ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2016 року м. Чернігів Справа № 825/1788/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Кондратенко О.В.,
представника позивача Кожемяки Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Чернігівській області до Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації про стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
Державна фінансова інспекція в Чернігівській області (далі - ДФІ в Чернігівській області) звернулась до суду з адміністративним позовом до Департаменту інвестиційного розвитку та капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації, в якому просить суд стягнути з відповідача до Державного бюджету України грошові кошти в сумі 165165,30 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що обов'язковими вимогами щодо усунення порушень законодавства від 04.12.2014 № 25-06-18-14/8302 від відповідача вимагалось повернути до Державного бюджету України грошові кошти у сумі 165165,30 грн., які були сплачені Публічному акціонерному товариству «Будівельна компанія «Домобудівник» без фактичного отримання товарів (отримання квартир без опоряджувальних робіт). У зв'язку із тим, що відповідачем не виконано обов'язкові вимоги, з останнього підлягають стягненню до Державного бюджету України грошові кошти у сумі 165165,30 грн.
У судовому засіданні 02.08.2016 ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати, занесеною секретарем судового засідання до журналу судового засідання, відповідача - Департамент інвестиційного розвитку та капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації замінено на відповідача - Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації у відповідності до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі та письмові заперечення, в яких просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, оскільки відповідачем вживались всі, передбачені чинним законодавством України, заходи для забезпечення повернення до Державного бюджету України грошових коштів у сумі 165165,30 грн., сплачених Публічному акціонерному товариству «Будівельна компанія «Домобудівник». Так, відповідачем, у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Будівельна компанія «Домобудівник», була подана до Господарського суду Чернігівської області заява кредитора про грошові вимоги до боржника у сумі 6657218,19 грн., яка включає у себе, зокрема, і відшкодування вартості оздоблювальних робіт трьох, прийнятих відповідачем, квартир у будинку 10 по вул. Андрусенка у сумі 165165,30 грн. У свою чергу, ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 03.02.2014 затверджено реєстр вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства «Будівельна компанія «Домобудівник» та визнано, серед інших, вимоги Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації із включенням останніх до четвертої черги вимог кредиторів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що з 17.10.2014 по 06.11.2014 посадовими особами ДФІ в Чернігівській області проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Департаменту інвестиційного розвитку та капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації за період з 01.06.2012 по 31.08.2014.
За результатами проведеної ревізії ДФІ в Чернігівській області складено акт від 06.11.2014 № 25-06-21/32, в якому відображено порушення відповідачем вимог статті 526 Цивільного кодексу України, статті 193 Господарського кодексу України, пункту 4 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом інвалідів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 №503, які призвели до списання коштів на видатки (витрати) без отримання товарів в сумі 165 165,30 грн. та, відповідно, до збитків бюджету (а.с.11-18).
04.12.2014 Державною фінансовою інспекцією в Чернігівській області винесені вимоги про усунення порушень законодавства №25-06-18-14/8302, згідно яких від відповідача, зокрема, вимагалось повернути до бюджету кошти в сумі 165165,30 грн., які були сплачені Публічному акціонерному товариству «Будівельна компанія «Домобудівник» без фактичного отримання товарів (отримання квартир без опоряджувальних робіт).
Письмову інформацію про вжиті заходи щодо виконання обов'язкових вимог відповідач повинен був надати у термін до 04.03.2015 (а.с.8-10).
Оскільки, кошти у сумі 165165,30 грн. до Державного бюджету України відповідачем повернуті не були, ДФІ в Чернігівській області звернулась до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Спірні правовідносини виникли між сторонами з приводу здійснення ДФІ в Чернігівській області державного фінансового контролю з використання бюджетних коштів, а відтак врегульовані Законом України від 26.01.1993 № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939-XI), а також Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23.04.2011 № 499/2011 (далі - Положення № 499/2011).
Так, у відповідності до статті 2 Закону № 2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Згідно з Положенням № 499/2011 Державна фінансова інспекція України (далі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходи щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення № 499/2011).
Відповідно до пункту 6 Положення № 499/2011 Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.
Також, Положенням № 499/2011 установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону № 2939-XII, згідно з якими органу державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Даний висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у постановах від 15 квітня 2014 року №21-40а14, №21-63а14, від 13 травня 2014 року № 21-89а14, який згідно зі статтею 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Як встановлено у судовому засіданні, 04.12.2014 Державною фінансовою інспекцією в Чернігівській області винесені вимоги про усунення порушень законодавства №25-06-18-14/8302, згідно яких від відповідача, зокрема, вимагалось повернути до бюджету кошти в сумі 165165,30 грн., які були сплачені Публічному акціонерному товариству «Будівельна компанія «Домобудівник».
У свою чергу, письмову інформацію про вжиті заходи щодо виконання обов'язкових вимог відповідач повинен був надати у термін до 04.03.2015 (а.с.8-10).
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Разом з тим, у матеріалах справи відсутні докази виконання відповідачем обов'язкових вимог,зокрема, щодо повернення до бюджету коштів у сумі 165165,30 грн.
За таких обставин та з урахуванням того, що відповідачем не забезпечено виконання обов'язкових вимог щодо усунення порушень законодавства від 04.12.2014 № 25-06-18-14/8302, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Чернігівській області до Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації про стягнення коштів є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому, судом не приймаються до уваги посилання відповідача на те, що останнім вживались всі, передбачені чинним законодавством України, заходи для забезпечення повернення до Державного бюджету України грошових коштів у сумі 165165,30 грн., оскільки, по-перше, такі твердження відповідача не свідчать про відсутність законних підстав для зобов'язання останнього виконати вимоги ДФІ в Чернігівській області, а лише підтверджують той факт, що відповідач визнає виявлені порушення, однак в силу певних причин не може їх усунути; по-друге, законні вимоги ДФІ в Чернігівській області, які є предметом спору у цій справі, можуть вважатися виконаними лише тоді, коли завдані Державному бюджету України збитки будуть фактично відшкодовані відповідачем.
Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Чернігівській області - задовольнити повністю.
Стягнути з Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 040142461) на користь Державного бюджету України (р/р 31116090700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, код класифікації доходів бюджету 21080500, МФО 853592, код 38054398) кошти у розмірі 165165 (сто шістдесят п'ять тисяч сто шістдесят п'ять) грн. 30 коп.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя В.В. Падій