Рішення № 59709741, 11.08.2016, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
11.08.2016
Номер справи
415/7542/15-ц
Номер документу
59709741
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

у.н. 415/7542/16-ц

н.п. 2/415/283/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.08.16 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді Нестеренко Н.В.,

при секретарі Павлові О.В.

за участі:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Глушкова Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Лисичанськтепломережа" про про визнання незаконним нарахування плати за теплопостачання Комунальним підприємством "Лисичанськтепломережа", -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Лисичанського міського суду з позовом, до Комунального підприємства "Лисичанськтепломережа" про визнання незаконним нарахування плати за теплопостачання Комунальним підприємством "Лисичанськтепломережа".

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що він у 2007 році прийняв ? частини спадщини від своєї матері ОСОБА_3 у вигляді квартири яка знаходиться за адресою : АДРЕСА_1.Разом з квартирою від матері, йому перейшла ? частина заборгованості за комунальні послуги. 19.02.2009 року позивач подав заяву про розподіл особистого рахунку за послуги центрального опалення в КП "Лисичанськтепломережа" на себе та на ОСОБА_4. Договір КП "Лисичанськтепломережа" на надання послуг з опалення він не укладав. 08.09.2009 року позивач зареєстрував своє місце проживання у вказаній квартирі, де мешкає по теперішній час. Позивач звертався з заявою до КП "Лисичанськтепломережа" про відключення послуг опалення, на що отримав відповідь, що відключення від централізованого теплопостачання квартири здійснюється у випадку підключення квартири до індивідуальної системи опалення. У зв'язку з відсутністю договору між позивачем та відповідачем, та неможливістю сплачувати послуги з опалення, позивач, зі згоди ОСОБА_5, відмовився від послуг КП "Лисичанськтепломережа" та встановив індивідуальні обігрівачи.15.07.2010 року позивачем були демонтовані чугунні радіатори від системи центрального опалення, про що сповістив заступника міського голови. У жовтні-листопаді 2010 року в квартирі позивача, за виловом сусідки, знаходились працівника КП "Лисичанськтепломережа" та усували помилки, допущені позивачем при демонтажі чугунних радіаторів, тобто вони бачили що чугунці радіатори відсутні. 28.12.010 року позивач звернувся з заявою до КП "Лисичанськтепломережа" в якій вказав, що сплачувати послуги з початку опалювального сезону 2010 року не буде, але відповіді на цю заяву не отримав. В серпні 2015 року КП "Лисичанськтепломережа" була нарахована заборгованість на особистий рахунок позивача в сумі 6006,1 грн. та продовжує нараховуватись. У зв'язку з викладеним, просив суд зобов'язати КП "Лисичанськтепломережа" зняти нарахування з його особистого рахунку, які були нараховані з серпня 2015 року та інші нарахування, оскільки послугами центрального опалення не користується.

Позивач у судовому засіданні позовну заяву підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити, оскільки він не користується послугами відповідача, ніякого договору про надання послуг з опалення між ним та КП "Лисичанськтепломережа" не має, чугунні радіатори в його квартирі відсутні, про що він сповістив КП "Лисичанськтепломережа".

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, пояснив що з позивачем був відкритий особистий рахунок на ім'я позивача, який є документом внутрішньогосподарського обліку господарських операцій КП "Лисичанськтепломережа". Відповідачем не подавався позов до позивача про стягнення заборгованості, а тому оскаржені дії позивача є фактами, що без подання до нього позову не мають юридичного значення.

Суд, заслухавши думку сторін, показання свідків, дослідивши матеріали справи вважає вимоги позивача необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно із ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Як встановлено в судовому засіданні згідно рішення Лисичанського міського суду від 15.10.2007 року позивач отримав в спадщину ? частину майна, а саме: квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, яка належала його матері ОСОБА_3, іншу 1/2 частини кватири отримала у спадщину ОСОБА_5 (а.с. 74-82)

19.02.2009 року позивач звернувся до відповідача з заявою про розподіл особистого рахунку за послуги центрального опалення в КП "Лисичанськтепломережа" на себе та на ОСОБА_4 (а.с. 4)

Судом встановлено, що позивач мешкає в квартирі, яка є приватною власністю його та ОСОБА_5 Квартира розташована у багатоквартирному будинку, облаштованому внутрішньо-будинковою централізованою системою опалення. Постачальником вказаних послуг є відповідач. Вказані фактичні обставини сторонами не заперечуються, тобто між сторонами існували фактичні договірні відносини. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не є підставою для списання заборгованості..

Оскільки, надані відповідачем послуги позивач не зміг сплачувати та у зв'язку з відсутністю договору між позивачем та відповідачем, 15.07.2009 позивачем був здійснений демонтаж чугуних радіаторів від системи центрального опалення.

Як вбачається з заяви (а.с. 6), позивач звертався до заступника міського голови Калашник О.В. 13.01.2010 року з проханням відключити опалення в АДРЕСА_1

28.12.2010 року позивач звернувся з заявою до КП "Лисичанськтепломережа" в якій вказав, що ним було здійснено відключення від системи центрального опалення, сплачувати послуги з початку опалювального сезону 2010 року не буде (а.с. 5)

У з в'язку з чим, позивачу була надана відповідь на його заяви та надано роз'яснення з питань відключення від системи централізованого опалення (а.с.7-8)

Як вбачається із відповіді КП "Лисичанськтепломережа", скласти акт про відключення від системи централізованого опалення не можливо, оскільки при неодноразовому відвідуванні робітниками КП "Лисичанськтепломережа" вище вказаної квартири, позивача не було вдома, на телефоні дзвінки він не відповідав (а.с.8).

Окрім того на адресу позивача було надіслано роздруківка особистого рахунку (а.с.8)

Як пояснив позивач у судовому засіданні, він дійсно був відсутній тривалий час за межами м. Лисичанська.

Як пояснила свідок ОСОБА_7, вона бачила що в квартирі ОСОБА_1 відсутні батареї, вона зверталась до КП "Лисичанськтепломережа" з заявою про усунення помилок, допущених ОСОБА_1 при демонтажі чугунних радіаторів. Оскільки ОСОБА_1 був тривалий час відсутній за місцем мешкання, вона просила його родичів, щоб вони надали доступ до квартири робітникам КП "Лисичанськтепломережа" для огляду радіаторів.

Свідок ОСОБА_8 та ОСОБА_9 також пояснили, вони були в квартирі ОСОБА_1, чугунні радіатори в його квартирі відсутні.

Згідно повідомлення КП "Лисичанськтепломережа" на звернення ОСОБА_1 вбачається, що позивачу було запропоновано звернутися до управління по здійсненню енергетичної політики Лисичанської міської ради у сфері комунальної власності на проектування індивідуального опалення, а далі до КП "Лисичанськтепломережа" для отримання технічних умов, укладення договору - зобов'язання та оформлення відключення. ОСОБА_1 укладений договір рестуктрізації по сплаті услуг з теплопостачання. 15.02.2010 року позивачу видано довідку для оформлення субсидії. (а.с. 40).

Згідно з Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 N 4 (далі - Порядок), проект індивідуального (автономного) теплопостачання узгоджується з усіма організаціями які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відповідно до п. 2.6 Порядку по закінченні робіт з відключення будинку від мереж ЦО і ГВП складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником на затвердження Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП

Як вбачається з положень ст.24 Закону України №2633- IV від 02.06.2005року "Про теплопостачання", який є спеціальним до спірних правовідносин, споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005року, зі змінами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007р. №1268 від (далі - Правила), передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Згідно п.25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Пунктом 26 Правил передбачає, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" (2633-15) схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Пунктом 27 передбачено, що витрати, пов'язані з відключенням від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, відшкодовуються споживачем відповідно до калькуляції, складеної виконавцем.

Законодавством врегульовані спірні правовідносини таким чином, що дозволяється відключати вказані мережі теплопостачання лише цілим будинкам, а можливість відключення окремої квартири (приміщення) виключена.

Пунктом 2.1 Правил, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 р. N 169 передбачено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Пункт 2.2 Правил передбачає, що комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньо квартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.

Стосовно повноважень безпосередньо виконкому Дружківської міської ради в вирішенні питання про надання дозволу на встановлення індівідуального опалювального приладу колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", встановлені повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку, які віднесені до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Питання відключення мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила), та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок), який затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4 (із змінами, внесеними наказом Мінжитлокомунгоспа від 6 листопада 2007 року № 169), які зареєстровані в Міністерстві юстиції України відповідно 9 грудня 2005 року за № 1478М1758 та 28 листопада 2007 року за № 1320М4587.

Зазначений Порядок визначає процедуру надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (далі ІДО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від ЦО і ГВП.

Відносини між споживачем та виконавцем (виробником) комунальних послуг ( в даному випадку послуги з централізованого опалення) згідно зі ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", здійснюються виключно на договірних засадах.

Згідно пункту 29 Правил встановлено, що споживач має право на зменшення розміру плати у разі надання послуг не в повному обсязі, відхилення їх кількісних та або якісних показників від затверджених нормативів (норм)споживання.

Відповідно до п. 24-26 Правил, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Надання дозволу на переобладнання інженерних мереж в житловому будинку, зокрема на переобладнання системи централізованого опалення на індивідуальну, належить до компетенції органів місцевого самоврядування, для чого, відповідно до п. 1.2. Порядку, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП, орган місцевого самоврядування чи місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань про відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, призначає голову комісії і затверджує її склад, затверджує Положення про роботу комісії.

Статтею 64 Конституції України передбачено право кожного на судовий захист.

Відповідно до ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Реалізуючи передбачене ст. 64 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

Позивач просив суд зобов'язати КП "Лисичанськтепломережа" зняти нарахування з його особистого рахунку, які були нараховані з серпня 2015 року та інші нарахування, оскільки послугами центрального опалення не користується.

Вказаних способів захисту не передбачено ст. 16 ЦК України або іншими законами України.

Крім того, слід зазначити, що особовий рахунок по квартирі позивача відповідачем був відкритий на законних підставах, оскільки він був абонентом відповідача, споживаючи надані останнім послуги з теплопостачання.

За змістом же ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права лише у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

З огляду на викладене суд вважає що позивачем застосовані способи захисту не передбачені законом, крім того позивач не дотримався вимог законодавства щодо відключення від централізованого опалення, тому в задоволенні позову слід відмовити за необґрунтованістю.

Керуючись ст.ст.3, 10, 11, 60, 174, 209, 212, 215, ЦПК України, ст. 16 ЦК України

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Лисичанськтепломережа" про визнання незаконним нарахування плати за теплопостачання Комунальним підприємством "Лисичанськтепломережа" відмовити за необґрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Лисичанський міський суд, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ Н.В. НЕСТЕРЕНКО