Справа № 686/11830/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2016 року
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Стефанишин С.Л., розглянувши в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Хмельницького об`єднання управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вище вказаним позовом, в якому вказує, що 20.01.2009 року звернувся за призначенням пенсії за віком. Для призначення пенсії були враховані 33 роки 5 місяців 29 днів страхового стажу та середньомісячного заробітку 2 725.33 грн.
Звернувшись із заявою до Управління пенсійного фонду України у Хмельницькому районі про перерахунок призначеної пенсії, 22 грудня 2015 року отримав відмову № 28/Б-10 у перерахунку призначеної пенсії.
Просить визнати протиправною відмову УПФ України в Хмельницькому районні 28/Б-10 від 22 грудня 2015 року у перерахунку пенсії та зобов'язати УПФ України в Хмельницькому районні провести перерахунок призначеної пенсії з урахуванням отриманих доходів в період з 23.04.1981 року по 06.07.1988 року.
Ухвалою суду від 07 червня 2016 року було відкрито скорочене провадження.
Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, після чого відповідачем до суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові.
Також надійшов лист Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 08.07.2016 року за № 32480 в якому зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» реорганізовано Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі та управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі шляхом злиття та утворення Хмельницького об`єднання управління Пенсійного фонду України, яке є правонаступником всіх прав та обов'язків припиненого управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі Хмельницької області, тому просить про зміну відповідача а саме управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі на Хмельницьке об'єднання управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12.07.2016 року змінено у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Хмельницькому районі про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій заміну відповідача - управління Пенсійного фонду України у Хмельницькому районі її правонаступником - Хмельницьким об`єднаним управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.
Суд вважає, що підстави для розгляду даної справи за загальними правилами адміністративного судочинства відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що позивач 20.01.2009 року звернувся за призначенням пенсії за віком. Для призначення пенсії були враховані 33 роки 5 місяців 29 днів страхового стажу та середньомісячного заробітку 2 725.33 грн.
Для призначення пенсії до страхового стажу були враховані періоди робот, служби та навчання:
- колгосп «Дружба» с. Пилява з 01.07.1964 року по 31.12.1965 року, з 01.06.1966 року по 28.08.1966 року, з 10.06.1967 року по 05.05.1968 року, з 15.05.1970 року по 28.08.1971 року з 03.09.1976 року по 22.04.1981 року;
- період проходження строкової служби з 15.05.1968 року по 14.05.1970 року;
- період навчання в Кам`янець - Подількому сільськогосподарському інституті з 01.09.1971 року по 15.07.1976 року;
- колгосп ім. Димитрова с. Малиничі з 23.04.1981 року по 06.07.1998 року
- СТОВ «Серп» з 07.07.1998 року по 02.05.2000 року.
Загальний розмір пенсії склав 1 793.98 грн.
З 01 вересня 2015 року згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік » органами Пенсійного фонду України проведено автоматичний масовий перерахунок пенсії, відповідно до якого розмір прожиткового мінімуму дkя осіб які втратили працездатність становить 1 074.00 грн.
Після проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 склав 1 793.98.
При цьому не було враховано частину заробітної плати яку отримував позивач з з 23.04.1981 року по 06.07.1998 року у порядку встановленому зборами уповноважених колгоспників колгоспу ім.. Димитрова с. Малиничі Хмельницького району.
Звернувшись із заявою до Управління пенсійного фонду України у Хмельницькому районі про перерахунок призначеної пенсії, 22 грудня 2015 року отримав відмову № 28/Б-10 у перерахунку призначеної пенсії.
Відповідно до п.5 ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», для визначення розміру пенсії за віком відповідно до ч.2 ст. 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбаченому законодавством, що діяло раніше.
Згідно положень Постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2005 року №-306 «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід), яка була виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць та підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців такої роботи.
Відповідно до п. 17 Постанови ЦК КПРС, ради міністрів СРСР від 20 березня 1986 року №-358 «Про подальше удосконалення економічного механізму господарювання та агропромисловому комплексі країни», запроваджено оплату праці керівних працівників, спеціалістів і службовців радгоспів і інших державних сільськогосподарських підприємств згідно з розцінками (нормативами) від реалізованої (валової) продукції. При визначенні розцінок (нормативів) слід виходити із діючих посадових окладів і досягнутого рівня реалізації (виробництва) продукції за попередні 5 років. До розрахунку за продукцію виплачувати аванс в розмірі 80% від встановленого посадового окладу.
Згідно рекомендацій по організації оплати праці працівників колгоспів, які затверджені постановою ЦК КПРС і Радою Міністрів СРСП «Про підвищення матеріальної зацікавленості колгоспників в розвитку суспільного виробництва від 16 травня 1966 року, кожен колгосп розробляє і затверджує на загальних зборах колгоспників або уповноважених Положення про оплату праці.
Аналізуючи положення Постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2005 року №-306 «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що умовою застосування даного нормативного акту є те, що особа, працюючи у сільському господарстві, отримувала заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, тобто,не мала кожного місяця чітко визначену суму заробітної плати.
За правилами ч.1 ст.101 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій,окремих осіб, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Одночасно суд відзначає, що відповідно до пп.2 п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року №-100, на яку посилається відповідач, одноразова винагорода за підсумками роботи за рік і за вислугу років включається до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1\12 винагороди, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік.
З огляду на це, суд вважає наявними правові підстави для застосування при визначенні розміру середньомісячної заробітної плати позивача, яка повинна враховуватися при обчисленні розміру його пенсії положень Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року №306.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справ керувався принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що при вирішенні питання щодо визначення розміру пенсії позивача з 01 жовтня 2015 року відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та вищезазначеними підзаконними нормативно-правовими актами.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що має місце порушення прав позивача, які підлягають захисту й повинні бути відновлені шляхом задоволення даного позову.
На підставі вищевикладеного керуючись ст.ст. 11, 18, 71, 86, 158, 163, 186, ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,п.5 ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування, Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2005 року №-306 «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», суд, -
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Хмельницького об`єднання управління Пенсійного фонду України Хмельницької області 28/Б-10 від 22 грудня 2015 року у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Хмельницьке об`єднання управління Пенсійного фонду України Хмельницької області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням отриманих доходів в період з 23.04.1981 року по 06.07.1988 року відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та Постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2005 року №-306 «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) 551 грн. 20 коп. судового збору.
Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя С. Стефанишин