465/4488/16-а
2-а/465/356/16
П О С Т А Н О В А
Іменем України
15.08.2016 суддя Франківського районного суду м.Львова Гулієва М.І., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Франківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» ,-
в с т а н о в и в :
позивач звернувся до суду із позовом до управління Пенсійного Фонду України в Франківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 09.06.2016 №18/1032 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ, що діяла станом на листопад 2004 року) з розрахунку 90% від середнього заробітку - 38270,19 грн., із 01.01.2016, без обмеження суми пенсійної виплати.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 30.11.2004 перебуває на обліку в управлінні ПФУ у Франківському районі м.Львова як одержувач пенсії за вислугу років, яка призначена на умовах ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-Ш «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення пенсії, у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
У червні 2016 року звернувся до управління ПФУ Франківському районі м.Львова із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 763) і від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», при цьому подав довідку прокуратури Львівської області від 09.06.2016 №18/1032 про заробітну плату.
Однак, листом від 30.06.2016 управлінням ПФУ в Франківському районі м. Львова №10101/03-20 йому відмовлено у проведенні перерахунку, оскільки Законом України від 28.12.2014 №76-УШ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» з 01.01.2015 внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, тобто, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівників прокуратури буде визначено після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту.
Вважає, що відповідач неправомірно відмовив йому в перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки відповідач послався на норму закону, яка не може бути застосована в часі при перерахунку пенсії за вислугу років, чим порушив його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення.
Представник відповідача надіслав заперечення на позов, згідно якого зазначив,що на даний час відсутній законодавчий документ,що регулює питання перерахунку пенсій,призначених згідно Закону України"Про прокуратуру",а тому до прийняття КМУ нормативно-правових актів відсутні підстави для перерахунку пенсії за вислугу років.Крім того,ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру"встановлено,що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів,встановлених для осіб,які втратили працездатність.Просить у задоволенні позову відмовити.
Оскільки, предметом позову є нарахування та виплата підвищення до пенсії, в силу п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, подані заперечення, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно зі ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі ч.3 ст.72 КАС України слідує, що обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що з 30.11.2004 позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Франківському районі м. Львова як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Пенсія призначена на умовах ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-Ш «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення пенсії, у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Розмір пенсії становить 11364,19 грн.
У червні 2016 року позивач звернувся до управління ПФУ в Франківському районі м. Львова із заявою про перерахунок розміру пенсії за вислугу років, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до постанов Кабміну від 31.05.12р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (в редакції від 30.09.15р. № 763) і від 09.12.15р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», долучивши довідку про заробітну плату прокуратури Львівської області від 09.06.2016 №18/1032.
Листом від 30.06.2016 управлінням ПФУ в Франківському районі м. Львова №10101/03-20 йому відмовлено у проведенні перерахунку, оскільки, Законом України від 28.12.2014 №76-УШ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» з 01.01.2015р. внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, тобто, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівників прокуратури буде визначено після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ, що діяла станом на листопад 2004 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Крім цього, відповідно до частин 17, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на листопад 2004 року), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 763) і від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищені посадові оклади прокурорсько-слідчим працівникам у вересні і грудні 2015 року, а отже збільшилась заробітна плата.
Згідно зі ч.1ст.58 Конституції України, закони та інші нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Відповідно до ч. 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на листопад 2004 року) перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної пенсії, тобто 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат без обмеження її максимального (граничного розміру).
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 у справі № 21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-УІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.
Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тобто, право на пенсійне забезпечення, встановлене Законом України «Про прокуратуру» є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісні характеристики. Також Конституційний суд України у своєму рішенні № 6- рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
У рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 ( у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, серед інших, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України, перебувають на службі в органах прокуратури. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013 (справа № 21-348а1), від 17.12.2013 (справа № 21-445а13), від 06.10.2015 (провадження № 127/11720/14а).
Згідно зі ст.58 Конституції України, закони та інші нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За таких обставин, застосоване щодо позивача ОСОБА_1 відповідачем положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за № 213-VІІІ, погіршує її права, а тому суперечить Конституції України.
Окрім цього, оскільки, пенсія ОСОБА_1 призначена до набрання законної сили Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ, а саме до 01.10.2011, яким внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, зазначені обмеження на позивача не поширюються.
Це ж слідує з п.2 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-УІ, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяви позивача, документів пенсійної справи, довідок прокуратури Львівської області від 09.06.2016 №18/1032 про заробітну плату та статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на листопад 2004 року) з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку - 38270,19 грн. із 01.01.2016, без обмеження суми пенсійної виплати, а тому відмова відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправною.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 6, 14,17-20, 72, 94, 158- 163, 167, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ, що діяла станом на листопад 2004 року).
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м.Львова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 09.06.2016 №18/1032 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ, що діяла станом на листопад 2004 року) з розрахунку 90% від середнього заробітку - 38270,19 грн. із 01.01.2016, без обмеження суми пенсійної виплати,з врахуванням проведених виплат.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 551грн.21коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Франківський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.Гулієва