Провадження № 2-а/628/43/16
Справа № 628/2253/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2016 року Купянський міськрайонний суд Харківської області
у складі : головуючого судді Гетьман Л.В.,
при секретарі Бабенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Купянську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Купянського обєднаного управління пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, суд
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом, посилаючись на те, що ворганах прокуратури на посадах прокурорів і слідчих прокуратури він пропрацював з 06.06.1995 р. по 30.08.2011 р., загальний стаж роботи на цих посадах склав більше 15 років. З серпня 2011 р. перебуває на обліку в Купянському обєднаному управлінні Пенсійного Фонду України Харківської області, де йому призначена та виплачується пенсія за вислугу років у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» з 11.08.2011 р. довічно. Пенсію за вислугу років йому було призначено відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 р., з послідуючими змінами та доповненнями, в редакції Закону, що діяла на час його звернення за призначенням пенсії, а саме згідно ст.50-1 цього Закону, у розмірі 90% від суми його місячної заробітної плати. Прокуратурою Харківської області йому було надано довідку №18-81 від 10.02.2016 р. про розмір місячної заробітної плати на посаді станом на 01.12.2015 р., у звязку з чим у нього виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. Він звернувся до Купянського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області із заявою про перерахунок пенсії та надав довідку прокуратури Харківської області №18- 81 від 10.02.2016 р., однак, рішенням Купянського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області № 11 від 25.05.2016 р. йому відмовлено в перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. Мотивуючи надану відмову відповідач посилається на те, що "норма ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» втратила чинність у звязку з прийняттям нового Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VІІ, який набрав чинності з 15.07.2015 року. Вважає, що вказана відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є незаконною та необгрунтованою, такою, що грубо порушує його права, законні інтереси та норми Конституції України. Заробітна плата прокурорсько-слідчих працівників підвищилась з 1 грудня 2015 року (згідно постанови КМУ від 09 грудня 2015 р. № 1013). він має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 січня 2016 року.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, які просить суд задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні, заперечував щодо задоволення позовних вимог, підтримав свої заперечення до адміністративного позову, зазначивши, що з 01.06.2015 року норми Закону України "Про прокуратуру", в тому числі ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій прокурорським працівникам, скасовано на підставі Закону № 213-VI11, у зв'язку з чим підстави для проведения перерахунку пенсії позивачу відсутні.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на пенсійному обліку в Куп'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області, яке є правонаступником Управління Пенсійного Фонду України в Куп'янському районі Харківської області та отримує пенсію за вислугу років з 11 серпня 2011 року, призначену згідно статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% від суми місячного заробітку.
Відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників або у зв'язку із звільненням з роботи.
Відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів»працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.
У зв'язку з підвищенням окладів, позивач 20.05.2016 р. звернувся до відповідача із письмовою заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі виданої прокуратурою Харківської області довідки № 18-81 від 10.02.2016 року про розмір заробітної плати.
Листом від 28 березня 2016 р. відповідачем відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі Закону України «Про прокуратуру» № 1697-УІІ від 14.10.2014 р. у звязку з відсутності правових підстав так як на теперішній час відсутні умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури які визначаються Кабінетом міністрів України.
Відповідно дост. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно зіст. 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимогст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.
Відповідно до положеньст.22 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно статей22,64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно дост. 22 Конституції Українине допускається.
Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 № 213передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно доЗаконів України «Про державну службу», "Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», на думку суду стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення нормЗакону України "Про прокуратуру".
Враховуючи, що позивач звернувся 20.05.2016 р. до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, відповідач повинен був керуватисяст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є на думку суду, неправомірною.
Згідно ч. 3ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13), а також існуючи практику Європейського суду з прав людини.
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
ВнесеніЗаконом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"зміни достатті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцятастатті 50-1 Закону № 1789-ХІ. Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Згідно зіст. 244-2 КАС Українивисновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першоїстатті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Крім того, рішенням Європейського суду з прав людини (Пята секція) у справі «СУХАНОВ ТА ІЛЬЧЕНКО ПРОТИ УКРАЇНИ» (CASE OF SUKHANOV AND ILCHENKO v. UKRAINE) (Заяви № 68385/10 та 71378/10) від 26 червня 2014 року було визначено, що відсутність Закону автоматично означає порушення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, так як державою не було здійснено певні дії щодо нормативного визначення проведення пенсійних виплат і надбавок, які підлягали виплаті, що становило втручання в права заявників, передбачені статтею 1 Першого протоколу. Не було надано жодних пояснень цієї бездіяльності, яка тримала заявників у невизначеності. Таким чином, суд не бачає жодних причин, чому органи влади не вжили заходів для визначення розміру надбавки до пенсії заявників і вважає це втручання невиправданим.Отже, було порушення права заявників, передбаченого статтею 1 Першого протоколу.
Відповідно до ч. 1, 2ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, враховуючи викладене вище, суд вважає, що відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод та Європейського суду з прав людини, який визначив, що відсутність нормативно-правового акта, який би визначив розмір виплати, на яку розраховує заявник, є невиправданим втручанням.
Посилання відповідача на положенняЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 рокуза №213 є неспроможними, оскільки вони врегульовують питання призначення пенсій, а не їх перерахунку. Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на пенсійне забезпечення, тому позовні вимоги останнього підлягають задоволенню в повному обсязі, як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 17, 18, 19, 104-106, 162, 244-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Позов ОСОБА_1 до Купянського обєднаного управління пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним рішення Купянського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області № 11 від 25.05.2016 р. щодо відмови в перерахунку з 01.01.2016 р. пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Харківської області № 18-81 від 10.02.2016 р., відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789- XII від 05.11.1991 р. в редакції, чинній на момент призначення пенсії, та скасувати вказане рішення Купянського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області № 11 від 25.05.2016 р. про відмову в перерахунку пенсії.
Зобов'язати Купянське обєднане управління Пенсійного Фонду України Харківської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50- 1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 р. в редакції, чинній на момент призначення пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Харківської області № 18-81 від 10.02.2016 р., без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.01.2016 р. та здійснювати відповідні виплати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 1102,40 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Купянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10 денний строк з дня отримання копії даної постанови.
Суддя: Л.В. Гетьман