Провадження № 2а/711/155/16
Справа № 711/6265/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2016 року суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Степаненко О.М.
розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця.
В позові зазначила, що їй призначено пенсію відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в розмірі 81 % від суми місячної заробітньої плати.
12.07.2016 вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії в звязку з прийняттям постанови КМУ від 06.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітньої плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» та надала довідку про заробітну плату з Державної фінансової інспекції у Черкаській області від 08.07.2016 № 23-11/30-75.
Разом з тим, листом від 15.07.2016 за № 255/В-10 відповідач відмовив їй у здійсненні перерахунку пенсії.
Своє рішення мотивував тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З цієї норми відповідач зробив висновок, що з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної їй пенсії у розмірі 81 % від суми місячного заробітку незаконними та просить суд визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та зобовязати відповідача здійснити їй з 01.06.2016 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 81 % заробітньої плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, на посаді головного спеціаліста з питань режимно-секретної роботи Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітньої плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та з врахуванням довідки про заробітну плату виданою 08.07.2016 Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області за № 23-11/30-75. Забезпечити виплату пенсії в подальшому в розмірі 81 % сум заробітньої плати, згідно зазначеної довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії працюючим державним службовцям, без обмеження її максимального розміру. Звернути постанову в адміністративній справі до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць.
Ухвалою від 26.07.2016 відкрито скорочене провадження по справі та надано відповідачу строк для подання заперечення проти позову або заяву про визнання позову.
Відповідачем, у строк наданий судом, подано заперечення на адміністративний позов.
На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження без виклику сторін та проведення судового засідання. Надані сторонами докази є достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
В ході розгляду справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII у розмірі 81 % заробітної плати. Останнє місце роботи позивача - головний спеціаліст з питань режимно-секретної роботи Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області.
12.07.2016 позивач звернулася із заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, надавши довідку Державної фінансової інспекції у Черкаській області від 08.07.2016 № 23-11/30-75.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області від 15.07.2016 року останній було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, а тому починаючи з 01.06.2015 органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723 -ХІІ не призначають і не перераховують. Постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни, зокрема, до постанови КМУ від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено п. 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям відповідно до рішень КМУ.
З 01.05.2016 вступив в дію новий ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, відповідно до п.п.1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону, ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3745-ХІІ втратив чинність, а тому проведення перерахунків раніше призначених пенсій Законом не передбачено.
Згідно ст.37-1 (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.
Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в даний час) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, норми ст. 37 Закону України «Про державну службу» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно довідки Державної фінансової інспекції у Черкаській області від 08.07.2016 № 23-11/30-75, заробітна плата на посаді головного спеціаліста з питань режимно-секретної роботи Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області з 01.12.2015 року становить: посадовий оклад - 1723 грн., надбавка за ранг (9) - 90,00 грн., надбавка за вислугу років (20%) - 362,60 грн., надбавка за роботу з таємними документами - 172,30 грн., надбавка за високі досягнення у праці (30%) - 652,68 грн., премія (471,92 %) - 8131,12 грн.
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи те, що позивачка звернулася до відповідача за перерахунком пенсії 12.07.2016, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з червня 2016 року. Тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.06.2016.
Відповідно до положень ч.1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області не мало правових підстав для відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Таким чином, суд приходить до висновку про визнання неправомірною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі та зобов'язати здійснити такий перерахунок з 01.06.2016.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки при відкритті провадження в справі за даним адміністративним позовом позивач на підставі ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» звільнена від його сплати, тобто фактично не понесла цих судових витрат, спір вирішено на її користь, тому судовий збір з відповідача стягненню не підлягає.
Слід зазначити, що за умови сталості нормативної бази, що регулює вищезазначені правовідносини, надана правова оцінка є обов'язковою для врахування відповідачем при виконанні ним своїх повноважень по відношенню до позивача. Відповідно такий перерахунок має здійснюватись на постійній основі за умови виникнення обставин, що його зумовлять та сталості нормативної бази, що регулює вищезазначені правовідносини без обмеження терміну або строку його проведення.
До такого висновку зводиться правова позиція, висловлена Верховним Судом в постановах від 23.04.2012 №21-239а11 та від 19.03.2013 №21-53а13, які згідно ст. 244-2 КАСУ є обов'язковими для інших судів. Таким чином достатнім та належним способом захисту порушених прав позивача є саме визначення обов'язку проведення перерахунку належною їй щомісячній пенсії з дати, з якої вона має право та вимагає проведення перерахунку без обмеження кінцевого терміну або строку протягом якого такий перерахунок має здійснюватись.
На підставі викладеного суд визначає тільки початкову дату з якої слід здійснювати перерахунок пенсії та її розмір.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, оскільки в даному випадку спір вирішується стосовно проведення перерахунку вже призначеної позивачу пенсії, дана норма до застосування не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.8, ст.19, ч.3 ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України, ст.37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст.42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2, 71, 94, ч.4 ст.122, 158 - 163,183-2 КАС України, суддя,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця - задоволити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області від 15.07.2016 про перерахунок пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області провести з 01.06.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної в розмірі 81% заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі на посаді головного спеціаліста з питань режимно-секретної роботи Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 23-11/30-75 від 08.07.2016, виданою Державною фінансовою інспекцією у Черкаській області.
У задоволенні решти вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: О. М. Степаненко