які необхідно подати працівнику податкової міліції органу державної податкової служби за місцем проходження служби для виплати грошової допомоги в разі установлення групи інвалідності.
Відповідно до п.7 Порядку №707 орган внутрішніх справ, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, подає МВС та ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті).
МВС та ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати.
Таким чином, відповідачами безпідставно було призначено позивачу одноразову грошову допомогу у меншому розмірі, ніж встановлено законом. Суд зазначає, що призначення одноразової грошової допомоги позивачу в розмірі відповідно до Порядку №707 було б можливим лише за умови, що він мав право на отримання такої допомоги до 12 березня 2015 року. Однак, оскільки він набув таке право після 12 березня 2015 року та у період чинності ст.23 Закону України "Про міліцію" №565-XII, розмір допомоги має бути визначений саме у відповідності із вказаним законом.
Стосовно посилання представників відповідачів на постанову Верховного суду України від 8 липня 2014 р. по справі №21-184а14, суд вважає такі безпідставними, оскільки вирішальне застосування до спірних правовідносин має ч.6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" (в редакції, що набрала чинності 12 березня 2015 року), норми якої у згаданій постанові були в іншій редакції та не передбачали конкретного розміру одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, що настала в період проходження служби. Правовий висновок Верховного суду по справі №21-184а14 не стосується спірних правовідносин, оскільки фактично вказує на необхідність правильного застосування лише норм Порядку №707.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що внаслідок помилкового застосування норм законодавства, відповідачами порушено право позивача на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі, визначеному Законом №565-XII, тому рішення ДФС України щодо затвердження висновку про нарахування одноразової грошової допомоги на підставі Порядку №707, є протиправним та підлягає скасуванню.
За таких обставин, слід зобов'язати відповідачів здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановлення II групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" №565-ХІІ, виходячи із 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
Посилання ж позивача на аналогічність розміру непризначеної допомоги нормам Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 р. №850 (далі - Порядок №850), та необхідність здійснення перерахунку та виплату допомоги, окрім Закону, також згідно Порядку №850, є безпідставними, оскільки останній не поширює свою дію на спірні правовідносини в частині здійснення такого перерахунку та виплати допомоги (враховуючи те, що вказаний Порядок не був чинним на момент виникнення спірних правовідносин, а також зважаючи на суб'єктний склад, на який він поширює свою дію).
На підставі наведеного суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 158-163, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України щодо затвердження висновку про нарахування одноразової грошової допомоги на підставі Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 р. №707;
Зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області та Державну фіскальну службу України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_8 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановлення II групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" №565-ХІІ, виходячи із 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 16 серпня 2016 року
Головуючий суддя судді /підпис/У.Т. Данилюк О.Л. Польовий Д.А. Божук "Згідно з оригіналом" Суддя У.Т. Данилюк