Постанова № 59694712, 11.08.2016, Енергодарський міський суд Запорізької області

Дата ухвалення
11.08.2016
Номер справи
316/334/16-а
Номер документу
59694712
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 316/334/16-а

Провадження № 2-а/316/31/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.08.2016 року м.Енергодар

Енергодарський міський суд Запорізької області у складі:

головуючого судді: Вільямовської Н.О.;

при секретарі: Рябуха О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Енергодар справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління комунальної власності Енергодарської міської ради Запорізької області, виконувача обов'язків начальника Управління комунальної власності Енергодарської міської ради Караманова О.Г., про визнання дії та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними відмову управління комунальної власності Енергодарської міської ради, викладену у відповіді за №01-15/0238-01 від 17.02.2016 року «Про розгляд запиту на отримання публічної інформації», в задоволенні запиту ОСОБА_1, як члена ініціативної групи по створенню «ОСББ» групи багатоквартирних будинків про надання публічної інформації, та бездіяльність у вигляді відсутності відповіді на запит на ім'я міського голови м. Енергодар ОСОБА_4 за вхідним виконавчого комітету Енергодарської міської ради №017/01-05-18-Х/П від 25.02.2016 року, перенаправленого для виконання управлінню комунальної власності; зобов'язати управління комунальної власності Енергодарської міської ради надати ОСОБА_1 запитану згідно запитів та додатків до них за вхідним управління комунальної власності №02-зі від 16.02.2016 року та за вхідним виконавчого комітету Енергодарської міської ради №017/01-05-18-Х/П від 25.02.2016 року, публічну інформацію, необхідну для проведення загальних установчих зборів для створення «ОСББ» об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, про суб'єктів права власності на квартири, нежитлові приміщення, а також загальну площу багатоквартирних будинків згідно доданої форми-таблиці, за адресами: вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 18; вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 20; вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 22; вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 24; вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 26; вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 28; вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 30; стягнути з відповідача на його користь судові витрати.

Вважає оскаржені дії та бездіяльність незаконними, оскільки це створює штучні перешкоди для реалізації державної політики щодо створення об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), відповідачі зобов'язані та мають на це всі правові можливості для збору та надання заявнику інформації, необхідної для створення ОСББ.

Позивач до суду не з'явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить їх задовольнити.

Представник позивача ОСОБА_5 у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просить їх задовольнити. Пояснив, що з метою можливості реалізації державної політики щодо створення об'єднання співвласників багатоквартирних будинків позивач звертався до реєстраційної служби з метою отримання інформації, необхідної для проведення загальних установчих зборів для створення об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. В реєстраційній службі така інформація відсутня, у зв'язку з чим він вимушений був звернутися до міського голови м. Енергодара. Міський голова повідомив, що розпорядником запитуваної інформації є Управління комунальної власності. Крім того, виходячи з Положення про управління комунальної власності Енергодарської міської ради, до обов'язків цього управління, відноситься реалізація державної політики у сфері управління майном комунальної власності, до яких відносять житлові будинки міста, координація, аналіз та контроль діяльності підприємств житлово-комунального господарства, до якого відносить комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності», яке укладає договори з користувачами комунальних послуг з вказівкою витребуваної інформації (площа квартири, користувачі послуг, їх кількість), здійснює облік майна та веде єдиний банк даних майна комунальної власності.

Відповідач - виконувач обов'язків начальника Управління комунальної власності Енергодарської міської ради Караманов О.Г. до суду не з'явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутністю, заперечив проти позовних вимог у повному обсязі, просить відмовити в їх задоволенні у зв'язку з тим, що підпорядковане йому управління не володіє витребуваною інформацією.

Відповідач Управління комунальної власності Енергодарської міської ради в особі представника ОСОБА_6 заперечив проти позовних вимог у повному обсязі, просить відмовити в їх задоволенні. Пояснив, що, незважаючи на вказівку міського голови про управління комунальної власності як розпорядника витребуваної інформації та наявність на сьогоднішній день таку інформацію отримати та надати заявникам, що на теперішній час і здійснюється для допомоги в організації ОСББ, на час запиту позивача управління не володіло такою інформацією і не мало можливості її надати, відповідь міського голови є помилковою.

Заслухавши пояснення учасників процесу, свідка, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно положень ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до вимог ч.ч.1-2 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи повинний керуватися принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. На підставі ст.8 Конституції України В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Виходячи з вимог ст.3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Положеннями ч.1 ст.7 КАС України передбачені основні принципи здійснення правосуддя в адміністративних судах, а саме принципи верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі.

Як встановлено судом, позивач в порядку ст.19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» подав в адресу відповідача - управління комунальної власності Енергодарської міської ради,- запит про надання публічної інформації. Своєю відповіддю за №01-15/0238-01 від 17.02.2016 року «Про розгляд запиту на отримання публічної інформації» відповідач відмовив позивачу у наданні публічної інформації.

25.02.2016 року позивач звернувся за вхідним № 017/01-05-18-Х/П від 25.02.2016 до міського голови м. Енергодар ОСОБА_4 з запитом про отримання публічної інформації аналогічного з попереднім запитом до управління комунальної власності змісту.

Згідно відповіді міського голови м. Енергодар ОСОБА_4 за вихідним №01-05-18-Х/0385 від 26.02.2016 року «Про перенаправлення інфозапиту» запит позивача про отримання публічної інформації відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» перенаправлений для розгляду відповідному розпоряднику запитуваної інформації, яким є управління комунальної власності Енергодарської міської ради (а.с. 10).

Міський голова м. Енергодар ОСОБА_4 у цій відповіді вказав,що саме відповідач є розпорядником витребуваної інформації. Приймаючи до уваги відповідь міського голови, виходячи з положень Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідач - управління комунальної власності Енергодарської міської ради зобов'язаний був надати достовірну, точну та повну інформацію на інформаційний запит позивача. Суд критично відносить до пояснень представника відповідача - управління комунальної власності Енергодарської міської ради про помилковість відповіді міського голови, оскільки жодних доказів на це, зокрема доповідних про помилковість відповіді тощо, суду не надано, міський голова, як підтвердив і сам представник відповідача, є вищестоящим керівником для посадових осіб управління, приймає їх на роботу,

Відповідь на останній запит позивач так і не отримав. Доказів на запрошення позивача для отримання відповіді або надіслання такої відповіді відповідачами не надано.

Виходячи з положень п.2 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідь розпорядника інформації не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Згідно з п.1 ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до п.2 ст.5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.

В силу п.2 ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:

1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;

2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;

3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Згідно до п.5 ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений (п.7 ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Згідно з п.6 ст.14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

Таким чином, відповідач не мав право відмовляти в доступі до інформації щодо житлових та нежитлових будинків, обслуговування яких фінансується бюджетними коштами та коштами комунального підприємства, та яка має суспільний інтерес. Створення ОСББ є державною політикою, на реалізацію якої Верховною Радою України прийнятий Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

На підставі п.4 ч.1 ст.6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» позивач як співвласник багатоквартирного будинку має право: безоплатно одержувати інформацію про суб'єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах визначених законом.

Позивач надав підтверджуючий документ - свідоцтво про право власності на квартиру в будинку, згідно якого витренувалася інформація.

В той же час, згідно до п.4 ст.22 Закону «Про доступ до публічної інформації» у відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації4 2) дата відмови; 3) мотивована підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.

Однак, лист про відмову в наданні публічної інформації не містить в собі всіх обов'язкових реквізитів як було зазначено вище, зокрема особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації.

Виходячи з викладеного, відмова відповідача в задоволенні запиту на публічну інформацію є протиправною.

Згідно ч. 3 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» представницькі органи місцевого самоврядування, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку та межах, визначених цим законом. Виходячи з цієї правової норми, прийняття рішення виконуючим повноваження міського голови, в якому виконавцем визначена Енергодарська міська рада, було би прямим порушенням цього принципу та перевищенням своїх повноважень.

Відповідно до ч. 1 зазначеної статті міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Повноваження міської ради передбачені ст.ст.25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження виконавчого комітету - ст.ст.27-40 цього Закону, повноваження міського голови - ст.42 цього Закону.

Згідно п. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Енергодарська міська рада Запорізької області Рішенням №192 від 24.07.2015 року затвердила Положення про управління комунальної власності Енергодарської міської ради у новій редакції (далі Положення).

Згідно п1.1 Положення Управління комунальної власності Енергодарської міської ради (далі - Управління) є виконавчим органом Енергодарської міської ради, утворюється міською радою, підзвітне і підконтрольне міській раді, підпорядковане її виконавчому комітету, міському голові.

Відповідно до п.2.7 Положення одним з основних завдань Управління є координація, аналіз та контроль діяльності підприємств, установ та організацій житлово-комунального господарства, сфери транспорту та зв'язку,інших підприємств комунальної форми власності.

Управління на підставі Положення здійснює облік майна комунальної власності територіальної громади міста, веде єдиний банк даних майна комунальної власності територіальної громади міста, готує спільно з іншими виконавчими органами міської ради та постійними комісіями міської ради проекти рішень міської ради з цих питань (п.3.2), здійснює контроль та приймає рішення з питань ефективного використання комунального майна щодо поліпшення його використання (п.3.5), готує спільно з постійними комісіями міської ради проекти рішень міської ради щодо переліку об'єктів комунальної власності, які підлягають та не підлягають приватизації (п.3.11), отримує поточну звітність про стан та наявність комунального майна від підприємств усіх форм власності (п.3.18), здійснює контроль за додержанням вимог нормативно-правових актів з питань житлово-комунального господарства, транспорту, зв'язку та станом експлуатації і утримання житлового фонду, об'єктів комунального господарства (3.47), розглядає у межах своєї компетенції звернення громадян, підприємств, установ та організацій, здійснює прийом громадян, вживає відповідних заходів для вирішення порушених ними питань (п.3.61), взаємодіє з іншими виконавчими органами міської ради, підприємствами, установами, організаціями, об'єднаннями громадян, одержує від них в установленому порядку інформацію, документи, інші матеріали, необхідні для виконання покладених на Управління завдань (п.3.68).

Згідно п.4.4 Положення Управління, виходячи із покладених на нього завдань, має право здійснювати перевірки ефективності використання комунальної власності, а у разі необхідності залучати спеціалістів інших управлінь та відділів міської ради, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до компетенції Управління.

Виходячи з п.5.2 Положення Управління одержує в установленому порядку від виконавчих органів міської ради, підприємств, установ та організацій інформацію, документи та інші матеріали, а від місцевих органів державної статистики безоплатно статистичні дані, необхідні для виконання покладених на нього завдань.

Згідно п.6.4 Положення начальник Управління здійснює безпосереднє керівництво Управлінням згідно з цим Положенням; несе відповідальність за виконання покладених на Управління завдань; безпосередньо проводить роботу щодо виконання рішень міської ради та її виконавчого комітету, розпоряджень та доручень міського голови.

Відповідно до ст.78 Цивільного кодексу України та Статуту Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності», затвердженого рішенням Енергодарської міської ради Запорізької області №9 від 25.05.2015 року, підприємство створено Енергодарською міською радою, яка є представником територіальної громади. Органом у сферу управління котрого входить КП «ПКВ» ЕМР є Управляння комунальної власності. Тому у разі відсутності будь якої інформації або даних, Управління комунальної власності згідно вищевказаних правових актів має право витребувати від КП «ПКВ» необхідну інформацію. Така інформація, зокрема міститься в укладених комунальним підприємством зі споживачами на підставі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005р. №630 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2009р. №933, із змінами, внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України від 17.02.2010р. №151, від 31.10.2011р. №1135) договорах про надання комунальних послуг.

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що на сьогоднішній день управління може і надає запитувачам аналогічну витребуваній позивачем інформації, надає допомогу в реалізації державної політики держави у створенні ОСББ. Як свідчать матеріали справи, Положення про управління комунальної власності Енергодарської міської ради у новій редакції затверджене Рішенням Енергодарської міської ради Запорізької області №192 від 24.07.2015 року, з дня прийняття до сьогоднішнього дня не змінювалося, функції та повноваження залишаються не змінними. Виходячи з цього, Управління, маючи можливість згідно своїх повноважень щодо надання інформації на сьогоднішній час, відповідно мала ці повноваження та можливості і на день запиту позивача.

Керуючись ст.ст. 71, 158-162 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправними відмову управління комунальної власності Енергодарської міської ради, викладену у відповіді за №01-15/0238-01 від 17.02.2016 року «Про розгляд запиту на отримання публічної інформації», в задоволенні запиту ОСОБА_1, як члена ініціативної групи по створенню «ОСББ» групи багатоквартирних будинків про надання публічної інформації, та бездіяльність у вигляді відсутності відповіді на запит на ім'я міського голови м. Енергодар ОСОБА_4 за вхідним виконавчого комітету Енергодарської міської ради №017/01-05-18-Х/П від 25.02.2016 року, перенаправленого для виконання управлінню комунальної власності.

Зобов'язати управління комунальної власності Енергодарської міської ради надати ОСОБА_1 запитану згідно запитів та додатків до них за вхідним управління комунальної власності №02-зі від 16.02.2016 року та за вхідним виконавчого комітету Енергодарської міської ради №017/01-05-18-Х/П від 25.02.2016 року, публічну інформацію, необхідну для проведення загальних установчих зборів для створення «ОСББ» об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, про суб'єктів права власності на квартири, нежитлові приміщення, а також загальну площу багатоквартирних будинків згідно доданої до запитів форми-таблиці, за адресами: вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 18; вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 20; вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 22; вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 24; вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 26; вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 28; вул. Воїнів-Інтернаціоналістів, буд. 30;

Стягнути з відповідача управління комунальної власності Енергодарської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 551,20 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н. О. Вільямовська