Справа №265/4156/16-а
Провадження №2-а/265/137/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2016 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Ковтуненко О.В.,
за участю секретаря Сагайдак Є.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
третя особа - Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області -
ВСТАНОВИВ:
19 липня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя (надалі - Управління ПФУ) про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що з 22 липня 2001 року він перебував на обліку у Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримував довічну пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте продовжував свою трудову діяльність, працюючи у ПАТ «МК «Азовсталь», де працює по сьогодення. 22 червня 2016 року він звернувся до УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 на підставі п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку із досягненням необхідного віку, загального трудового та страхового стажу. Розпорядженням УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя від 22 червня 2016 року йому було призначено пенсію за віком. При цьому, для розрахунку розміру призначеної йому щомісячної пенсії, Управління ПФУ застосувало показники середньої заробітної плати працівників по Україні за 2007 рік, а не за три календарні роки, що передують року звернення за призначення пенсії. Таким чином, відповідачем порушено вимоги ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Посилаючись на викладене, просив суд визнати дії Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя щодо призначення йому пенсії за віком з 22 червня 2016 року з використанням показника середньої заробітної плати за 2007 рік - неправомірними; зобов'язати Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя провести йому з 22 червня 2016 року перерахунок та виплату недоотриманої пенсії з використанням показників середньої заробітної плати за останні три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за Списком № 1, визначені ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та стягнути з відповідача на його користь витрати з оплати судового збору в сумі 551 гривня 20 копійок.
Позивач ОСОБА_1 до судового засідання не з'явився, надавши суду заяву, в якій просив справу розглянути без його участі, а позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача - Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Вайншток Б.Г., що діє на підставі довіреності, не визнаючи позовних вимог, надав суду письмові заперечення, в яких зазначав, що з 22 липня 2001 року позивач ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 22 червня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя з заявою про призначення пенсії за віком. З 22 червня 2016 року позивача переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком згідно до норми Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення». При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи, може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Таким чином, підстави для застосування до відповідача показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2011-2013 рік відсутні, вказаний показник середньої заробітної плати застосовується виключно для первинного призначення пенсії, або переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Крім того, заперечував проти задоволення вимог щодо стягнення з відповідача на користь позивача витрат з оплати судового збору, оскільки бюджетом Пенсійного фонду України на 2016 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2016 року № 190 не передбачено видатки для сплати судового збору. Кошторисом видатків управління на 2016 рік також не затверджено кошти для сплати судового збору. Просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Представник третьої особи - Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до судового засідання не з'явився за невідомих суду причин, про день та час розгляду справи повідомлявся своєчасно та належними чином.
Дослідивши письмові матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з 22 липня 2001 року перебував на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб». З цього часу і по сьогодення позивач ОСОБА_1 продовжує працювати у ПАТ «МК «Азовсталь», сплачує у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
22 червня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1.
Рішенням УПФУ Орджонікідзевському районі міста Маріуполя від 22 червня 2016 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». При цьому при проведенні розрахунку заробітку для обчислення пенсії Управлінням ПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя було застосовано показник середньої заробітної плати по України за 2007 рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Частина 3 ст. 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз приписів статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить про те, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший (в даному випадку за віком) пенсійний орган може враховувати заробітну плату за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Таким чином суд приходить до висновку, що у відповідача Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя були відсутні правові підстави для застосування показника заробітної плати за 2007 рік, оскільки позивач не надавав згоду на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно із статтею 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
В той же час, ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами пенсійного фонду України.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм, на думку суду, свідчить про те, що ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Так, позивачу ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він звернувся вперше.
Крім того, після звільнення з лав збройних сил України позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії, виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії, а дії відповідача Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя щодо застосування показника заробітної плати за 2007 рік під час призначення йому пенсії за віком є неправомірними.
Вказані висновки суду відповідають, зокрема, і правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у його постановах № 21-612а14 від 31.03.2015 року та № 21-4123а15 від 02.12.2015 року.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, суд за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області стягує на користь ОСОБА_1 понесені ним та документально підтверджені витрати з оплати судового збору в сумі 551,20 гривень.
При цьому заперечення представника відповідача в частині вимог щодо стягнення судових витрат суд вважає безпідставними та необґрунтованими.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст.8-11, 17, 18, 69, 71, 72, 94, 99, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, третя особа - Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя щодо нарахування ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у 2016 році пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні за 2007 рік - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя перерахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати( доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 3 календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, з 22 червня 2016 року, та виплатити недоотримані суми.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя