Постанова № 59705494, 09.08.2016, Житомирський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
09.08.2016
Номер справи
278/911/16-а
Номер документу
59705494
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 278/911/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2016 року м. Житомир

Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Грубіяна Є.О., секретаря Максименко М.С., розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. --

В С Т А Н О В И В :

Направленим позовом ОСОБА_1 просив суд ухвалити рішення, яким: 1. визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування йому пенсії від 9 березня 2016 року згідно ст.ст. 26, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік; 2. зобов'язати відповідача нарахувати та виплачувати йому пенсію відповідно до названих норм Закону з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні 2013-2015 років; 3. зобов'язати відповідача виплачувати позивачу підвищення (надбавки) до пенсії, що передбачені ст. 42 вищевказаного Закону, починаючи з 9 березня 2016 рокую В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що у зв'язку з досягненням пенсійного віку вперше звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії по віку згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідач, продовжує автор позову, в порушення вимог ст. 40 Закону невірно застосував показники середньої заробітної плати при обрахунку пенсії, а саме застосував такі показники за 2007 рік, а не за останні три роки, що передували зверненню і заявою про призначення пенсії. Такі дії відповідача ОСОБА_1 вважав протиправними. У судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали та просили його задовольнити. Представник відповідача позов не визнав та заперечував щодо його задоволення, адже рахує, що позов ОСОБА_1 є безпідставним та необґрунтованим, оскільки попередня пенсія (як військовому пенсіонеру) заявнику була призначена до 2008 року і тому при її обчисленні правомірно застосовувався показник середньої заробітної плати за 2007 рік. Заслухав пояснення учасників судового розгляду, дослідив матеріали справи, судом встановлені наступні її фактичні обставини і відповідно ним правовідносини. Згідно наявної в матеріалах справи копії листа управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області від 24 березня 2016 року (а.с.7), адресованої позивачу у відповідь на його звернення, убачається, що трудовий стаж ОСОБА_1 згідно трудової книжки становить 35 років 10 місяців 26 днів (станом на 31 січня 2016 року), з них 18 років 11 місяців 29 днів - військова служба. Розрахунок заробітної плати проведено з урахуванням відомостей про застраховану особу в період з 1 серпня 2001 року по 31 січня 2016 року.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 3 676,65 гривень - 3,06922 х 1 197,91 гривень, де 3,06922 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 1 197,71 - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.

Також, зазначеним листом відповідача позивачу роз'яснено, що постановою КМУ № 237 від 23 квітня 2012 року "Про підвищення рівня соціального захисту населення" установлено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати за 2007 рік і у 2007 році цей показник становив 1 197,91 гривня. Правовідносини, що склались між сторонами у даній справі, врегульовані наступними положеннями норм закону. Особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років (ч. 1 ст. 1 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"). Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету (ст. 7 Закону). Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника. За правилами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Згідно ч. 3 ст. 45 цього Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Аналіз наведених норм Законів свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.

Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої вищевказаним Законом. Водночас ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення. За таких фактичних обставин, суд вважає дії відповідача щодо нарахування йому пенсії від 9 березня 2016 року згідно ст.ст. 26, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік є протиправними, а тому підлягають судовому захисту. Отже, суд визнає такі дії відповідача протиправними, а також зобов'язує його нарахувати ОСОБА_1 пенсію по віку з 9 березня 2016 року згідно названих вище норм Закону з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2013 - 2015 роки. Разом з тим, суд відмовляє у задоволенні вимог ОСОБА_1 стосовно вимоги про зобов'язання відповідача виплачувати йому пенсію за віком з вказаними показниками у майбутньому, адже суд захищає лише права, що вже порушені, а не права, ймовірність яких може бути в майбутньому (ч. 1 ст. 6 КАС України). Також, не підлягає до задоволення вимога позивача про нарахування та виплату йому підвищення (надбавки) до пенсії, що передбачені ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", адже наданими суду доказами не підтверджується факт порушення прав позивача в цій частині. На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 1, ст. 7 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 9, ст. 40, ст. 42, ст. 45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 6, ст. ст. 8-11, ст. 71, ст. 160-163 КАС України, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити часково.

Визнати протиправними дії управління пенсійного фонду України в м. Житомирі щодо нарахування пенсії ОСОБА_1 з 9 березня 2016 року згідно ст. ст. 26, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік.

Зобов'язати Житомирське обласне управління пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати ОСОБА_1 пенсію по віку з 9 березня 2016 року згідно ст. ст. 26, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2013, 2014 та 2015 роки.

Зобов'язати відповідача перерахувати позивачеві пенсію з 9 березня 2016 року враховуючи дане рішення суду.

В задоволенні решти вимог - відмовити.

Постанова суду вступає в законну силу після спливу строку на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Є.О. Грубіян