Кегичівський районний суд Харківської області
Справа № 624/501/16-а
№ провадження 2-а/624/4/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
смт. Кегичівка 15 серпня 2016 року
Кегичівський районний суд Харківської області у складі головуючого судді Криворотова С.В., за участі секретаря Проскурні Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання неправомірними дії щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», зобовязати його здійснити такий перерахунок з 01.01.2016р. на підставі довідки прокуратури Харківської області про заробітну плату від 24.05.2016р. №18-473 виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати, без обмеження її граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією та стягнути з відповідача на його користь сплачений судовий збір в розмірі 551,20 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що з ісерпня 1981р. по 28.05.2004р. він працював в органах прокуратури. Рішенням управління Пенсійного фонду України в Кегичівсько му районі (нині Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області) йому призначено пенсію за вислугу років на підставі ч.1 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (зі змінами) у розмірі 90% від заробітної плати прокурора і з того часу він отримував пенсію з урахуванням відповідних підвищень. Положення цієї статті збереглося в редакції від 23.12.2010р. Постановою КМУ від 31.05.2012р. №505 «Про упорядкування структури та умов праці працівни ків органів прокуратури» (із змінами) затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури всіх рівнів. Позивач вважає, що на підставі зазначеної постанови у нього виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016р.
30.05.2016р. він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії надавши довідку прокуратури Харківської області про заробітну плату станом на 01.12.2015р., але отримав відмову, в звязку з тим, що відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р.№213 з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечен ня в частині призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокурату ру», тому з 01.06.2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених цим законом не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Не погодившись із цим, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач зазначає, що посилання відповідача на ЗУ «Про внесення змін до деяких актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213 є безпідставним, оскільки у цьому Законі визначено, що у разі неприйняття до 01.06.2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з цієї ж дати скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до перелічених законів, у т.ч. і до ЗУ «Про прокуратуру». Позивач же у своїй заяві просив перера хувати пенсію, а не призначити її, тому обмеження, встановлені зазначеним Законом, не стосують ся пенсіонерів, які вже отримували пенсію і мали право на її перерахунок. Норма, що викладена у п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких актів України щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів, у т.ч. і ЗУ «Про прокуратуру», свідчить лише про те, що з 01.06.2015р. не здійснюється призначення пенсії відповідно до спеціального законодавства, тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015р. та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше. З огляду на наведене, позивач вважає, що перерахунок пенсії, як працівнику прокуратури, мають застосо вуватись норми, що визначають розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, що діяли на момент призначення пенсії, відповідно вважає, що відповідач безпідставно відмовив йому у перерахунку пенсії та просив задовольнити його позовні вимоги.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач подав заперечення проти позову, у яких просив відмовити в задоволенні позову. В запереченні зазначив, що з 01.01.2016р. пенсія державним службовцям та прирівняним до них особам призначається на загальних умовах. Спеціальні пенсії, призначені до 01.01.2016р. випла чуються у розмірах, визначених законодавством, яке діяло до вказаної дати. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213 з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ряду спеціальних законів України, в т.ч. Закону України «Про прокуратуру». Відтак, починаючи з 01.06.2015р. органи ПФУ пенсії відповідно до Закону не призначають і не перераховують. Водночас, постановою КМУ від 09.12.2015р. №1013 внесено змі ни, зокрема, до постанови КМУ віж 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визна чення розмірів заробітку для прорядку обчислення заробітної плати при проведенні перера хунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ. Отже, для перерахунку раніше призначених за спеціальними законами пенсій особам, посадові оклади яких будуть підвищені відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015р.№1013, підстави відсутні.
Дослідивши письмові пояснення сторін та інші матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що у 2004р. позивачеві дійсно призначено пенсію за вислугу років на підставі ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (далі Закон) у розмірі 90% від заробітної плати прокурора і з того часу отримував пенсію з урахуванням відповідних підвищень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.
У відповідності до ст. 50-1 Закону (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч.13 вищевказаної статті, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за докумен тами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Так, ч.18 ст.50-1 Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно з ч.1 ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 501 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Положеннями ст.22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до спеціальних законів України, в тому числі Закону України «Про прокуратуру».
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Враховуючи, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, відповідач повинен був керуватися ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали. Отже, відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивачу на підставі заяви від 30.05.2016, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Харківської області від 24.05.2016р.№18-473 про заробітну плату та частин 13, 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на грудень 2010 року) з розрахунку 90% від середнього щомісячного (чинного) заробітку відповідної посади робітника прокуратури з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 10.12.2013 (справа №21-348а13), від 06.10.2015 (справа №127/11720/14-а). Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10.12.2013 у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перера хунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у від сотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Крім цього, відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам мо же бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативному акті.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування нор ми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, пере дбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушене право пози вача на перерахунок пенсії, рішення відповідача є неправомірним, тому позовні вимоги підляг ають задоволенню як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Відповідно до положень ст.94 КАС України, документально підтверджений сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись ст.ст.6,11,55,69,71,94,99,158-163,183-2,244-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (рішення №64 від 19.03.2016р).
Зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2016р. на підставі довідки прокуратури Харківської області про заробітну плату №18-473 від 24.05.2016р. та ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001р., виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати, без обмеження її граничного розміру, та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією.
Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Красноградського об'єднаного управління Пенсій ного фонду України в Харківській області.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Харківської області через цей районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії, і набирає законної сили піс ля закінчення цього строку.
Суддя С.В. Криворотов