12.08.2016
Справа № 638/11924/16-а
2-а/638/412/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(у порядку скороченого провадження)
12 серпня 2016 року м. Харків Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:головуючого судді Руднєвої О.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні районного суду м. Харкова справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
21.07.2016 року до Дзержинського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1, в якій позивач просить визнати неправомірними дії УПФ України в Дзержинському районі міста Харкова щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру». Зобовязати УПФУ України в Дзержинському район міста Харкова провести перерахунок пенсії за вислугою років.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 29.07.2016 р. відкрите скорочене провадження у справі за даним адміністративним позовом, копію якого направлено відповідачу.
В своїй позовній заявіпозивачпосилається на те, що з лютого 2005 року вона перебуває на обліку у Управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова та отримує пенсію, яка призначена на підставі ст 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», що діяв на той час, у розмірі 90 % середнього заробітку посади начальника відділу Генеральної прокуратури України. У подальшому органами пенсійного фонду здійснювались перерахунки пенсії, призначеної їй на підставах, передбачених статтею закону у звязку із підвищенням посадових окладів працівників органів прокуратури, а також звільненням її з органів прокуратури України у звязку з виходом на пенсію за вислугою років у вересні 2010 року.
01.07.2016 року вона звернулась до органів пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року, якою підвищено посадові оклади працівникам прокуратури.
Листом УПФ України в Дзержинському районі міста Харкова №379/Ш-11 від 12.07.2016 року повідомлено про відмову в перерахунку пенсії.
Відповідач направив свої заперечення проти позову, в яких просить суд відмовити у повному обсязі в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, мотивуючи свою позицію тим, що з лютого 2005 року позмвач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова признаену відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.2991 року №1789 ( в редакції чинній на час призначення) у розмірі 90% від середньомісячного заробітку на посаді начальнрка відділу Генеральної прокуратури України.
Позивач 01.07.2016 року звернулась до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 22.06.2016 року №18-1014зп.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-УІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", «Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів", «Про статус народного депутата України", Мпо Кабінет Міністрів України", «Про судову експертизу", «Про Національний банк України", «Про службу в органах місцевого самоврядування", «Про дипломатичну службу". Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Закон України від 02.03.2015 р. № 213-УІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» набрав чинності з 1 квітня 2015 року.
Тобто, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про прокуратуру", не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Оскільки Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015року № 213 набрали чинності 01.06.2015 року, та станом на час звернення Позивача не визнанні у встановленому порядку такими, що не відповідають Конституції України, не скасовані, то наданий час підстави для проведення перерахунку пенсії призначеної за нормами Закону України «Про прокуратуру» відсутні.
Водночас, ОСОБА_1 просить зобов'язати Управління здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року згідно довідки Генеральної прокуратури України №1014 від 22.06.2016 року.
Водночас, позивач посилається на статтю 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, а також просить здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків від розміру заробітної плати.
Про те, Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року втратив чинність.
Крім того, ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури визначаються містом Міністрів України. На сьогодні в Україні така постанова відсутня зв'язку з чим законодавчі підстави проведення перерахунків відсутні.
Обмеження щодо виплати пенсії в максимальному розмірі 10740 грн. містяться також в Законах України «Про прокуратуру» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року №911.
Відповідно до зазначеного, управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районні м. Харкова діє в межах покладених повноважень та згідно чинного законодавства України і не порушило права та законні інтереси позивача.
Відповідно до ч.4ст. 183-2 КАС Українисуддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку що позовні вимоги є обґрунтованими і задовольняє вимоги ОСОБА_1.
Судом встановлено, що дійсно з лютого 2005 року ОСОБА_1, отримує пенсію за вислугою років заЗаконом України «Про прокуратуру», яку їй було призначено в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати згідно із ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»в редакції, що діяла на час призначення пенсії. Дана обставина відповідачем не оспорюється.
Відповідно вимог ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників або у зв'язку із звільненням з роботи.
Відповідно допостанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливостей проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.
Умови та порядок перерахунок пенсії прокурорам на час виникнення спірних правовідносин регламентовано статтею 50-1Закону України «Про прокуратуру», у редакції, чинній як на час звільнення позивача та призначення пенсії лютого 2005 року.
Право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку зі звільненням регламентовано частиною 13 статті 50-1 вищевказаного Закону, якою передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Викладення пункту 18 вказаної статті у новій редакції (умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом міністрів України) та відсутність такого порядку станом на час звернення за перерахунком не позбавляє прокурорів права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку зі звільненням із збереженням при цьому розміру того відсотку від заробітної плати, який було взято на час призначення пенсії.
Таким чином, підстави як призначення так і перерахунку пенсій працівникам прокуратури уЗаконі України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XIIбули визначені статтею 50-1, право на перерахунок раніше призначених пенсій у працівників прокуратури визначалось приписами пункту 18 вказаної статті, відповідно до якого, таке право наставало саме у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників.
У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати позивач 01.07.2016 року звернулась до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про перерахунок пенсії.
Листом управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова 379//Ш-11 від 12.07.2016 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 рокупро скасування норм щодо пенсійного забезпечення зазначеної категорії працівників з 01.06.2015 року .
Відповідно вимогч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідност. 50- 1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно статей22,64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно дост. 22 Конституції Українине допускається.
Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, вказані норми закону, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення нормЗакону України «Про прокуратуру».
Враховуючи, що позивач 01.07.2016 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, відповідач повинен був керуватисяст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесеніЗаконом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першоїстатті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова підлягає до стягнення на користь позивача судовий розмір в розмірі 1102,4 грн.
Керуючись ст. ст.11,17,18,71,94,160,161,162,163,183-2,186 КАС України, ч.1 ст.8,19, ч.3 ст.22,46, ч.1 ст.58 Конституції України, ст.42,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991(в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001), -
СУД П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», що діяла станом на 02.02.2005 року у розмірі 90% місячної заробітної плати на підставі довідки Генеральної прокуратури України №1014 від 22.06.2016 року без обмежень максимального розміру.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно ст 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», що діяла станом на 02.02.2005 року у розмірі 90% місячної заробітної плати на підставі довідки Генеральної прокуратури України №1014 від 22.06.2016 року без обмежень максимального розміру пенсії та здійснити виплати зазначених коштів з 01.01.2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову в загальному розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) грн 40 грн
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієїпостанови.
СУДДЯ: РУДНЄВА О.О.