Постанова № 59715830, 12.08.2016, Шевченківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
12.08.2016
Номер справи
466/6267/16-а
Номер документу
59715830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 466/6267/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 серпня 2016 року Шевченківський районний суд м. Львова

у складі: головуючої - судді Глинської Д.Б.

при секретарі с/з Бандуровському Т.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання протиправним рішення, зобов'язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В :

13 липня 2016 року позивач ОСОБА_2 звернулась в суд із позовом до до Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова в якому просила ухвалити постанову, якою визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова з приводу відмови позивачці ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії по втраті годувальника на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/1102 від 21.06.2016 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок призначеної їй пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 60 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Львівської області №18/1102 від 21.06.2016 року, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії; стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова на її користь витрати на оплату судового збору в сумі 551,21 грн.

В обґрунтування позову зазначила, що з листопада 2007 року Пенсійним фондом у Шевченківському районі м. Львова позивачці, ОСОБА_2 призначена пенсія по втраті годувальника ОСОБА_4 у розмірі 60% від суми його заробітку на підставі ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції 12.07.2001).

Її чоловік, ОСОБА_4 працював у прокуратурі Львівської області та звільнився з займаної посади за вислугу років відповідно до ст. 38 КЗпП України, у зв'язку з виходом на пенсію 04.01.98 р. Загальний стаж ОСОБА_4 складає більше 30 років. Він помер 12 жовтня 2007р.

30.09.2015 року Кабінет Міністрів України, Постановою № 763, вніс зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Згідно п.3 Постанови КМУ від 09 грудня 2015 року за №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» КМУ встановив з 1 грудня 2015 року підвищення на 25% посадових окладів працівників прокуратури.

Прокуратурою Львівської області 21 червня 2016 року позивачці видана довідка за № 18/1102 про розмір заробітної плати ОСОБА_4 за займаною ним посадою, станом на 01.12.2015 року, із відповідними коефіцієнтами їх загального підвищення, для надання її до Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова, з метою перерахування пенсійних виплат по втраті годувальника.

22.06.2016 р. позивачка звернулася до відповідача, у якого перебуваю на пенсійному обліку, із заявою про проведення перерахунку розміру її пенсії по втраті годувальника у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505, однак відповідач Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова своїм рішенням від 29.06.2016 року № 6303/0315 відмовило позивачці у здійсненні такого перерахунку Вважає такі дії відповідача неправомірними в зв'язку з чим звернулася до суду.

В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримала, пояснення дала аналогічні викладеним в позові, просить його задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, покликаючись на свої письмові заперечення, відповідно до яких зазначає, що з 01.01.2015 року Законом України від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 50-1 Закону України, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначення пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Відтак умови та порядок перерахунку призначених пенсій буде визначено після прийняття відповідного нормативно-правового документу.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова та їй призначена пенсія по втраті годувальника ОСОБА_4 у розмірі 60% від суми його заробітку на підставі ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції 12.07.2001).

Дана пенсія призначена відповідно до Закону України « Про прокуратуру» (редакція 12.07.2001 року) у розмірі 60% від складових заробітної плати зазначених у довідці від 21.03.2008 року.

Прокуратурою Львівської області 21 червня 2016 року позивачці видана довідка за № 18/1102 про розмір заробітної плати ОСОБА_4 за займаною ним посадою, станом на 01.12.2015 року, із відповідними коефіцієнтами їх загального підвищення, для надання її до Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова, з метою перерахування пенсійних виплат по втраті годувальника.

22.06.2016 р. позивачка звернулася до відповідача, у якого перебуваю на пенсійному обліку, із заявою про проведення перерахунку розміру її пенсії по втраті годувальника у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505 з долученним отриманої в прокуратурі Львівської області довідки за № 18/1102 про розмір заробітної плати ОСОБА_4

Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова листом від

Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова своїм рішенням від 29.06.2016 року № 6303/ 0315 відмовило мені у здійсненні такого перерахунку, мотивуючи свою відмову тим, що з 01.01.2015 року Законом України від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 50-1 Закону України, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначення пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Відтак умови та порядок перерахунку призначених пенсій буде визначено після прийняття відповідного нормативно-правового документу.

Однак, статтею 46 Конституції Українипередбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція га облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.

Підстави та порядок перерахунку пенсій, на час виникнення спірних правовідносин були врегульовані ч. 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р.

Згіднопостанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності з 14.06.2012, працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року. При цьому пенсія обчислюється за нормамизакону України «Про прокуратуру»в редакції, чинній на час набрання чинностіпостанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505, в розмірі 60 відсотків від суми (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове соціальне страхування.»

Відповідно до ч.17-19 ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» (редакції на час призначення пенсії 2011 року) , членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3Закону України «Про прокуратуру» , прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»,призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Положення цієї статті поширюється також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько - слідчих посад і посад у науково - навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбачених даною статтею.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Законув часі, слід виходити із того, що згідно зістаттею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивідокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а тим більше відсутністю механізму, який не спромігся виробити Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлено законами України (в тому числі Законом України «Про прокуратуру»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

З урахуванням викладеного, суд визнає протиправними та вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести позивачці перерахунок її пенсії відповідно дост. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Львівської області від 21 червня 2016 року № № 18/1102 про заробітну плату годувальника ОСОБА_4.

При цьому, у відповідності до ч.1 та ч.2ст. 99 КАС Українидля звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача слід задовольнити за період з 13 січня 2016 року. В іншій частині позов задоволенню не підлягає, оскільки позивачем пропущений строк звернення до суду, і про поновлення такого не ставиться питання.

Відповідно до ч.2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (1950 р.), що ратифікована Законом України від 17 липня 1997 року, і зокрема ст. 6, передбачає право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою. Під іншою ознакою, суд визнає справедливою статисфакцію право позивача перебувати як на роботі, так і на пенсії, або одночасно, оскільки такі права забезпечено їй ст. 43 та ст. 46 Конституцією України.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України,якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» ст.ст.2, 6, 14, 17-20, 72, 94, 158- 163, 167, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова з приводу відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії по втраті годувальника на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/1102 від 21.06.2016

3обов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_2 по втраті годувальника відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 60 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури: згідно довідки прокуратури Львівської області №18/1102 від 21.06.2016 року, починаючи з 13.01.2016 року з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м.Львова протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Д. Б. Глинська