Постанова № 59708358, 11.08.2016, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
11.08.2016
Номер справи
372/1672/16-а
Номер документу
59708358
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 372/1672/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

11 серпня 2016 року Обухівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Проць Т.В.

при секретарі Бенчук О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про усунення перешкод в проходженні публічної служби, стягнення моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезазначеним адміністративним позовом. Свої вимоги обґрунтувала тим, що 11 березня 2016 року рішенням сесії Краснослобідської сільської ради Обухівського району Київської області її було обрано секретарем Краснослобідської сільської ради. Згідно вказаного рішення з 12 березня 2016 року вона мала приступити до виконання обов'язків секретаря Краснослобідської сільської ради, однак ОСОБА_2, яка займала посаду секретаря Краснослобідської сільської ради до моменту її звільнення, а саме до 11 березня 2016 року, разом з ОСОБА_3, який був сільським головою села Красна Слобідка до 12 квітня 2016 року, повноваження якого було достроково припинено, з 12 березня 2016 року по сьогоднішній день чинять їй перешкоди в доступі до робочого місця, та виконанні посадових обов»язків, не дають скликати та проводити сесії Краснослобідської сільської ради, не оплачують її працю у визначеному розмірі та у встановлені строки, в результаті чого виникла заборгованість в розмірі 4514 грн 75 коп. Позивач просила суд визнати незаконними дії та бездіяльність ОСОБА_3 та ОСОБА_2, які полягають у вчиненні перешкод ОСОБА_1 в доступі до робочого місця; зобов'язати відповідачів усунути перешкоди ОСОБА_1 в доступі до робочого місця шляхом надання доступу до робочого місця, яке знаходиться в будинку № 2 по вулиці Шевченка, в селі Красна Слобідка, Обухівського району Київської області, зобов'язати ОСОБА_2 передати всі справи секретаря Краснослобідської сільської ради ОСОБА_1, зобов'язати ОСОБА_3 передати всі справи голови Краснослобідської сільської ради, в тому числі печатку Краснослобідської сільської ради ОСОБА_1, стягнути з відповідачів, солідарно, на її користь компенсацію за завдану моральну шкоду у розмірі 30000 грн. 00 коп., стягнути з відповідачів, солідарно, на її користь судові витрати в розмірі 2030 грн. 00 коп. за сплату судового збору та 2900 грн. 00 коп. за витрати на правову допомогу.

В судовому засіданні позивач та її представник підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити з підстав наведених в позовній заяві. Пояснили, що ОСОБА_1 будучи обраною секретарем сільської ради 11 березня 2016 року до цього часу не може приступити до виконання своїх обов'язків. Так колишній секретар ради ОСОБА_2 фактично продовжує виконувати обов"язки секретаря, займає її робоче місце, перешкоджає доступу до документації. ОСОБА_3, повноваження якого припинені, також перешкоджає в проходженні позивачем публічної служби. Вказаними діями відповідачів їй спричинено моральну шкоду.

Представник відповідачів в судовому засіданні заперечив проти позову, пояснив, що рішення про обрання позивача секретарем в березні 2016 року прийнято в порушення вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вона обрана секретарем незаконно, а тому підстави для виконання нею обов»язків секретаря ради відсутні. Збори депутатів проводились 11 березня без повідомлення повноважного голови ради, рішення він не підписував.

Суд вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що розпорядженням сільського голови с.Красна Слобідка №5 від 29.02.2016 року скликано першу організаційну сесію Краснослобідської сільської ради сьомого скликання та визначено, що пленарне засідання сесії відбудеться 12 березня 2016 року о 10.00 годині за адресою с.Красна Слобідка вул.Шевченка 2. Про вказане розпорядження повідомлені депутати сільської ради ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, що підтверджується поштовими повідомленнями.

11.03.2016 року рішенням №2 третьої позачергової сесії сьомого скликання Краснослобідської сільської ради Обухівського району Київської області «Про обрання секретаря Краснослобідської сільської ради та надання виконувати повноваження секретаря виконавчого комітету» затверджено протокол №2 засідання лічильної комісії сільської ради про результати таємного голосування з виборів секретаря сільської ради, обрано секретарем сільської ради депутата ОСОБА_1, покладено на секретаря сільської ради обов»язки - одночасно здійснювати повноваження секретаря виконавчого комітету сільської ради та повноваження по вчиненню нотаріальних дій (в межах компетенції) по Краснослобідській сільській раді. Вказане рішення підписано головуючим на сесії сільської ради, депутатом Краснослобідської сільської ради ОСОБА_11

Як вбачається з протоколу першої організаційної сесії сільської ради сьомого скликання від 12 березня 2016 року на засідання сесії з'явились з 14 депутатів 3 депутати, в зв»язку з чим засідання не відбулося.

У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписом ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а ст.146 Конституції передбачає, що інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.

Як зазначено у ст.4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.

Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 141, 144, 146 Конституції України. Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, приймає нормативні акти та інші акти у формі рішень.

Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 до нормативних актів належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Згідно з п.4 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради в порядку, передбаченому цим законом.

Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо, зокрема, рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідно сільським, селищним, міським головою.

Згідно з ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи зібрані у справі докази суд приходить до висновку, що позивачем не надано належних та допустимих доказів щодо обрання її секретарем Краснослобідської сільської ради, а відповідно правові підстави для виконання нею обов'язків секретаря ради відсутні.

Рішення №2 від 11.03.2016 року «Про обрання секретаря Краснослобідської сільської ради та надання виконувати повноваження секретаря виконавчого комітету» прийнято з порушенням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підписано не повноважною на те особою, а тому вимоги позивача про усунення перешкод не підлягають задоволенню.

При цьому суд враховує, що третя позачергова сесія сьомого скликання проводилась без повідомлення повноважного сільського голови, у його відсутності, кандидатуру секретаря сільської ради він не вносив, вона не була відхилена, рішення йому на підпис не надавалось і ним не підписувалось.

Відмовляючи позивачу в задоволенні позовних вимог про усунення перешкод в проходженні публічної служби, суд не вбачає підстав для задоволення і похідних від зазначених вимог про відшкодування моральної шкоди.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 9, 86, 158-163, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про усунення перешкод в проходженні публічної служби, стягнення моральної шкоди відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Обухівський районний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

СуддяПроць Т. В.